78272

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 17. 11. 2013
Re: dokrmení včelstev (62809)

Jojo, o včely se musí starat. Není možné do včel naprat cukr v červenci nebo srpnu a potom se až doteď kromě fumigace o včely nestarat. Dávno mělo být jasné, že je ve včelách málo cukru a v září a teplých dnech října to doplnit.
Nyní, jak už jsou dny , kdy je přes poledně 15 st C nebo aspoň 10 prakticky pryč, je to bez plástů se zpracovanými zásobami velmi obtížné až nemožné. O ztrátu zásob se ale podle mně nepostarala ani tak pozdní snůška, ale spíš pozdní loupež v září nebo říjnu.

Ono je taky otázka, co to je nedostatek cukru. Slabá včelstva a v neuteplených chladných úlech vyzimují klidně s 5 kily cukru. Silná včelstva mohou uhynout i třeba na 12 kilech cukru.Zvláště v teplejších úlech, kdy jsou po většinu zimy včely při vyšších teplotách , kdy mají větší spotřebu a kdy se ochotněji rozplodují. Ono taky záleží na počasi, jaké bude v zimě. Pokud bude stejnoměrná zima od prosince po březen mírně pod nulou a se sněhem, včely spotřebují méně zásob a lépe přežijí. Pokud bude počasi v zimě co 2 - 3 týdny teplo bez sněhu, co 2 -3 týdny zima, včely budou v teplých obobích rozvolňovat chumáč a pokoušet se plodovat a jejich zimní spotřeba bude mnohem vyšší.
Je tedy třeba za teplého dne včely otevřít a odhadnout ty zásoby přímo vizuálně k poměru k síle včelstev, nejenom podle vážení. A teprve potom případně něco dělat.

Podle mně včely na začátku mrazivého období potřebují na přezimování neboli potřebují mít v mrazech mít dostupnou zavíčkovanou plochu o velikosti minimálně 3 - 5 násobků plochy, jakou zabírá nízkou teplotou sražený zimní chumáč. Tato plocha by měla stačit na uživení včelstva přes mrazivé období do předjaří. V předjaří jsou potom pro rozvoj včelstva potřebné buď další zásoby, které jsou v mrazech v nedostupných plástech anebo je třeba včelstvo přikrmit třeba tím medocukrovým těstem.

Co se týká krmení, krmit se dá, ale velmi malými dávkami tak po deckách nebo dvoudeckách cukerného roztoku co den nebo dva dny. Ale speciálními krmítky, které ten cukr dodají do nebo nad zimní chumáč včel a roztok se jejich teplem ohřeje. jedině tak potom roztok berou. Nebo tím medocukrovým těstem, coýž ale přes zimu udělá v úlu paseku.
Ale krmení v tuto dobu přispívá k přežití včelstva spíše tím, že silné včelstvo před mrazem zeslabí a tím zmenší jeho spotřebu zásob a tím zvýší pravděpodobnost jeho přežití. než že zvětší množství zásob.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 62812


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:R. Polďż˝ek - Re: dokrmení včelstev
Předchozí:Potu?ník Václav - Re: dokrmení včelstev


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu