78154

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Radim (90.178.51.173) --- 24. 9. 2022
Re: Cena cukru.

Tak já spíš považuji za relax, když se o včely defakto mimo nezbytné věci vůbec nemusí starat. Víceméně bez ohledu, kolik jich je. Kyž se na jaře v květnu vytočí jarní med a provedou nějaká protirojová opatření a potom se včely maximálně jednou, dvakrát vytočí a potom, když se přijde krmit na zimu na konci cervence nebo v srpnu, nejsou včely ani bez zásob a dlouhověkých včel ani nemají medníky i plodiště naprané medem a na plod jen trošičku buněk.
Desatero, patnáctero včelstev je potom větší relax než když má včelař 4 - 5 včelstev a neustále, za téměř jakéhokoliv počasí, přes sezónu musí kontrolovat, jestli včelám nejdou zásoby pod minimum těch 5 kilo a zdolávat pokusy o vylupování a snažit se odchovat oddělky, protože každý rok mu nějaká včelstva nepřežijí zimu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76130


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
JosPr (46.135.67.28) --- 25. 9. 2022
Re: Cena cukru.

A jeste vetsi relax je,kdyz se jarni med necha vetsinou vcelam a nevytoci se.Vcely pak maji cely rok neco ve spajzu na zle casy.Ale to by asi vetsina vcelaru nezkousla.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76131


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
gupa (93.92.52.23) --- 25. 9. 2022
Re: Cena cukru.

JosPr (46.135.67.28) --- 25. 9. 2022
Re: Cena cukru. (76108) (76109) (76110) (76111) (76113) (76114) (76115) (76120) (76123) (76124) (76126) (76127) (76130)

A jeste vetsi relax je,kdyz se jarni med necha vetsinou vcelam a nevytoci se.Vcely pak maji cely rok neco ve spajzu na zle casy.Ale to by asi vetsina vcelaru nezkousla.<
<

Včelařit s medem se musí umět, není to otom jen ponechat, jde oto, umět opravdu s medem zkušeně pracovat a to na úrovni takové, aby včely jen med neobcházeli špajz plný jako okolo zavřených konzerv. Většinou totiž med, včely, ikdyž hladují, ignorují. A otom hladování je to zase další a jiná písnička jak nato.

Tak kde nehrozí melecitóza to běžně funguje.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76132


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
R. Polášek (90.178.51.173) --- 25. 9. 2022
Re: Cena cukru.

"A jeste vetsi relax je,kdyz se jarni med necha vetsinou vcelam a nevytoci se.Vcely pak maji cely rok neco ve spajzu na zle casy."
a.
Spotřeba rozvinutého včelstva je až kilo sladiny denně, půl kila, 3/4kila medu denně. Kde je převčeleno a tudíž včelstvo mimo snůšku nepřinese nic nebo třeba jen zanedbatelných 0,1, 0,2 kg, tak ani plný medník z jarní snůšky nemusí stačit do krmení na konci července. Takže i když se jarní snůška nechá, včelař stejně musí na špatném včelařském stanovišti nakonec kontrolovat zásoby a podněcovat. Jinak v době krmení na zimu přijde a zjistí, že v úlech má místo včelstev větší oddělek s půl kilem, dvěma kily medu v plástech, neschopný zásoby na zimu zpracovat. Pokud tam rovnou nebude mít "motýle", protože tak slabá včelstv v nástavkovém úlu jsou snadno vyloupena a voští napadeno zavíječi.
A když je taky jarního medu hodně a nechá se včelám, včely se snadno rojí. A potom, když je špatné stanoviště, vyrojená včelstva nemají zásoby o to rychleji.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76134


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
(91.221.213.137) --- 25. 9. 2022
Re: Cena cukru.

R.Polášek se vším co jste napsal souhlas. 20kg ponechaný medník na včelách, pokud není po řepce snůška jako byl letos výpadek lípy, tak spotřebovaly 10-20kg zavíčkovaných! zásob a bylo nutné stejně zakrmit cukrem. Víc medu už není možné nechat, to by se neodtočil už žádný med, pak otázka k čemu by ty včely byly.

Ještě třeba dodat, že letos řepka vyšla, díky tomu bylo možné nechat celý nástavek včelám, kdežto minulé roky jarní snůška pokaždé propršela a zima, ale zas to trochu pak zachránila letní snůška na podnícení a včely aspoň vydržely do zakrmení.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76136


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
R. Polášek (90.178.51.173) --- 26. 9. 2022
Re: Cena cukru.

Právě proto píšu o převčelení, protože jsem zažil to pohodové včelaření. Kdy stačilo v květnu po prvním vytáčení udělat protirojové opatření a potom se jenom prakticky chodilo do včel jenom vybírat med. Naposledy cca v polovině srpna, kdy začínaly první chladné noci a kdy bylo ve včelstvech tak od pěti do 12 kilo pozdního hlavně medovicového medu. Do konce srpna až poloviny září se zakrmilo a bylo. A to všude, doma u baráku, v lese i v kočovném včelíně na jeteli na semeno nebo v lese.
Počty včelstev oproti dnešku byly +- stejné, ale skoro všude bylo mnohem víc snůšky než je dnes. A jedno dnešní včelstvo v nástavkovém úlu vytěžuje zdroje sladiny a pylu v přírodě až tolik, jako tehdy dvě produkční plná včelstva v zadováku.
Neboli potřeba přírodních zdrojů pro včelstva se až zdvojnásobila, ale těch zdrojů ubylo a nyní jich je dle mého odhadu čtvrtina ař desetina, proti stavu okolo roku 1975.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76137


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                  
NitraM (89.176.198.114) --- 26. 9. 2022
Re: Cena cukru.

Mnoho včelařů vzpomíná, že i dříve byly roky, kdy nevytočili skoro vůbec nic. Tedy ani v době, kdy včelařili v budečácích. Naproti tomu ještě roky 2015 a 2016 u nás výborné. Takže já bych sázel spíš na dlouhodobé deficity vody v posledních 6-ti letech. Kdyby příhodné srážkové podmínky tohoto měsíce pokračovaly přes celou zimu, možná by se snůška pro příští rok opět výrazně vylepšila.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76138


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                     
R. Polášek (90.178.51.173) --- 27. 9. 2022
Re: Cena cukru.

"Mnoho včelařů vzpomíná, že i dříve byly roky, kdy nevytočili skoro vůbec nic."
a.
Pravda je, že se víc pamatují ty roky dobré a ty špatné se zapomínají.
Jenže to by dříve muselo být minimálně stejné nebo horší deštivé počasí jako bylo posledních 2 - 3 týdny po celý včelařský rok, od dubna po srpen, aby dříve nebyl žádný med. Dříve stačilo, aby byl zhruba stejný počet dnů deštivých a slunečných a už to stačilo na to, aby včely daly nějaký ucházející medný výnos. Dneska stejný počet dnů deštivých a slunečných znamená, že včely jednoznačně trpí nedostatkem a med není žádný, ještě se musí masívně přikrmovat cukrem.
Význam mělo i tehdejší používání zadováků. V zadovácích nevadilo, když byly včely slabší, úl se prostě zůžil tak, jak bylo potřeba a když potom následovala snůška, byl i ze slabého včelstva med, jenom ho bylo úměrně tomu méně. Dneska v nástavcích, když jsou včely slabší, tak jsou snadno prakticky automaticky zničeny jiným včelstvem loupeží, protože nástavky téměř vždy mimo speciální konstrukce nástavku nejdou zůžit a případně česna upravit na jednu včelu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76140


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu