78290

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)(85.160.178.31) --- 11. 11. 2007
Re: Gusto,je tu husto...DULEZITE!! (25710) (25712) (25713) (25714)

Dostávají-li se dotace v září (třeba 2007), chápu je jako peníze za opylení provedené včelstvy v roce 2007. Opylovávaly i oddělky, které jsem během jara/léta vytvořil a dospěly do požadované síly (myšleno pro žádost o dotaci).
Proto nevidím problém v tom, že je v NÁSLEDUJÍCÍM roce (2008) pospojuji v předjaří (nebo už v zimě).
Opylovací činnost včel je na podzim již jen mizivá (oproti sezóně) - tak proč by mělo vadit, že je v zimě pospojuji??? A další rok se začíná znovu a dotace jedou taktéž znovu...

Ne zcela chápu, proč chceš být papežštější než papež a "omezit šlompáctví mezi včelaři a dotovat jen včelstva, která se podílí od začátku do konce běžného roku"...

Jinak by ovšem vše bylo, pokud by se dotace dostávala např. na počet včelstev k 1. květnu běžného roku...
Ale tak to není - tudíž nevím, v čem je problém...???

Nevidím nic špatného v tom, že někdo využívá systém v celé jeho (legální) šíři a nikoliv jen omezeně, jak si zrovna Ty myslíš, že by to mělo být. Nicméně to je Tvoje volba - ale neomezuj v ní jiné...!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25715


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

G. Pazderka (80.78.146.242) --- 11. 11. 2007
Re: Gusto,je tu husto...DULEZITE!! (25710) (25712) (25713)

(85.160.155.98):>Není 1D náhodou dotací na včelstva, která opylovala krajinu v běžném roce? Nikoli v budoucím?
Kde je napsáno, že nemohu v zimě (či předjaří) včelstva pospojovat (z jakéhokoliv důvodu)? V běžném roce svoji práci pro stát odvedla, v roce následujícím budu žádat dotaci na včelstva v tom roce chovaná...<
....
------------
DŮLEŽITÉ SDĚLENÍ!!
Prosím Vás o připomínky, protože jsem rozhodnut veškerou diskuzi zpracovat jako věcnou připomínku na MZe a další instituce bdící nad dotacemi.

Jde oto, že se tímto způsobem dá omezit šlompáctví mezi včelaři a dotovat jen včelstva, která se podílí od začátku do konce běžného roku.
------------

Jak je počítán medný průměr u nás? Z vyzimovaných včelstev doufám.

Jestli na jaře pospojuješ a uděláš z 20 včelstev např. 10, tak máš přeci jen 10 včelstev na začátku opylovací sezony.

Jestli z těchto včelstev uděláš oddělky, nic to nemění natom, že opylení během roku je od 10 vyzimovaných včelstev.A to i v tom případě, že chytneš cizí roj nebo uděláš oddělek nebo smetenec. Záleží natom, jestli takové včelstvo jsi schopen udržet pro opylení dojara.

Zkrátka logické je, že když v roce 2008 vyzimuješ 20 včelstev a ty před sezonou(leden - březen) pospojuješ (prodáš) na stav např. 10, v září 2008 za rok 2008 odevzdáš požadavek na 10 vyzimovaných včelstev bez ohledu na průběh navyšování nebo snižování Tvého stavu včelstev během sezony.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25714


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(85.160.155.98) --- 11. 11. 2007
Re: Gusto,je tu husto... (25710) (25712)

Není 1D náhodou dotací na včelstva, která opylovala krajinu v běžném roce? Nikoli v budoucím?
Kde je napsáno, že nemohu v zimě (či předjaří) včelstva pospojovat (z jakéhokoliv důvodu)? V běžném roce svoji práci pro stát odvedla, v roce následujícím budu žádat dotaci na včelstva v tom roce chovaná...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25713


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

G. Pazderka (80.78.146.242) --- 11. 11. 2007
Re: Gusto,je tu husto... (25710)

Add5) Zatrpklý,
zklamaný,
zničený,
otráven,

snad ne i svazáky rozkraden ... :-)


Proti ČSV? Jdu jen proti podle mého názoru nesmyslům a stavím se rád v diskuzích proti těm, kteří tedy udržují svými názorovými proudy u nás na nereálných základech včelařství kvůli jeho budoucnosti.


Add4)KDE JSEM NAPSAL, ABY BYLA 1D ZRUŠENA!! ZRUŠIT A NOVELIZOVAT nebo chystat na jiné podmínky a podobnou pomoc včelařům je snad rozdíl!

Add3)Státní úředník kontroluje a kontrolovat klidně bude když bude mít avízo kam se podívat. Jsem často kontrolován. Jak to? Že není kontrolován stejně i malý včelař?? Výmluvy typu, že to nemá kdo dělat jsou lež.


K dotaci na opylování proč je v podstatě podvodné a prohnilé:

Hodně se jedná oto, že někdo zazimovává PRAVIDELNĚ třeba 40 včelstev, ale ve skutečnosti na začátku opylovací sezony má jen 5-10. Objednavatel opylení (třeba i stát) by toto měl považoval za nehorázný podvod. Sám jsem zažil např. srážky za slabá včelstva, která jsem přisunul a nedostal jsem od pěstitele plnou cenu na včelstvo!

Chci vidět (také pro Emana a jeho názor o "zasloužení se") jak nějakému zemědělci, co si objedná opylení kultur, budeš vysvětlovat to že tvých zjara přisunutých 5 včelstev je ve skutečnosti 12 (po rozdělení nebo rojení), na které požaduješ plnou cenu za opylení?

Add6) To jak to rozvádíš Ty a je to blbost. Já mluvím o hranici (viz níže) někde kolem 6-12 včelstvy. Kdo umí vyzimovat včelstva pravidelně v takové minimální toleranci, může se snad podle mého názoru považovat i za zkušeného včelaře.
Limit 30 včelstev by ale nebyl k zahození (možná i zákonných 40), ale to bych musel být bezohledný velkovčelař a to já zatím nejsem. Rád zohledňuji a ctím kolegiálně zkušené včelaře.
Takový limit dotovat více než např. 10 vyzimovaných včelstev je dobrý. Může se přesněji přispívat těm, kteří doopravdy udržují chovy včelstev na určité výši a ne proty, kteří si jeho (kdo vyzimoval) včely jako roj chytí nebo udělají nějaký oddělek a honem si navyšují před 1.9. stavy nějakými mrzáky, které nepřezimují. Minimální limit je vhodný a měli by to pochopit hlavně ti, kteří by ho nedosáhli.

ZDRAVOTNÍ OKÉNKO S VD A 1D!!

Mít např. 12 zazimovaných a 10 vyzimovaných včelstev je lepší ze zdravotního hlediska pro ostatní chovatele než mít 20 zazimovaných a 10 vyzimovaných. ...
--------------------------------------------------
Dnešní 1D může určitým poměrem za přemnožení VD!!!
--------------------------------------------------
Je logické, že by se zdravotní stav včelstev velmi zlepšil, protože by už nedosáhli "včelaři" na dotaci za slabé mrzáky plné VD. Takže je nebudou zbytečně udržovat.A nakonec : TOTO JE NEPODLOŽENÉ BLÁBOLENÍ. Malé chovy jsou nahraditelné!!

Sám mám několik stanovišť na Břeclavsku a nebyl by problém je rozšiřovat a zhušťovat, kdyby tu nebyli někteří přihlouplý malochvatelé, kterým jsem viditelně trnem v oku. Můj průměr na mapě je cca 25 km a to není málo. A stačilo by zde asi 5 takových větších včelařů jako jsem já místo cca 400sty malých zájmových.

>Když malí skončí,velcí to nenahradí,protože ta jejich včelstva budou soustředěna v okruhu jejich provozů a ostatní lokality budou bez včel,což je již dnes patrné.
<

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25712


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

starotny (88.100.95.205) --- 11. 11. 2007
Re: Koren, z ktereho se urcuji dotace je prohnily (25697) (25698) (25704) (25705) (25706) (25708)

Starým způsobem nám SVS potažmo ČSV nařizuje jaké léčivo používat a od koho jej kupovat. to už uniká z pryncipů tržního hospodářství.
Když už jsem u tohoto témata,příloha Včelařství kde jsou adresy chovatelů matek ,opravářů vyvíječů ,přednášejících odborníků a podobně tam také nepatří! Myslím ,že proto je místo v placené inzerci.Jinak tyto informace pro ZO mohou být v oběžníku který dostávájí ZO.
----------------------------------------------------------

Velmi s Vámi souhlasím,ale je třeba upřesnit :
Naprostá většina ZO svým členům žádný oběžník mimo těch,co musí zasílat,nezasílá.Jinak Vám fandím,ani já,ani asi i Vy z těchto dotací nic nebereme a je nám to moc líto,že ostatní jo,my ne.Jsem taky závistivý,ale za to nemohu,za to mohou mojí předkové...Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25711


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

starotny (88.100.95.205) --- 11. 11. 2007
Gusto,je tu husto...

Tvůj příspěvek z 10.11.je zajímavý v mnoha bodech.

1. Kdo nevyzimuje včelstvo,nedostane za něj dotaci.Co s těmi,co si včely během roku včely rozšíří či zavedou.Nic.
2. Dle Tebe je statistika počtu včel nedobrá.V minulosti se k 15 květnu automaticky hlásil počet vyzimovaných včelstev,bylo to přesné a lehko zkontrolovatelné,taky nevím proč se od toho upustilo,snad že svaz má obavy z velkého úbytku včelstev a počká až si včelaři svoje stavy během sezony nahradí.S tím s Tebou souhlasím.
3. Státní zpráva přece nemůže kontrolovat / 1.9. / po
nakrmení včely ,to snad jsi nemyslel vážně,úředník se přece
včel bojí a nikdo by ho tam nedostal,kdo by to platil?
4. Tvoje přání a ještě několika dalších aby byly dotace D1
zrušeny se určitě nenaplní,naopak se v budoucnu zvýší,není jiná cesta.I ten nejstarší dědeček včelař,který měl v minulosti 50 včelstev a nyní má jenom čtvery si rád pro tu
dotaci dojde a bude potěšen a vůbec mu nebude vadit že podle Tvého názoru je to viditelné a podvodné jednání s D1.
5. Jsi zatrpklý vůči svazu a že jsi vystoupil je nasnadě a já Tě i chápu.Tvoje místo je přece jinde,víš asi kde.
6. Jak mají pochopit malovčelaři, řekněme do 30 včelstev a
kterých je kolem 95% že by se dotace v budoucnu dávala jen velkovčelařům na nákup či zařízení jejich provozů a aby jim tato dotace sloužila nakonec k jejich ziskům ?
Když malí skončí,velcí to nenahradí,protože ta jejich včelstva budou soustředěna v okruhu jejich provozů a ostatní lokality budou bez včel,což je již dnes patrné.
Mnohé vesnice jsou již dnes bez včel a člověk v nich žije
taky dál,čili nenaplňuje se prognoza že po zániku včel do
4 let skončí i lidstvo. Včela do přírody patří a je dobře,že i v budoucnu její existence bude podporovaná...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25710


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

G. Pazderka (80.78.146.242) --- 10. 11. 2007
Jak se to jmeno vyslovuje?

ing. Panayotis Margaritopoulos

(Doufám, že znalí členi ČSV ví, kdo to je.)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25709


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepík (81.0.194.126) --- 10. 11. 2007
Re: Koren, z ktereho se urcuji dotace je prohnily (25697) (25698) (25704) (25705) (25706)

V Příbrami vzniká ZO ČSV Region Příbram,a zřejmě toto také budou řešit.Bohužel víc nevím. Moje představa o léčení.Každý si objedná varidol ,formidol a gabon atd. a bude léčit jak uzná za dobré.ZO udělá seznam a požádá za všechny o dotaci na léčení. Za rok se včelařům vrátí cca 70 % ceny.
Starým způsobem nám SVS potažmo ČSV nařizuje jaké léčivo používat a od koho jej kupovat. to už uniká z pryncipů tržního hospodářství.
Když už jsem u tohoto témata,příloha Včelařství kde jsou adresy chovatelů matek ,opravářů vyvíječů ,přednášejících odborníků a podobně tam také nepatří! Myslím ,že proto je místo v placené inzerci.Jinak tyto informace pro ZO mohou být v oběžníku který dostávájí ZO.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25708


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 10. 11. 2007
Re: Koren, z ktereho se urcuji dotace je prohnily (25697) (25698) (25704) (25705) (25706)

Opravuji

Za určitou jistotu, že včely v okolí mých jsme ochoten i "zaplatit".

na

Za určitou jistotu, že včely v okolí mých jsou pod určitou kontrolou jsem ochoten i "zaplatit".

A dodávám: Myslím že ti, co jim uhynula včelstva na reinvaze VD, nebo moru atd. by si možná taky rádi připlatili. :-)

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25707


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 10. 11. 2007
Re: Koren, z ktereho se urcuji dotace je prohnily (25697) (25698) (25704) (25705)

To přece nemůžete myslet vážně,nějaké kontrolory a inspektory stavu včelstev.Kdo by to dělal a kdo by to platil a že by ti inspektoři nebyli ovlivnitelní
......
Většinou stávající důvěrníci. Na rozdíl od většinou neplacených (nebo špatně) důvěrníků, by dostávali část peněz které na dotace jsou od SVS. Už jenom kontrolou skutečného stavu včelstev by si na sebe vydělali a na ostatní by zbylo i stejné množství peněz. Pokud míň, mě by to nevadilo. Za určitou jistotu, že včely v okolí mých jsme ochoten i "zaplatit".
Každý jsme ovlivnitelní. Ale o jakých částkách by rozhodoval inspektor? Komu by se co vyplatilo?
Dotace jsou postupně zveřejňovány na webu MFCR, takže kontrola by byla. Stav svých včelínů a včelnic jsme snad schopní porovnat?

Rozdíl který navrhuji je v tom, že dnes komisionálně léčíme, a tady by se komisionálně kontroloval efekt léčení.

Pokud někomu vadí náročnost mého návrhu, tak ať se vyjádří k současné situaci, že důvěrník s lahvičkou objíždí stanoviště ve svém rajónů, leckdy se vnucuje a najede třeba i desítky kilometrů. Ty mu buď někdo platí (členové) nebo to dává ze svého (taky často).

To Vám přijde normální? Že NĚKDO rozhoduje o tom, jak si máte léčit včely, a nakonec to i udělá. ( NĚKDO - myslím tady třeba OV, někdo v ZO, schůze, nebo jen důvěrník a to z titulu, že jste členem. Nemyslím platné zákony a vyhlášky SVS)

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25706


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepík (81.0.194.126) --- 10. 11. 2007
Re: Koren, z ktereho se urcuji dotace je prohnily (25697) (25698) (25704)

To přece nemůžete myslet vážně,nějaké kontrolory a inspektory stavu včelstev.Kdo by to dělal a kdo by to platil a že by ti inspektoři nebyli ovlivnitelní.Nějak moc otazníků a složitostí. Ve Velké Británii a ne jen tam nemají nic takového a existují a to i bez dotací! Jedinou povinnost mají hlásit mor plodu. Když se jich zeptáte nevědí nic,protože nic neevidují a ve svazu odhadují ,že je slabá polovina včelařů.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25705


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 10. 11. 2007
Re: Koren, z ktereho se urcuji dotace je prohnily (25697) (25698)

Eman:
Také nesouhlasím s tvou zásadou dotací. Včelstvo v určité síle 1.9. udělalo v tom roce nějakou opylovací práci a zasluhuje odměnu. Kontrola přezimování na jaře stojí stejnou práci nějakého SČÍTACÍHO KOMISAŘE stejně jako kontrola 1.9. Někdo přezimuje slabochy v jednom nástavku, někdo ve dvou nabitých s dostatkem zásob.
-----------------------------
SČÏTACÍ KOMISAŘ = (můj)INSPEKTOR zdraví včel SVS ???
A znova si dovolím zde uvést svoji vizi přesměrování kontroly léčení na efekt, ne na funkčnost a kompetentnost ZO, důvěrníka atd.

DOtaci přesměrovat na činnost úředních důvěrníků - spolupracovníků SVS - ty by měli rajony, v nich prováděli odběr měli a taky by nás dokopávali k zlepšování. Myslím že každý (já určitě) má v sobě kus lajdáka. A takový zápis o kontrole kde by se shledalo lecos, co víme že nemá být, ale nějak není čas, by nás trochu popostrčil. A hlavně, že podmínkou vyplacení doptace by byl vyýsledek inspekce a odběru měli BEZ VÁŽNÝCH VÝHRAD a bez VD

Viz nějaký můj příspěvek ze začátku září.

Zákon ukládá povinnost včelaři a zákon bez sankcí je pro srandu.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25704


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

G. Pazderka (80.78.146.242) --- 10. 11. 2007
Re: Koren, z ktereho se urcuji dotace je prohnily (25697) (25698)

Eman:>Zásadně by se měla podporovat žádoucí aktivita a ne "strkat peníze lidem do kapes" (viz dotace 1D).<
......

Aktivita u včelařů by byla jasná. Kdo nevyzimuje včelstvo, nedostane na něj za ten rok dotaci.

- zvedne to částku z 153,- cca o min. 1/3 - 1/2(myslím že i více)
- dost se prosvětlí skutečná statistika včelstev v republice (u toho je otázka jak se statisticky počítají včelstva jinde v EU??)
- včelaři se budou kvůli pobírání a žádání takového zvýšení přirozeně navzájem více kontrolovat navzájem
- z jednoho dne (1.9.) má státní správa větší časový úsek na kontrolu přeživších včelstev. (od proletu do prvních rojovek)
- Také si myslím, že kvůli rušení některých dotací v 252/199 Sb. dojde i časem na 1D,a měl by se chystat pro kraje mnohem lepší program pro podporu včelařů a to právě tím, že se bude dotovat místo zazimování vyzimování. (to si najde i nové adepty pro obor)
- Je logické přeci, že vytvořené včelstvo není schopno plnit za celé období např. r. 2007 opylovací - ekologickou funkci, jestli neexistuje po vyzimování. Jde podle mého názoru záměrný a viditelný podvodný jednání s 1D a jinými, které vychází z počtu včelstev za danný rok

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25703


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Richard Šimko (195.22.38.201) --- 10. 11. 2007
V Ý S T A V A (25686) (25696) (25700) (25701)

ZO ČSV Milevsko pořádá ve dnech 16. až 18. listopadu 2007 v budově Českého svazu chovatelů malou včelařskou výstavu. Zvu všechny účastníky této konference.

Předseda ZO.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25702


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vojtěch (85.13.78.3) --- 10. 11. 2007
Re: České včelařství (25686) (25696) (25700)

Je nás hodně včelařů co máme problémy s páteří. Je to otázka snižování pracnosti.
Zavedl jsem si výpočet pracnosti včelaření.Když jsem porovnával výsledky včelařů v naší ZO,rozdíly byly mezi jednotlivými včelaři značné.Rozhoduje vedle polohy
umístění včel, taky způsob včelaření atd...V žádném případě nemůžu dosáhnou vytíženosti rámků jakou lze získat vlivem lepších klim podmínek, kde je třikrát vyšší než je u nás a nízkého koeficientu pracnosti. Používám jeřáb, rámky jednoduché skládací bez mezerníků,nezatavuji a rámky medníky neskladuji atd Žádná technika mi nenahradí lepší klim. podmínky.Včely chovám pro med, z výsledku vychází pracnost, ale vedle dalších operací, včely musím nakrmit, aby přežily zimu. Jedině, že by druhá strana zaostávala, nebo se přestalo dovážet. Nebo pár jedinců dostane dobrý nápad.
Jak to dopadlo z ovčí vlnou z Austrálie ? U nás cena střihání dražší než cena vlny.Byl jsem na přednášce př.Kolomého, kdy porovnával výsledky svého včelaření z dob minulých a dnešní. Boj o přežití bude čím dál větší.A jsme u regulací a dotací, jestli jde o udržení rozvoje venkova.Snižují se stavy snadno/např.skotu/, ale obnova trvá mnoho let. Odborníci to snad vědí?
Zase příklad. Chodíte pro vajíčka k sousedovi a pro mléko k druhému. Já tedy ne. Tak proč si myslet, že to tak půjde do nekonečna i z medem......
To snad rozhodnou lidé, kterým záleží na tom, aby jejich nudle měly žlutou barvu, protože slepice mají přístup k pastvě.Žijí v přírodě a vejce jsou BIO. Nebo jim záleží na tom z jakého provozu a místa konzumují med,a mají možnost si to prohlídnout s povídáním včelaře. Někomu nestačí označení EKO-BIO na potravině.Dělají se z toho vtipy, že normálně se dělají postřiky přes den a pro BIO potraviny jen přes noc. Je metoda měření volných radikálů,
která odhalí škodlivé látky v těle, jak z ovzduší, tak z potravin.Potom už budeme přesně vědět, jestli se nám vyplatí kupovat dražší /zdravější/potraviny a jestli to není jen podvod.
B.V.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25701


