78275

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)(85.70.42.139) --- 9. 11. 2007
Re: Úhyny včelstev - vyvarujme se chyb (25582) (25590) (25592) (25604) (25657)

V lednu jsem spad pro Dol měřil u většinu úlů zasunutím podložky pod zasíťované dno úlu. U několika - 6 z 85 - zasunutím přímu do úlu. Rozdíl ve spadu nebyl prakticky žádný.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25682


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(85.160.141.178) --- 9. 11. 2007
Re: aerosol_liběchovsko (25666)

http://www.beedol.cz/maincz.html#who


Luboš Skuhrovec        vedoucí stanice        Liběchov        

Pod Kostelíčkem 86
277 21 Liběchov

tel 606 407 129

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25681


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.210) --- 9. 11. 2007
Re: Pro začínající včelaře (25677)

...jen ve zkratce jsem chtěl naznačit že nejdříve musím něco dokázat,že mám o včelaření zájem a na podkladě nějakých výsledků teprve žádat o podporu.Ne naopak.Nemusíte se mnou souhlasit ale cítil jsem potřebu sdělit svůj názor. Víťa

Je to dobrá a správna myšlienka, totiž mnoho včlárov, ktorí začali zhurta, rýchlo dovčelárili a potom uznáte, že peňažný vklad získaný od štátu bol zle investovaný.
Včelárske krúžky na základných školách by mohol byť dobrou investíciou do mladých ľudí, no ani to nemusí byť pravda. Lenže deti ako také, väčšinou do krúžku vstupujú s romantizmu po poznaní niečoho nového ale ich nadšenie chytro vyprchá. Z mojej praxe mám overené, že asi tal 5 až 10% sa v dospelosti, po usadení sa, po získaní finančného zázemi,a ak vo svojej blízkosti sa stretáva s včelármi a hlavne ak sú dobré podmienky na včelárenia, sa vráti k tomuto krásnemu koníčku. Vyplýva to aj z toho, že mladý človek je bez investícií, po štúdiách hľadá zamestnanie, založí si rodinu a pod. až potom môže uvažovať o nejakom koníčku, trebárs k včeláreniu.

A funguje to, napriek plaču starších včelárov, nový včelári sa rodia a zaujímajú miesta po odídených včelároch. Ono je prevda, že v minulosti stačilo vidieť včelárenie z rýchlika, zbiť niekoľko úľov a začať včeláriť. Tento trend je dávno za nami, k čomu dopomáha hlavne Varro destruktor, čo mnohí nezvládajú a prirodzenou cestou vypadnú z tohoto procesu. Nič sa nedeje, kvantitu (myslím počet včelárov) v dnešných časoch nahradila kvantita - množstvo včelstiev, ktorá je spojená spojená s kvalitou- myslím tým vyspelých včelárov, čo je spojené s dobrými vedomosťami z oboru a musia ovládať hlavne menežment.

Pred vari 20 rokmi som napísal úvahu na túto tému "aký bude trend do budúcna" (vtedy bolo u nás na papieri bolo vyše 400 tis. včelstiev), v ktorej som udal optimálny primeraný počet včelstievpre územie Slovenska 200-240 tisíc včelstiev. A stalo sa! Svetový trend v počte včelstiev je mať vysoko na tisíc na jedného šikovného včelára, potom bude stačiť niekoľko tísíc vlastníkov fariem a k tomu niekoľko sezónnych pomocníkov.

Môžete namietať, že krajina ostane bez opeľovačov, lebo budú sústredené na jednom mieste a pod. Aj veľkovčelár musí svoje včelstvá umiestnňovať tam, kde je zdroj znášky, bude kočovať. Môže sa zdať, že dedinské záhrady pri totmo trende ostanú bez opeľovačou, ale je to iba zdanie, príroda u nás má aj iné opeľovače (čmele, včely samotárky, osičky, muchy pestrice, motýle, chrobáky-brouky a rad ďalších).

Túto úvahu zakončím pohľadom do minulosti. V roku 1963 (už som mal niekoľko včelstiev) ako včelársky elév, som bol na prvej včelárskej prednáške. Sedel som medzi šedivými hlavami a počúval s otvorenými ústami rozumy, ktoré dával učiteľ včelárstva, pri debate o prosperovaní včelárstva sa včelári obávali budúcnosti. Presne tak ako teraz, sa starší dlhoročný včelár pred koncom svojej kariére sa vyjadril k budúcnosti slovenského včelárstva, " ak my starý odídeme , nebude mať kto včeláriť"! No nič také sa nestalo, vždy znovu a znovu sa našlo pár odvážlivcou, ktorí niesli včelársku pochodeň ďalej. Aj keď svieti pomenej, včelárenie ako také nezaniká.

Antony

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25680


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vojtěch (85.13.78.3) --- 9. 11. 2007
Re: Pro začínající včelaře (25677)

Když mne požádal včelař s tím, že přišel o včely, abych mu pomohl ke včelám , věřil jsem , že to umí, když už včelařil s otcem , ale zase o ně přišel a nachytal si roje. Dalšímu včelaři nepřežilo zimu všech 6 včelstev, ale hlásí se do akce Kluci včelaří.Docházelo k ohrožování , ale ne k rozšiřování. Proto jsem běžný způsob rozšiřování včelaření zavrhl a zavedl jak popisuji na webu . Cílem je, ne jen naučit se včelařit, poznávat přírodu přes včely, ale učit se tvořivosti, zručnosti, tím poznat další profese, které mladí v životě uplatní.Nevětší radost jsem pozoroval , když si ve svém úle, značkovali svoji první vychovanou matku. Přípravkem, který jsem vyrobil se jim to snadno podařilo. Jsou to jednotlivci, kteří to zvládnou, ale určitě úspěšného včelaření moderně nenechají, protože je jednoduché. Poslední akce bude odebrání mělí, a potom jak bude možnost si úly převezou na své zahrady. Aby měli památku na začátky včelaření, dostanou diplom.Obávám se ohrožení včelstev různými neuváženými podporami. Ještě k tomu s podmínkou , že musí včelařit 3 roky, aby včely udržel za každou cenu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25679


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

G. Pazderka (80.78.146.242) --- 8. 11. 2007
Re: BERU TO vážně - Výzva na příspěvek dovolené pro tátu !!! (25663) (25676)

Sršní táta:
>Pokud si stojíš za svým: CHCI OD TEBE, ABY JSI ZALOŽIL ÚČET U BANKY DO 15.listopadu 2007 - "Konto LUCKA" a zveřejnil číslo účtu, kam se mají posílat peníze. <
.....

A to ji naučí včelařit? Nebo se spoléhat potom jen na cizí pomoc.

Začínal jsem bez včelstev vzděláváním a později včely jsem si nechal dát do svých nových úlů, které jsem si vyrobil.(ještě sem tam ten nástavek potkám, ale jsou už skoro všechny spálený)

Startovací kapitál byl 3 000,- za 10 oddělků na 4 rámcích, a 30 nástavků+dna a víka vlastní výroby s nákladem 2 000,-. Protože jsem byl v té době amatér, nepočítám tedy výdaje na návštěvy včelařské knihovny v Brně. (stihl jsem to ještě před stěhováním do Rosic)

Oco Ti Sršní táto jde? Včelařem se člověk zkrátka jako dělnice musí stát. Včelař nemůže začínat s prognózou cizí pomoci, jinak si plete zájem s využíváním druhých.

Jinak místnímu kroužku jsem nabídl drobnou finanční pomoc a myslíš, že se ozvaly?
Vytahuji z jeho dějin.
Škola děckám nejprve prodala pozemek i se včelínem, tak dostali dost velké peníze od obce a koupily si rozpadlej kočovák. Do něho si koupily pár nových úlů a co nevidět jim ho vzala voda. Když jsem se chtěl domluvit, jestli nechcou peníze ...koupit nějakou drobnost ...
, tak jako první by chtěli prý koupit váhu. Říkám si, naco jim bude váha, když neumí ani vybrat stanoviště. Závěr? ... škoda energie je , jestli není správně využita.

Asi proto to trochu rozvádím, proč nějaký účet se jménem Lucka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25678


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vítězslav Vrána (85.71.69.51) --- 8. 11. 2007
Pro začínající včelaře

Poslední dobou tu zaznělo hodně nářků,že nejsou mladí,začínající včelaři.Každý mladý,začínající včelař by si měl uvědomit,do čeho de.Především by měl vědet,že tento koníček není jen o tom,že se mu líbí práce se včelkama ale taky zodpovědnost.Láska ke zvířatům je hezká věc ale mnohdy jsme svědkem toho,že darované zvíře za vysvědčení či k narozkám rozšíří řady v útulcích pro zvířata.Prvotní nadšení pomine s nástupem každodenních povinnosti ve škole i při pomoci zajištění chodu domácnosti.Možná budu špatně pochopen,ale při chovu včel je třeba mít spoustu znalostí a informací ze života těchto užitečných tvorečků,z jejichž práce bychom si měli vzít příklad.Je to živý organismus,který se vyvíjí a zásah chovatele je nutný v pravý čas zejména v boji proti varroáze a jiným chorobám.Já osobně,než jsem začal včelařit,jsem prostudoval veškerou mně dostupnou literaturu,ověřil jsem si na vlastní kůži,zda nemám alergii na včelí bodnutí.Dále jsem zvážil možnost,kde umístím úly,kde budu mít uskladněné pomůcky nutné ke včelaření.Ale abych to zkrátil:často čtu,jak se mladým nepomáhá,nejsou dotace na pořízení vybavení.Na to,aby přibylo mladých včelařů z řad školní mládeže stačí,aby měli pochopení pro tento koníček rodiče.Určitě se najde v rodinném rozpočtu pár tisícovek na pořízení dvou či třech nástavkových úlů a potřebného nejnutnějšího vybavení.Když není rodičům líto peněz na počítačové vybavení,značkové oblečení či jiné zbytnosti.Až nabudu přesvědčení,že mě tento koníček opravdu chytil a láska ke včeličkám mi vydrží,není problém postupně chov včelstev rozšiřovat.Ono dostat dneska dotaci kolem 15 000 Kč,myslet si jak ze včelaření nezbohatnu,při prvním neúspěchu s tím praštit,tak to si myslím,že jsou zcela vyhozené peníze oknem.A při tom se jedná o peníze nás,daňových poplatníků.Myslím si,a to je můj názor,že daleko účinnější by bylo podpořit stávající dlouholeté včelaře,kteří se nebojí včelařit moderními metodami a mají už nějaké zkušenosti.Není zde dostatek prostoru,abych vyčerpávajícím způsobem sdělil své myšlenky,jen ve zkratce jsem chtěl naznačit že nejdříve musím něco dokázat,že mám o včelaření zájem a na podkladě nějakých výsledků teprve žádat o podporu.Ne naopak.Nemusíte se mnou souhlasit ale cítil jsem potřebu sdělit svůj názor. Víťa.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25677


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sršní táta (212.80.64.162) --- 8. 11. 2007
Re: BERU TO vážně - Výzva na příspěvek dovolené pro tátu !!! (25663)

""Sršní táto složíme se ti na dovolenou někde kde ještě není internet.""
""Něco podobného jsem chtěl Sršnímu tátovi taky navrhnout.""
""Přidávám se. Někteří nezvládají svoji touhu se vykecat a až moc poučují.""

Vážení včelaři, děkuji Vám a rád přijímám, "bez urážky" Vaší nabídku, cením si zejména těch, co se podepsali.

PEPO, "znalče", přijímám tvoji velkorysou nabídku na mojí dovolenou. Částku, kterou vybereš "na cestu kde není internet", předám 23.prosince 2007 do posledního halíře LUCCE nebo "včelařskému kroužku". Bude mít konečně peníze na včely a včelařský kroužek. Navíc jí daruji v červnu 2008 tři nástavkové úly s oddělky a matkou F1. Já tvé peníze nechci. V prosinci se uvidíme na semináři soudních znalců v oboru včelařství a tam si ji s darovací smlouvou vyzvednu. Protože máš peněz dost, tak se snaž, abych se za tebe nemusel před LUCKOU stydět.
Pokud si stojíš za svým: CHCI OD TEBE, ABY JSI ZALOŽIL ÚČET U BANKY DO 15.listopadu 2007 - "Konto LUCKA" a zveřejnil číslo účtu, kam se mají posílat peníze. Navíc, každý týden uveřejníš názvy nebo jména dárců - včetně výšky darů pro LUCKU na této včelařské konferenci.

Sršní táta ú.v. a spol
PS: Vážení včelaři, "doufám" že přispějte všichni, kdo můžete. Třeba i malou částkou.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25676


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

G. Pazderka (80.78.146.242) --- 8. 11. 2007
Re: fumigace (25569) (25579)

Nevím, ale asi nejde o jemnost ale o něco jiného. Sám Vám potvrdí každý, kdo používá studený aerosol pro zvlhčování místností, že se musí seřídit tak, aby bylo "vidět" a nedělala se dost trvanlivá mlha. Zatímco kouř je možné lehce odfilrovat a odvětrat,u aerosolu to tak jednoduché není.

Také jde o reakci včelstva. Je známo, že aerosol je fyziologicky přijatelnější a to proto, že způsobuje přesně opačnou reakci než kouř. Zvyšuje vlkost a rozptyluje pouze "uzavřenou" účinnou látku. Včely větrají (zbavují se účinné látky) mnohem méně.

Dále mne napadá efekt "postupného uvolňování léčiva" do prostoru, který by mohl být lepší v případě prostředí úlu u aerosolu než u fumigace. U kouř není přirozeně "mísitelný" v mikroklimatu ve včelstvu. Kouř není běžný a samy ho používáme jako včelaři k docílení stavu "strachu". (odborně prý k mírnění - je vlastně důsledkem neobvyklého zážitku u včelstva)

Chci jen podpořit diskuzi o jednom směru, kterým bych se dal v otázce rozptylování léčiv. Ono totiž v mnohem menších dávkách je možné docílit mnohem vyšší účinnosti proti VD se strukturou u studenýho aerosolu než odpařováním a dýmem.

U deratizace to může být něco jiného. Tam není třeba vůbec žádoucí zvyšovat vlkost třeba v mlýnech kvůli plísním.
.......
vsusicky:>V případě deratizací se považuje fumigace za účinnější než areosol, protože účinná látka je při fumigaci jemněji rozpýlena než při areosolu a pronikne prakticky na každé místo. <

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25675


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 8. 11. 2007
Dotace na obnovu včelstev

http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/domaci-ekonomika/clanek.phtml?id=513348
-----------------
Zaujalo mě tam víc věcí.

Vždycky jsme si myslel, že kočování nákazové situace spíše zhorší. A ono se bude podporovat.
A prý budou informace o úhynech. To se bude zase něco hlásit?

A dotace na obnovu včelstev? Kterých, u koho.
Není to přikládání dřeva do ohně?

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25674


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jirka (85.160.32.33) --- 8. 11. 2007
Re: zpět na vážnější témata konference (25672)

Když se ti dotace nelíbí tak ji nechtěj, nebo pošli mě. Já za dotaci pořídím polovině včelstev cukr. Takové mám nejraději, přijdou jednou za rok na výročku sníst vepřovou se zelím, prodávají med za pade ve sklenici po okurkách a čekají až svaz za ně a pro ně něco udělá. Poslední dobou tato konference díky pár lidem strašně upadá.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25673


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

starotny (88.100.95.205) --- 8. 11. 2007
zpět na vážnější témata konference

Zanedlouho dostaneme tu ubohou minidotaci,když naši představitelé nevydobyli větší,asi nebyli tak důslední ve
svém jednání s kompetentními orgány.Je nabíledni,uvažovat
do budoucna co s tím. Netřeba to však vidět příliš v dobrých barvách,protože my včelaři přestárlí z 90% členské základny nemáme odvahu a ani chuť něco měnit,jsme spíše pro evoluci a méně již pro revoluci.Nu a mladší členstvo zase i když by chtělo,nemůže,dokud my neodejdeme tam,odkud není návratu a teprve s námi / do 10 let jak už zde bylo zmíněno / odejdou ze svých míst naši dlouholetí,oblíbení, nenahraditelní představitelé.Takový je bohužel u nás trend.
Stejně by to našim včelám moc nepomohlo,ať už je tam Petr nebo Pavel,většina včel stejně odejde do zmíněných 10 let s námi archaickými včelaři a svět poběží dál...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25672


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš Jaša (80.79.28.155) --- 8. 11. 2007
Re: parafin - pro pana Turčáni (25633) (25643) (25668)

Pane Turčáni (netučím jak se skloňujete), nic proti Vám nemám ani proti vašim příspěvkům všeobecně. Jen z vaší odpovědi vyplynulo, že jste takový úl neviděl.
Je mnoho včelařů, kteří výhody parafínu pochopili a shánějí další informace. Váš postřeh s propolisem je sice pěkný, ale nehodí se k tématu. Ale to zas pramení jen z nezkušenosti s parafínem.
Několika včelařům jsem soukromě odpověděl na vyžádané věcné dotazy. A pokud i vy máte zájem, rád vám je též pošlu.

S přátelským pozdravem Tomáš Jaša
tomas.jasa/=/email.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25671


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel (81.19.47.102) --- 8. 11. 2007
Re: Výzva na příspěvek dovolené pro tátu !!! (25663)

Přidávám se. Někteří nezvládají svoji touhu se vykecat a až moc poučují. Táta, ale není jedinej otrava. Tátu bych poslal na Grónsko, nemají tam včely a po návratu by nemohl poučovat.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25670


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Honza (82.208.3.74) --- 8. 11. 2007
Re: Úhyny včelstev - vyvarujme se chyb (25582) (25590) (25592) (25604) (25605)

Dobrý den, letos jsem začal a nestačím se divit, co se to v okolí děje s VD. Hned po medu jsem dal na měsíc gabon a teď mám za sebou již 3-tí fumigaci. Chtěl jsem tu třetí udělat později, ale místní organizace nemá aerosolový vyvíječ a mám pocit, že již na zapálené pásky nebude teplota, tak jsem to raději urychlil. Zatím to vypadá, že všechna včelstva jsou v pořádku a mnoho roztočů po 24h nepadalo (po 3fumig max 3). Chtěl bych se ale Vás zeptat na ty destičky. Četl jsem, že když kyselinu mravenčí v podletí dáte do německých odpařovačů, je účinnost vyšší někdy dokonce i lepší než Varidol (samozřejmě lepší je kombinace)? Můžete mi to prosím obajnit, popř. kde se tyto odpařovače pro příští rok dají sehnat? Dík...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25669


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.210) --- 8. 11. 2007
Re: parafin (25633) (25643)

Začnu otázkou na pana Turčániho. Viděl jste někdy nástavek který byl naparafinovaný? Pokud ne, tak se prosím zdržte komentářů.

Pán Jaša, nevedekl som. že máte na stránku výsadné právo a až po vašom schválení môžme napísať komentár.
Predsa je som nikomu nič nezakázal, len som uviedol aj inú alternatíva, ktorá ma našich včelniciach bola odjakživa, pretože to včely robia od nepaäti. Som síce zpoza rieky Marovy, ale s českými priateľmi mám korektné vzťahy, moje komentáre priímajú s porozumením.
V dejinách výzkumu veľké veci vznikali len na základe konfrontácie názorov. Čo bolo zlé to zaniklo, čo dobré to sa presadilo a väčšinou problém posunulo dopredu.
Od rozumných českých priteľov som nakoniec už viackrát bol zaradený Konfereni medzi žiadaných autorov.
Antony

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25668


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Honza (82.208.3.74) --- 8. 11. 2007
Re: Začínám (25654) (25660)

Je to docela složité, dle mého názoru to v praxi funguje tak, že nic nedostaneme. Já jsem letos začal a zatím jsem do toho dal cca 40tis Kč (a to nepočítám včelín). Teď je vyhlášena ve Středočeském kraji dotace pro začínající včelaře - ale já začal "o pár dní dříve" a začít se musí až od 1.1.2008... prostě tady skoro žádná podpora včelařství není a zatím mi to nikdo nevymluvil!!! A to jsem koupil 5 úlů a na jaře chci přikoupit ještě dalších 5 - přesto se to na mě nevstahuje, no prostě výsměch. Hanba funkcionářům, ale co bychom chtěli v banánové republice...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25667


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

seremedserious (82.208.2.221) --- 8. 11. 2007
aerosol_liběchovsko

Neznáte někoho kdo by na Liběchovsku provedl aerosol?? Třeba někdo ze ZO Mělník? Marně sháním již měsíc. Nejsem organizovaný včelař ale mé včely jsou náchylné z VD stejně jako jiné. Co říkáte mělničtí, nezaléčíme to raději všichni??
frantuv/=/email.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25666


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdeněk Dukát (82.100.62.215) --- 8. 11. 2007

Karle maš pravdu,dnešní děti nám na včely...Je naprosto jiná doba.Děti ,tedy některé, maj peněz.Já to vím z referencí mých dětí.Zaměřit se téměř na kojence,to je manýra komunismu.Ten sídlí v Křemencově ulici.Ve středním věku to člověk má trochu srovnané v hlavě.Ví co začne dělat trvale , a co je jen na chvíli.Když jsem před 3o lety začal včelařit,tak jsem si předtím o včelách 2 roky pouze četl.Připravoval jsem se na praxi.Takového postupu nejsou dnešní děti mocny."VČELAŘSKOU INVESTICÍ" do rodin středního věku by vznikaly přirozené rodinné minikroužky,které by měly daleko větší naději na zachování včelaření a jeho rozvoji.Vyjimečných lidí,kteří dovedou obecně pracovat s mládeží,je skutečně málo.Je to například ing.J.Jindra.Je to člověk s obrovským spektrem znalostí.Nehonosí se myslím titulem,učitel včelařství,ale je jím.Tento včelař by měl nahradit p.RNDr Švamberka.Tomu bych doporučil studium fotografie květin.S pozdravem Zdeněk Dukát a některé naštvu DISIDENT

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25665


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vítězslav Vrána (85.71.69.51) --- 8. 11. 2007
Re: Výzva na příspěvek dovolené pro tátu !!! (25663)

Něco podobného jsem chtěl Sršnímu tátovi taky navrhnout.Ale vidím,že mě už někdo předběhl.Zřejmě nejsem sám komu ty ironické řeči zde na konferenci začínají být na obtíž.Víťa.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25664


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(90.176.2.8) --- 8. 11. 2007
Výzva na příspěvek dovolené pro tátu !!!

Sršní táto složíme se ti na dovolenou někde kde ještě není internet. Pak ta naše konference by se opět dostala tam kde má své místo.
Už dost otravuješ a pokud odmítneš příspěvek na dovolenou, moc tě prosíme odmlč se na nějakou dobu. Přestáváš bý zajímavý !!!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25663


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

zdenek (212.71.136.70) --- 8. 11. 2007
Re: parafin (25633) (25659)

ahoj marku,

najdi si ve svem okoli nekoho, kdo parafinovaci vanu ma a pouziva. a domluv se s nim na prohlidce. idealne v dobe, kdy sam bude parafinovat - jednou zazite stokrat predci videne a tisickrat prectene... vlky-plky tech, co parafinaci vanu ani nevideli radeji ignoruj :-)

pokud ale preci jen rad ctes, tak na adrese
http://www.rirdc.gov.au/reports/HBE/01-051.pdf
je komplet brozurka o parafinovani - od australanu z roku 2001. az na pouzivane vosky je plne pouzitelna i u nas. hodne dobre je tam popsana hlavne bezpecnost.
(s parafinama je to u nas jednodussi - http://www.parafin-wax.cz/ - pan jericha uz vcelare zna :-) a je velmi vstricny

potazmo si do vyhledavace zadej "hot wax dipping" ci tak neco a doctes se vic.

Napiš mi na adresu "parafin.maceni/zavinac/seznam.cz" pošlu ti přeložený australský návod.
Zdenek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25662


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(195.113.14.2) --- 8. 11. 2007
Re: PRO LUCKU (25646)

ahoj lucko,

myslis-li to vazne:
---
... Teď pomáhám u včel dědovi místo taťky a myslím, že do takto zmodernizovaného provozu bych asi šla. Prašule se ale kutálí asi úplně jinam a já na to po VŠ nemám. A to bych ještě mohla včelařinu učit třeba alespoň děcka ve své třídě.
---
a nebylo-li to jen nadavani ve smyslu vetsiny konference, tak se ozvi na dolinek/zavinac/email/tecka/cz - cest a moznosti je spousta a leckere uz proslapnute.

kuba

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25661


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(195.113.14.2) --- 8. 11. 2007
Re: Začínám (25654)

ahoj miro,

ano, mas spoustu moznosti na ziskani dotaci:

- nektere kraje vypisuji dotacni programy specialne na zacinajici vcelare (dohledej si na webu - dobry zacatek je treba http://www.vcelarstvi.cz/cz/index.html?page=ruzne )
- opet by mely fungovat dotace pro vcelare a´la podle narizeni vlady 197/2005 - podrobnosti zatim moc neni - jen http://www.vcelarstvi.cz/cz/NOVINKY/CSV-NOVINKY_Dotace_klikanec.doc
- celorepublikove funguje program rozvoje venkova. administruje ho szif (http://www.szif.cz/) a ma spoustu podopatreni - prober se tim sam :-) (pro zacatek treba http://www.szif.cz/irj/go/km/docs/apa_anon/cs/dokumenty_ke_stazeni/eafrd/osa1/3/32/1191935872992.pdf )
- pozjistuj si jeste dalsi moznosti - strejda google pomuze :-)

zdravi

kuba


---
Prosím o radu.Letos jsem začal včelařit a nebýt toho,že si hodně udělám sám tak by to byla pro mě pěkná finanční zátěž.Prosím vás tedy o radu jestli mám jako začínající včelař možnost získat nějakou dotaci nebo příspěvek(třeba na nové úly).Na jaře bych si rád ještě nějaké včelstva pořídil.Za vaše reakce předem děkuji.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25660


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(195.113.14.2) --- 8. 11. 2007
Re: parafin (25633)

ahoj marku,

najdi si ve svem okoli nekoho, kdo parafinovaci vanu ma a pouziva. a domluv se s nim na prohlidce. idealne v dobe, kdy sam bude parafinovat - jednou zazite stokrat predci videne a tisickrat prectene... vlky-plky tech, co parafinaci vanu ani nevideli radeji ignoruj :-)

pokud ale preci jen rad ctes, tak na adrese
http://www.rirdc.gov.au/reports/HBE/01-051.pdf
je komplet brozurka o parafinovani - od australanu z roku 2001. az na pouzivane vosky je plne pouzitelna i u nas. hodne dobre je tam popsana hlavne bezpecnost.
(s parafinama je to u nas jednodussi - http://www.parafin-wax.cz/ - pan jericha uz vcelare zna :-) a je velmi vstricny

potazmo si do vyhledavace zadej "hot wax dipping" ci tak neco a doctes se vic.

zdravi

kuba

dolinek/zavinac/email/tecka/cz

---
Chtelbych se zeptat na zkusenosti z uly parafinovanymi.Vletosnim roce jsem musel vse spalit, meli jsme v okoli mor.Pristi rok bych chtel zacit znova a nevim jestli si mam koupit normalni drevene nebo si je nechat napustit parafinen-udajne jsou lepsi proti nakazam...Pokud nekdo mate zkusenosti s tim ,rad uvitam radu- pripadne kontakt na vyrobce.Dekuji za pomoc . Marek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25659


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sršní táta (212.80.64.162) --- 8. 11. 2007
Re: Kupředu levá... (25648)

Přátelé starci včelaři, já budu jenom rád za více takových, co nebudou stát jenom v koutku - protože je dnes historicky dokázané, že AURORA vůbec nevystřelila na Zimní palác, jak nám bylo léta omýláno marxistickou propagandou! Byl jsem tam a střílelo se omylem z druhé strany řeky - "to je pravda!!!"
Co z toho plyne pro "mladou" a ""vzdělanou"" včelařku - jednejte podle svého zdravého rozumu pokud chceme - chcete něco změnit a nedejte na propagandu "většiny" starých funkcionářů.
Rozhodně já ""Sršní táta ú.v. a spol"" kategoricky odmítám tvrzení: "" vlastně ani nesmíte do ničeho starým a "zkušeným" včelařům mluvit"".
Ahoj Sršní tá.....

PS1: "Už se nemůžu dočkat nového čísla časopisu Včelařství 12/2007. Zejména se těším na "JUBILEA" a "Odešli z našich řad". Vážení přátelé já s babičkou se za Vás každý týden modlíme na pahorku, aby jste se dožili ve svazových funkcích minimálně 100let. S několika bohatými, bezdětnými přáteli jsme pro naše starší členy založili konto s názvem "Pomoc starším funkcionářům". Výtěžek z veřejné sbírky, chceme použít na zakoupení privatizovaného "Mauzolea v Moskvě" po Vladimíru Iljiči. Všem dárcům tímto děkuji, že přispěli minimální částkou 2000Kč na konto 0100/0747474222. Slavnostní otevření plánujeme příští rok v červnu v rámci 135 narozenin našeho jednatele a předsedy OV. Vstupné pro členy svazu za pouhou 1,-Kč. Letenky si objednejte včas na www.ck.mauzoleum.rud.nam.cz

PS2:Rád také čtu rubriku: ČSV děti a mládež, kde se mnohdy dozvím zajímavosti o akcích z roku 2005 a 2006.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25658


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

miro (213.81.186.60) --- 8. 11. 2007
Re: Úhyny včelstev - vyvarujme se chyb (25582) (25590) (25592) (25604)

Mam otazku, porovnaval niekto spad kliestika na zosietovanom dne a na tom istom stanovisti na plnom dne. Ide o to, kolko kliestikov vynesu vcely v ramci cistenia za den, ako udaje s podlozky vlozenej na dno a nechranenej pred ocistenim su vierohodne? Miro

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25657


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 8. 11. 2007
Re: LUCKA (25646) (25651)

Sršní táta:
Svaz nemusíme bořit, využijme stanovy a poučme se z historie.
-----
Ano, vzpomínám si, to už tu někdo řekl: Gorbačov na polytbyru, červenec 1987.

Pak někdo ještě něco povídal na nějakém Hrádku o bojlerech.

:-))))

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25656


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sršní táta (212.80.64.162) --- 8. 11. 2007
Re: D1 (25603) (25621) (25637) (25639) (25642)

Moje řeč, tvoje řeč = naše řeč Karle! ::--(((

A neb parafráze písničky od spolužáka Káji: "Kdepak Ty ptáčku hnízdo máš" ........... "to radši nezpívej!!" :-)))

Zdraví Sršní Táta ú.v. a spol

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25655


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Míra P. (213.192.0.246) --- 8. 11. 2007
Začínám

Prosím o radu.Letos jsem začal včelařit a nebýt toho,že si hodně udělám sám tak by to byla pro mě pěkná finanční zátěž.Prosím vás tedy o radu jestli mám jako začínající včelař možnost získat nějakou dotaci nebo příspěvek(třeba na nové úly).Na jaře bych si rád ještě nějaké včelstva pořídil.Za vaše reakce předem děkuji.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25654


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sršní táta (212.80.64.162) --- 8. 11. 2007
Konkurz na královnu.

Příspěvek Lucky,Bzzuka,Pepi a Karla mě starého kmeta plesnivého inspiroval na nové téma Včelařské konference.

Diskuze na téma Konkurz na královnu musí pomoc mladým a začínajícím včelařkám a včelařům!!
V této diskuzi nechci, aby někdo kritizoval Český svaz včelařů, ale aby se našlo východisko ze součastného stavu, kdy svaz spoustu let řídí staří lidé - včelaři. Chci podotknout, že stanovy ČSV o.s. nám umožňují situaci vyřešit. Prosím Vás o věcnost a konkrétnost, né kritiku svazu a jejich dočasných funkcionářů. Humor je povolen ale bez výpadů a urážek. Pokud máte nápady, ale nevíte jak je řešit, tak se zeptejte.
Určitě se bude na co ptát. Vás co něco napadne tak pište, ale nekritizujte.
"Např. Po kolika letech je nutné vyměnit tajemníka? Kdo zastupuje dlouhodobě nemocnou královnu? Na koho se obrátit na okrese s peticí mladých včelařů? Do kdy a jak musí odpovědět předseda na písemnou žádost člena, kroužku, ZO atd."

Ahoj a pěkný den přeje "všem mladým" Sršní táta ú.v. a spol

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25653


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Richard Šimko (195.22.38.201) --- 8. 11. 2007
Re: LUCKA - obměna úlů (25646) (25651)

Nenechte se odradit. Jestli jste, podle toho co píšete, učitelka a chcete děti vést k přírodě, tak takové svaz potřebuje jako sůl. Nenechte se odradit reptáním některých členů. Co se týká obnovy úlů, zasloužila by si podporu. Některé kraje ji dávají. Jihočeská kraj letos poskytl 1.5 milionu. Je pravda, že administrativa je trochu náročná, ale dá se to zvládnout.
Na druhou stranu. Když tři roky peníze které "včely vydělají" nepožijete pro sebe a vložíte je do nového vybavení, tak máte včelnici jak víno.

Richard

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25652


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sršní táta (212.80.64.162) --- 8. 11. 2007
Re: LUCKA (25646)

Vážená Lucko, bez Vás mladých lidí se nikdy a nikam nedostanem. Děkuji Ti za tvůj názor, který vychází z reality.
Vy všichni mladí včelaři potřebujete daleko větší pomoc než my staří dědci, my jsme zaopatření již z doby reálného socialismu. Svůj názor jsem již včera napsal a jenom ho doplním:
1)Zvolme si do čela svazu ženu - královnu, hezkou a vzdělanou.
2)Zvolme si do důležitých funkcí pokrokové a moderní včelařky a včelaře (odborníky, výzkumníky, zlepšovatele).

Svaz nemusíme bořit, využijme stanovy a poučme se z historie.

Sršní táta ú.v. a spol

PS: Potřebujeme do čela svazu ženy jako sůl. Když se přidáte, určitě to půjde. "Já si ještě vzpomínám a dobře si pamatuji na vládu Marušky TEREZIE, to bylo změn."

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25651


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Bzzuk (194.212.22.2) --- 8. 11. 2007

Pepa (90.176.2.8) --- 7. 11. 2007
Re: Kupředu levá... (25648)

Bzuku. Musím se Lucky zastat. Naprosto s tebou nesouhlasím. Myslíš si, že všechno víš a nechceš nic měnit a jseš přesvědčen jako mnozí další včelaří, že jseš ten nejlepší?
Mám s tím velké zkušenosti. Mnozí včelaři vystupují z pozice jak dlouho včelaří, kolik má včelstev a jak má "obrovské výsledky"
-----------
Trošku jsem se špataně vyjádřil, já taky patřím k mladším včelařům :-))) a Lucce fandím

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25650


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepa (90.176.2.8) --- 7. 11. 2007
Re: Kupředu levá... (25648)

Bzuku. Musím se Lucky zastat. Naprosto s tebou nesouhlasím. Myslíš si, že všechno víš a nechceš nic měnit a jseš přesvědčen jako mnozí další včelaří, že jseš ten nejlepší?
Mám s tím velké zkušenosti. Mnozí včelaři vystupují z pozice jak dlouho včelaří, kolik má včelstev a jak má "obrovské výsledky" Uvědom si, že dnes se chovají zcelá jiné linie včel, než tomu bylo v polovině minulého století. Tak tedy i toho starého psa je nutné naučit novým kouskům. Měl si tak kolem roku 1970 průměr 50 kg a více, asi ne. Jak je to dnes když se i ten starý pes naučí novým kouskům?
Dokážeš předávat moderní způsob včelaření ? Mohou to dnes jenom ti mladší, kteří mají vzdělání a jsou to především bez rozdílu učítelé včelařství a těch pár kantorů na školách.
Lucko nenechte se odradit. Přejí Vám hodně úspěchů.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25649


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Bzzuk (194.212.22.2) --- 7. 11. 2007
Kupředu levá...

Lucko,
Vaším největším problémem je to, že jste mladá. To jste totiž ještě nezkušená, nic neumíte a vlastně ani nesmíte do ničeho starým a "zkušenám" včelařům mluvit a vlastně o včelách nic nevíte.
Staré psy novám kouskům nenaučíte...Tím nechci nikoho urazit.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25648


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 7. 11. 2007
Re: (25646)

Lucka:
Snad tohle taky ví někdo z těch našich demokraticky zvolených bohů. Proč nejdou .....
-------------------
Proč? Protože jsi si sama odpověděla.

Přijde pár mladých, budou se vzdělávat, zajímat, na přednášky chodit, spolčovat, komunikovat po internetu, propagovat včely a včelařinu .... a začnou se pořád ptát PROČ? PROČ? Do všeho budou vrtat a nebude klid.

Není v zájmu rozhodující "většiny" něco měnit. Staří pasívní, co si rádi vezmou do šrajtofličky před Vánoci pár drobných co jim z dotace zbyde, zanadávají společně (a hlavně s funkcionáři) jak jsou na nás všichni zlí a jak doufají, že příště už jim to ti nahoře vyjednají lépe, a třeba pak by do včel i nějakou korunu dali - tak těch by ubylo. A noví aktivní chytrolíni. Kdo o ně stojí?

Neposlouchají, a vůbec jsou nějak moc mladý a moc chytrý, pořád čtou, .... , ještě by do toho chtěli vrtat a mluvit.

Že podporujeme kroužky pionýrů místo aby jsme se zaměřili na zajímavější cílovou skupinu - střední věk a věk kdy odrostou děti a usedlí lidé si hledají koníčky pro nově získaný volný čas. Pionýři nejsou nebezpeční, mladé zvládnem a kdo by je poslouchal. Ale absolventi VŠ, lidi s praxí (a třeba ty co se vyznají v zákonech a účetnictví) - hrůza pomyslet. Třeba si se začali ptát, za co vlastně platí a kam jdou prachy.
Hrůza, děs.

Existují samozřejmě světlé a osvícené vyjímky. Bohužel většinou na nejnižších stupních.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25647


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Lucka (85.70.14.15) --- 7. 11. 2007

Jsem z toho celá vedle. Někdo tu psal, že má 40 let staré úly, prohnilé dno atd. Snad tohle taky ví někdo z těch našich demokraticky zvolených bohů. Proč nejdou koupit nové úly asi takto. Na sběrných místech, alespoň jedno v kraji, se budou odevzdávat kompletní staré úly. Včelař předem nahlásí, jaký požaduje nový úl, hned si ho odveze, s 30% slevou. Dotace na pokrytí této slevy jsou rozděleny následovně : 5% sběrné místo na zajištění ekologické likvidace starých krámů s kdo ví jakou barvou, 25 % výrobce úlů( asi jako chovatelé matek ). To by byl šrumec mezi výrobci. Nejenom v cenách ale i kvalitě a ostatních službách, dovozu, termínech, atd. Aby se to ekonomicky zvládlo, mohl by si každý včelař takto obměnit jen 10 % úlů z počtu včelstev nahlášených k zazimování. Ověřené potvrzení o tom vydá příslušná ZO. Za 10 let by bylo po problému. Ta akce by stála pouze max 3 miliony ročně, pokud by se všichni zúčastnili. Odhaduji ale účast jen jedné třetiny včelařů, náklady tedy jen za milion. Je hodně starých, kterým "by to už nestálo za to", do deseti let stejně přestanou včelařit a nemají nástupce. Teď pomáhám u včel dědovi místo taťky a myslím, že do takto zmodernizovaného provozu bych asi šla. Prašule se ale kutálí asi úplně jinam a já na to po VŠ nemám. A to bych ještě mohla včelařinu učit třeba alespoň děcka ve své třídě.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25646


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sršní táta (212.80.64.162) --- 7. 11. 2007
Re: D1 (25603) (25621)

Blážo,
rád Ti odpovím na otázku ""To by mě zajímalo, jak kdo k té částce 153 kaček dospěl""
.. pokud jsem poslouchal v roce 2005 dobře slova předsedy svazu př.Sojky na velkém shromáždění včelařů.... tak slíbil, že jedná o "zvýšení" dotace na MZ a udělá všechno co bude v jeho silách... navíc hovořil o jednání a možném navýšení "v blízkém horizontu sjezdu" a padla částka až ke 400,-Kč, za co mu mnozí rádi u nás zatleskali a pamatují si to dodnes. Po sjezdu jsme dostali 152,-Kč a letos jak slíbil "zvýšení"...máme 153,-Kč.
Mě, ale taky dnes večer dochází síly, pane předsedo.

Ale upřímně Blážo, dotace z MZ bych dával jenom mladým do 25 let na zařízení, dále kočujícím na techniku a palety, výzkumnému ústavu a chovným stanicím (které budou chovat kvalitní matky a prodávat je za symbolickou cenu členům) a zejména pak včelařským kroužkům - kterých je minimum a hlavně zlepšovatelům na které se zapomíná (nebo se jim dá diplom jednou za 5 let).
Starci jako já si dotace za "zásluhy" nezaslouží! Nic se nám nezdá dost dobré, nebo je nám to "šumafuk" a vesele utratíme dotaci v první hospůdce.
Stávající systém rozdělování dotací je "možná" moc sociální dávkou pro ty z nás co si to nezaslouží - pro ty co nic nedělají a jenom se léta chovají jako .... a ještě se vezou.
Pardon to není sociální dávka pro nás, ale pro ty chudáčky včely, které letos splnily svojí opylovací činnost do 1.září a s naším přičiněním v celé republice hynou.

Blážo a ostatní mladší co chováte jen 10 včelstev, mám jednoduché řešení jak Vás zbavit trápení s dotací D1.
Místo dotace finanční je pro všechny lepší:
1) 5 matek z vyššího chovu zdarma
2) všechno potřebné léčivo zdarma
3) 2 přednášky od učitelů včelařství zdarma
4) 300 letáčků nebo vizitek propagující prodej ze dvora zdarma
5) žádné starosti, za co utratit tak malou dotaci taky zdarma

Výhody si spočítejte sami a navíc odpadne spoustu zbytečného papírování pokladníkům, předsedům a jednatelům.
Navíc peníze kazí charakter a dobré mravy... viz já.

Ahoj Sršní táta ú.v. a spol.

PS: Místo 2 přednášek raději tři.... pak bude o čem psát na Včelařské konferenci, "né jako před měsícem"!!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25645


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sršní táta (212.80.64.162) --- 7. 11. 2007
Re: Někteří si pletou příjmy se ziskem! (25619)

STÁLE NEMÁTE JASNO KOLEM DANÍ?
"Cituji jen pro ty, co skutečně ještě neví ...."
Máte více než čtyřicet včelstev či vedlejší příjmy nebo jste dokonce včelařem-zemědělským podnikatelem a vnitřně si říkáte, že stále nemáte jasno kolem zdaňování své činnosti, i když časopis Včelařství věnoval této problematice hodně prostoru? (Včelařství č. 12/2004, str. 332, vnitřní příloha str. VI - VII; Včelařství č. 2/2005, vnitřní příloha str. I - IV). Pokud vaše odpověď zní ano a přiznáváte si tak, že úplné jasno opravdu nemáte, pak možná přivítáte tuto informaci: o příjmech z chovu včel pojednává kapitola v publikaci Poradce č. 6/2005....... "převzato z pramenů ČSV o.s

Ahoj a hodně úspěchů přeji Těm, co se nebojí vyjít z anonymity. Čeká na Vás finanční úřad. Blážo, Blaženko co Ty na to, budu mít společnost. Pomeranče mi už na Pankrác neposílej, chtějí mi ho zprivatizovat za pár miliard. Je na super místě v Praze, nekecám fakt.
Sršní Táta ú.v. a spol

PS: Jo abych nezapomněl na vzdělance: Místo Národní knihovny na LETNÉ, zde budou těžní věže na ropu ... PRAHA již slíbila pozemek s největším ložiskem ropy ve střední Evropě americké ropné společnosti za "lob ing" na pořádání olympijských her a obrovskou půjčku pro vedení ..., návrh skeletu z knihovny se jim líbí a chtějí ho použít na sklady ropy

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25644


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš Jaša (80.79.28.155) --- 7. 11. 2007
Re: parafin (25633)

Začnu otázkou na pana Turčániho. Viděl jste někdy nástavek který byl naparafinovaný? Pokud ne, tak se prosím zdržte komentářů. Děkuji.
Já používám naparafínované úly tři roky a mám jen dobré zkušenosti.
Pokud je na to člověk zařízený a vlastní trochu víc včelstev, tak je to bezkonkurenčně nejlevnější impregnace. Nejenom kuli spotřebě (50-80 g na nástavek – 1kg cca 33 Kč), ale hlavně díky rychlosti (2 nástavky za 3 – 4 min., 200 nástavků za dopoledne – zkuste si to štětkou nebo válečkem ve třech vrstvách).
Parafín se vpijí do dřeva a zůstává na povrchu povlak, který se chová obdobně jako svíčka. Takže se nemá šanci vsáknout již jakákoliv voda do dřeva. Rozhodně houby nemají šanci vrůst do struktury dřeva. A ty které v něm byly, byly bezpečně zničeny 180 st. C při namáčení. Dovolím si tvrdit, že v 50 kg-mové lázni parafinu se 3 kg těžký nástavek prohřeje na 170 st. A to je snad dost ne všechny houby.
Co se týká v tomto ohledu P.l.l., tak byly provedeny seriózní pokusy VÚVč. Výsledky rozhodně nejsou tajné, ale sem je psát nebudu.
Další výhoda je ta, že dřevo takto napuštěné již nepracuje – nekroutí se.
Dřevo nevlhne a tím pádem se nesnižují jeho tepelně izolační vlastnost – především v předjaří.
Včely s tím nemají problém, stejně si to po svém potáhnou propolisem.
Možná nevýhoda, nebo spíše z nouze ctnost. Parafín se časem odpařuje, takže je máčení potřeba obnovovat. Ale co jiného vás donutí nástavky pravidelně dezinfikovat. Nevěřím tomu, že by někdo nové úly po čtyřech letech opaloval letlampou.

Kontakt např: http://www.inerad.wz.cz/ - v ceníku je cena za parafinování, nebo se mě můžete doptat na další podrobnosti – fotky postup, zmiňované výsledky, i levnější výrobce na tomas.jasa/=/email.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25643


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 7. 11. 2007
Re: D1 (25603) (25621) (25637) (25639)

Karle nedělej předem paniku.
----
Panika musí být, udržuje bdělost. :-)

Na webu CSV se nemluví o dotaci na zazimování.

A paniku mi tam vyvolává zmínka o dotaci na obnovu včel.

Místo aby byla dotace, když někdo slíbí, že už nikdy nebude mít včely. Něco jako je v americe výkup zbraní. Snižuje to prý kriminalitu. Tohle by možná zlepšilo nákazovou situaci. Plus dotace na spálený starý úl. :-)))

A na tom webu MFCR si proťukněte třeba včelaře. Podle mě vypukne boj o zrno (tedy medvěda) a příjemci dotací si třeba půjdou po krku. Až tam někdo najde tu půlmiliardy, co jsme zatím dostali:-)) Kam jsme to jenom dali .-))


Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25642


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sršní táta (212.80.64.162) --- 7. 11. 2007
Re: NEJLEPŠÍ HRA S VČELAŘSKOU TEMATIKOU (25371) (25375) (25376) (25635)

""Prosím o radu jak vyrobit propolisovou tinkturu""
1)zakoupíš v lékarně líh a přidáš stejný díl propolisu zabalený v plátně nebo punčošce. Čekáš a mícháš a čekáš několik dnů.
2)zakoupíš v drogerii konzumní líh .....
3)vypálíš svoje švestky ...
Tato 1,2,3 propolisová tinkturu je vhodná k léčebným účelům.

4)zakoupíš v drogerii líh na pálení a přidáš...
5)seženeš ocas z černé pálenice a ....
Tato 4,5 propolisová tinktura je vhodná k nátěrům úlů a starožitností.
Ahoj Sršní táta ú.v.a spol

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25641


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

kozlik (194.212.232.6) --- 7. 11. 2007
Re: parafin (25633)

No určitě líp hoří.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25640


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepa (90.176.2.8) --- 7. 11. 2007
Re: D1 (25603) (25621) (25637)

Karle nedělej předem paniku. Podívej se na www. vcelarství a tam je tisková zpráva Ministerstva zemědělství.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25639


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sršní táta (212.80.64.162) --- 7. 11. 2007
Re: soudní znalci (25623) (25628) (25629) (25630)

Všem soudním znalcům a právníkům uveřejněných na stránkách ČSV o.s. přeji klid a pohodu.
Pokud se neurazí, ... chci jenom jejich pomoc a odborné znalosti k výkladu práva, které si mnozí z nás prostých včelařů "třeba špatně v posledních 10-15.letech vykládají"!
Jsem rád, "pokud jste čtenářem konference", že jste se zapojil do diskuze s jedním ""hlasem"" prostého včelařského lidu. Vás znalce "My hloupý a starší" voliči potřebujeme, jako své zástupce v orgánech svazu. Jste jeden z prvních vzdělaných znalců, který reagoval na kritiku prostého včelaře.
Nyní Vás prosím o nekritické posouzení kauzy "Akcie Předboje". Uděláte radost těm, co je mají doma. Nebo těm ZO které je ještě vlastní.
Já jsem si akcie nekupoval, radši jsem koupil pytel semínek slunečnic na zimu pro sýkorky.
Děkuji předem Sršní táta ú.v.a spol.

PS: Tunel je tunelem a zloděj je zlodějem.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25638


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 7. 11. 2007
Re: D1 (25603) (25621)

Vláda: Agrární dotace budou příští rok o čtvrtinu nižší

http://www.financninoviny.cz/index_view.php?id=280647

A pokud si chce někdo kouknout na na některé dotace, které už jsou v registru, tak se může podívat zde:

http://cedr.mfcr.cz/cedr3i_internet_407/default.aspx

A jestli se tam budou moci koukat sousedi na včelařské dotace pár let nazpátek :-)

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25637


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.210) --- 7. 11. 2007
Re: parafin (25633)

Vletosnim roce jsem musel vse spalit, meli jsme v okoli mor.Pristi rok bych chtel zacit znova a nevim jestli si mam koupit normalni drevene nebo si je nechat napustit parafinen-udajne jsou lepsi proti nakazam.

Ja som si vždy myslel, že včelí mor napáda larvy včelieho plodu a nie včelí úľ.
Nechcem vtipkovať-srandovať, ak si zakúpite alebo si vyrobíte nové úle, bude to OK aj bez parafínovania, môžete do nich nasadiť zdravé včelstvá a bude sa im v nich dariť výborne. Čo včely urobia ako prvé vo svojom novom príbytku, napustia steny úľa propolisovou emulziou, ktorá je už v podstate antibakteriálna.

Istotne nič parafínom nepokazíte (zvýšite si len náklady), parafínové úle nepodľahnú drevokazným hubám, ktorým sa vo vlhkom priestore dobre darí. Ešte aj teraz včelárim v niekoľkých tradičných (s pevným dnom) styridsať ročných úľoch, doteraz som vyradil len jeden úľ, ktorý mal čiastočne vyhnité dno, ktoré mali prirodzenú propolisovú impregnáciu.

Niektorí včelári práve nové úle impregnujú propolisovým roztokom (propolis rozpustia v drevnom liehu, lieh sa odparí po natretí stien úľa) a propolis poslúži včelám možno lepšie ako parafín.

Diletant Antony

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25636


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Mlýnek (213.29.4.137) --- 7. 11. 2007
Re: NEJLEPŠÍ HRA S VČELAŘSKOU TEMATIKOU (25371) (25375) (25376)

Prosím o radu jak vyrobit propolisovou tinkturu. Děkuji

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25635


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Bláža (85.70.14.15) --- 7. 11. 2007
Re: soudní znalci (25623) (25628) (25629) (25630)

Dotaz na soudního znalce : zajímalo by mě, jak často se provádí doklad o způsobilosti soudního znalce, když už jsi takovej znalec a jestli je funkce soudního znalce nějak věkově omezena. Hele jestli ty zkoušky někdo skládal ve vosumačtyřicátým a ještě teď se do toho hrabe, tak tě pic. Jednoho takovýho jsem znala, ten se ale jen furt klepe a moudrýho slova z něj nedostaneš.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25634


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Marek (80.45.69.18) --- 7. 11. 2007
parafin

Ahoj vcelari

Chtelbych se zeptat na zkusenosti z uly parafinovanymi.Vletosnim roce jsem musel vse spalit, meli jsme v okoli mor.Pristi rok bych chtel zacit znova a nevim jestli si mam koupit normalni drevene nebo si je nechat napustit parafinen-udajne jsou lepsi proti nakazam...Pokud nekdo mate zkusenosti s tim ,rad uvitam radu- pripadne kontakt na vyrobce.Dekuji za pomoc . Marek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25633


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Richard Šimko (195.22.38.201) --- 7. 11. 2007
Re: med (25624) (25627)

Zdravím
Je vidět, že už někteří myslí na příští rok. S ohledem na předpokládané ztráty včelstev bude medu málo. Kdo nakoupí neprohloupí.

Zatím

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25632


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Bláža (85.70.14.15) --- 7. 11. 2007
Re: Cinnost svazu UKRK a tajemnika -po 8 sjezdu (25623) (25628) (25629)

Hele táto, nešlo by mě protlačit taky do toho natáčení? Nejsem zas tak škaredá, dlouhý nohy mám dost a k tomu ještě dost obstojný trojky. Všechno zahrát¨neumím, ale bachařku bych zvládla. Já bych jim dala kartáč, že by z místa činu odkulhali. Kam se hrabe toluen. Hele a ten Zimáč už nechci, jsou tam úzký vrata, kamion tam nezajede a tak to přece nebudu jak kr..a vynášet všechno v rukách.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25631


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

soudní znalec (90.176.2.8) --- 7. 11. 2007
Re: soudní znalci (25623) (25628) (25629)

Sršní táto. Trochu to přehániš. Každý soudní znalec a nejen v oboru včelařství musí být odborníkem a mít velíce dobré znalostí. Než se soudní znalec stane znalcem, musí ještě prokázat před jmenováním své odborné znalostí. Sodní znalce jmenuje ministr spravedlivosti a nebo předseda krajského soudu.Rovněž tomu je tak v oboru včelařství. S tím nemá nic společného ČSV.
Soudní znalec nesoudí ani nerozhoduje, ale podává své odborné stanovisko a je v posuzované záležitostí osobou nezávislou.
Soudy berou soudní znalce usnesením když nejsou schopny věc objektívně posoudit.
Pro lepší orientaci podívej se do zákona o soudních znalcích.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25630


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sršní táta (212.80.64.162) --- 7. 11. 2007
Re: Cinnost svazu UKRK a tajemnika -po 8 sjezdu (25623) (25628)

Je to pravda přátelé, ... že to takhle funguje i u "Vás na okrese nebo ZO", ... taky všechny průsery zatloukáte jak děti v mateřské školce....
.. a to víte, že na svazových stránkách je uveřejněný dlouhý seznam soudních znalců pro každý kraj a dalších odborníků .. a doufám, že i s patřičným vzděláním a praxí.

...To, že nevíte co vlastně "Váš vrchní pokladník" proplácí ... jachty, bazény, cesty od nikam do někam, ale i věci schované pod položkou propagace ..koho a čeho, stavbu dalšího paláce,
..sakra tak nečekejte ... je potřeba začít řešit tyto věci od spoda od Vás členů, od Vás co přispíváte, od Vás co jste si zakoupili akcie, od Vás co delegují své zástupce Výš a Výše až Nejvýše. Koukněte se "kam Vaše - Naše peníze tečou", než budou příspěvky vyšší než dotace od státu.

Přátelé, probuďte se ze zimního spánku a nenechte si .... na hlavu. Máte své zvolené zástupce na OV a někdo Vás zastupuje v Praze!!! Nikdo to za Vás kruci neudělá!!
Jde o balík peněz.. o který se teď "někde jedná" snad dokonce o 170 milionů do roku 2010 a to by byla škoda, kdyby skončily v háji zeleném.

Tady to ale není černý humor!!

Ahoj Sršní táta ú.v. a spol

PS: Urážky a nadávky mi posílejte přímo na E-mail, nemusí to číst všichni.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25629


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sršní táta (212.80.64.162) --- 7. 11. 2007
Re: Cinnost svazu UKRK a tajemnika -po 8 sjezdu (25623)

Smíchy umírám a jsem rád, že se najdou tak pracovití lidé...

Ahoj Sršní táta ú.v. a spol

PS: Ještě, že jsem tak daleko od Prahy .. prý to strašně smrdí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25628


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sršní táta (212.80.64.162) --- 7. 11. 2007
Re: med (25624)

Přátelé ... ""kupim med v kanvach,kvetovy,55sk pravidelny odber.tel.0908121314.." tento uvedený tel. 0908121314...... je voláním na nebeskou bránu, "dejte si dobrý pozor na svatého PETRA" a pozor taky na ostatní výkupce medu !!

Ahoj .. duch svatořečeného

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25627


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sršní táta (212.80.64.162) --- 7. 11. 2007
Re: med (25624)

Já příští rok, taky velice rád koupím za 55...
Ahoj Sršní táta ú.v.a spol

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25626


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sršní táta (212.80.64.162) --- 7. 11. 2007
Re: Kdo poradí správně, jak zaplatit daně. (25516) (25517) (25528) (25529) (25558) (25563) (25609) (25618) (25620)

Tuto odpověď nedoporučuji číst lidem bez smyslu pro humor!

A ostatním se omlouvám pokud je tam podobnost k Vaší osobě čistě náhodná!!!

Doufám, že nám i Ministerstvo financí odpustí a "ústy pana Mgr.Marka Zemana" nezmění to co prohlašuje, ani po mojí odpovědi Bláže:

VEŘEJNÉ PODĚKOVÁNÍ BLÁŽE
""Milá Blážo, "velice mě těší" že mě chválíš na veřejnosti ... jako první člověk v mém životě ... ale do hrobu si to nevezmu. Zlatý metál od ČSV o.s. a spol, jako rebel zřejmě taky dostanu až "memoriam" na víko rakve, kde bude stuha s nápisem "spinkáš sladce a konečně držíš hubu". Už se těším, nemůžu se dočkat té srandy.
Jinak toho pana majora Zemana, "o kterém píšeš", znám přes 30 let taky, kupuje si ode mě smíšený med (modročervený s příchutí zelených). TV OKO se chystá dotočit do konce roku 2008 ještě dalších 30 případů očka Zemana, kde bude stále bojovat za své soudruhy, ale již jako včelař - soukromé očko ve výslužbě s nerozlučným poradcem Vilíkem. Scénáře případů jsou napsány údajně dle příběhů na Včelařské konferenci z období 1990 - 2007. Doufám, že se Ti bude řada z nově natáčených dílů líbit a bude zajímavá i pro nevčelaře a bývalé členy STB. Uvedu jenom odkazy na názvy několika dílů - (více si přečti a zhlédni upoutávky na www.majorzeman.ocko.tvoko.30pokrac.cz, a klikni si třeba na: Kdo zabil všechny trubce, Hon na posledního tajemníka, Titanic se potopil s Včelou Předboj, Temný soumrak kolem Prahy, Zlaté Brno bez perutě, Rudá záře nad Včelpem, Jak VOLOVÉ bijem do mříže, Došlo mu uhlí ale má akcie, Padla padlá Anna proletvčelařka, Tajné zasedání číslo 007, nebo na Ztracené sojčí pírko.)

Jinak Ti přeji Blážo hodně zdraví a spokojenosti k dnešnímu svátku, a s tou AUROROU si to už tak neber! Podle posledního výzkumu parlamentní vyšetřovací komise bylo zjištěno, že na tvůj zimní palác dopadlo údajně uplně něco jiného, protože v podpalubí nebyl údajně jediný náboj. Doufám , že Ti zimní palác po ukončení vyšetřování a sepsání zprávy konečně už vrátí. Já čekám taky, jak dopadne podobné vyšetřování u nás včelařů kolem ...... sakra ta paměť.
Omlouvám se, ale musím již končit ... potřebuji jít posbírat poslední živé včely, než mi zmizí z úlu. Chci je naposledy ukázat dětem v kroužku a pak je daruji s věnováním do našeho muzea ... aby lidi měli na co příští rok koukat ... (prý pozvou zdarma i včelaře nad 90 let).

"....Kdo je chválen, bývá i povýšen. Kdo je povýšen, nic nedělá...." tady nemáš pravdu Blážo - dnes mi bude na samotce opět smutno a zima.

Ahoj s humorem Sršní táta ú.v. a spol

PS: Sakra proč to čteš, když Ti vadí humor. Nebo né Vy "modří a dobří soudruzi"!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25625


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

tino (89.173.140.67) --- 7. 11. 2007
med

kupim med v kanvach,kvetovy,55sk pravidelny odber.tel.0908121314

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25624


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

fskalsky (195.113.155.3) --- 7. 11. 2007
Cinnost svazu UKRK a tajemnika -po 8 sjezdu

1.3.2006 UKRK Z,Dobisek a Ing.Pavlik s tajemnikem Peroutkou.Predmetem byla cíinnost Vcely Predboj,prevzeti dostupnych materialu(mimo jine se dostavil i p.Sara)

15.3.2007 ..Jsou zjistovany a shromazdovany skutecnosti,provadena analyza,studuje se asi 300stran predlozenych materialu.
Protoze je nutne reagovat na veskere pripominky tykajici se ktitiky,budou clenove UKRK p.Rousek a Konecny sledovat cas.M.Vcelar
Bylo rozhodnuto ze bude zverejnovana informace o (kazdem) jednani UKRK*.Na pristim zasedani bude projednana vec Frankove*

11.11.2006 Predlozeny material o V.Predboj je sice rozsahly,ale neni zcela vycerpavajici.Je nutne vzit v uvahu to,ze clenove UKRK nejsou profesionalni tym,ktery se dene zabyva obdobnou problematikou.Nema moznost vyslechnout druhou stranu a nema pristup k rozhodujicim dokumentum.Je schopen resit problematiku nasich nizsich org.slozek. Predseda Z.Dobisek

R.Sara : Je zde jasne pochybeni ze strany vedeni CSV konkretne tajemnika Peroutky s podpisovym pravem,i tehdejsi UV a UKRK. Jak je mozne,ze tak vysoka pohledavka byla promlcena. Proc UKRK nezasahla ?? Svaz ma ve svem pracovnim pomeru i pravniky !

Tajemnik Peroutka : S panem Sarou jsem mnohokrat hovoril tel.i osobne.Problematiku studuje nase UKRK,ktera je nova a byla zvolena ,bylo podano nekolik trestnich oznameni a probiha i nekolik soudnich sporu. Z techto duvodu si myslim,ze vedeni diskuse prostrednictvim medii by nebylo v tuto dobu stastne..

6.1.2007 UKRK Zapisy (schuzi)budou provadet clenove komise postupne v abecednim poradi.(tento zapis Konecny)
Zverejnovat zpravy z jednani komise na WWW strankach a cas.Vcelarstvi.*
Dobisek projedna na predsednictvu UV navrh UKRK na zrizeni komise financni.*

24.3.UKRK Stiznosti p.Budila upozorneno na nedostatky v organisaci prace sekretariatu UV.Ulozeno Pavlickovi a Dobiskovi provest setreni na miste a podat zpravu na pristim zasedani UKRK*
Zadost tajemnika Peroutky o ucast zastupce UKRK v komisi pro kontrolu hospodareni svazu.*
Vyzva OV Karlovy Vary aby predseda Dobisek odstoupil z funkce.Predseda vznesena obvineni odmitl,presto nabidl svou funkci.UKRK jeho demisi neprijala*
Predseda Dobisek poveren predlozenim navrhu,aby pri UV zrizena komise,ktera bude metodicky spolupracovat s ekonomickym oddelenim sekretariatu*pri tvorbe rozpoctu a cerpani(financi)dotacnich i vlastnich.*
Ulozeno predsedovi (Dobiskovi)aby na veskere akce byli vzdy delegovani dva clenove.*
Rousek podal informaci o deni v casopise-Moderni Vcelar-:Uroven se velmi zlepsila a neshledal nic,co by bylo v rozporu se ZAJMY a POTREBAMI vcelarstvi u nas-ulozeno i nadale sledovat obsah tohoto casopisu.*

Osobni zpusob cinosti funkce predsedy UKRK a tajemnika CSV je v rozporu se zajmy a potrebami vcelarstvi u nas.

franta clen CSV
Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25623


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdeněk Dukát (82.100.62.215) --- 7. 11. 2007
Re: D1 (25603) (25621)

Tleskám, jsem rád ,že se včelařská veřejnost probouzí.Ale vystupte z anonymity.Ukažte,že panX se nebojí pod prezentované názory podepsat. s pozdravem Zdeněk Dukát disident včelař

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25622


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 78275 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 25622 do č. 25682)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší


Klikněte sem pro nápovědu