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš Jaša (80.79.28.155) --- 10. 11. 2007
Re: České včelařství (25686) (25696)

Proč je odborník jen "bohužel zatím i malovčelař"?

... co dělá u nás odborníka odborníkem, a co ho následně opravňuje říkat, že by rád viděl jak vytočit v jedné osobě jednu tunu denně a zároveň sděluje, že nevěří prosperitě ve velkovčelařství?
……..
Rád odpovím.

Starám se ještě pořád o něco málo přes 200 včelstev, ale přijde mi že k tomu používám spíše postupy malovčelaře než velkovčelaře.
Nenapsal jsem, že bych to nikdy neviděl, ale že to v Česku nikdo neumí.
U nás mám vyzkoušeno maximálně na jednoho tak 400 kg včetně odebírání za osm hodin. A víc ani ránu.
A pokud jsem si všiml, tak české farmy s počty nad 500 včelstev to dělají obdobně.

A že nevím jak na to. Já sám za sebe si myslím, že vím. Jen nevím jestli mi to mé zdraví někdy dovolí. A jestli si myslíte, že nepovím? Ale rád povím, pozvěte se mě a uvidíte a uslyšíte. Ale jak sám říkáte, zde to téměř nikoho nezajímá. A ten koho to doopravdy zajímá, k informacím umí přijít i jinak než na přednášce.

Já za sebe prosperitě ve včelařině věřím. I v medařčině. V mém případě v tom momentálně hraje největší roli mé zdraví. Tento týden jsem opět podstoupil vyšetření páteře pomocí magnetické rezonance a čekám co mi na to řeknou odborníci.

….
... že by špatná volba programátora nebo programu?
….
To je narážka na Dr. Kamlera a na naše detašované pracoviště? Dobrý (-:

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25700


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepík (81.0.194.126) --- 10. 11. 2007
Re: Koren, z ktereho se urcuji dotace je prohnily (25697) (25698)

Kdysi se k žádosti o dotaci muselo přikládat potvrzení o odevzdání alespon 7 kg květového medu ze včelstva výkupci.To byla také dobrá podmínka jak zhodnotit stav včelstev,ale!!!??? Bohužel těch otazníků a vykřičníků je až příliš mnoho.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25699


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Eman (77.236.212.66) --- 10. 11. 2007
Re: Koren, z ktereho se urcuji dotace je prohnily (25697)

Chápu, jak to myslíš a částečně s tebou souhlasím. Ale je známo, že "úl medu nepotí". A Přidal bych další "moudrost": "Sebekrásnější a udržovaný úl zdravé včely nedělá." Příroda po mnoho milionů let vyvinula u včel imunitní systém a přirozenou selekcí ho stále zdokonalovala. Včelstvo z dutiny stromu 100 let starého bylo pro přírodu stejně dobré jako ze 300-letého. Stáří úlu není pro včely podstatné.

Také nesouhlasím s tvou zásadou dotací. Včelstvo v určité síle 1.9. udělalo v tom roce nějakou opylovací práci a zasluhuje odměnu. Kontrola přezimování na jaře stojí stejnou práci nějakého sčítacího komisaře stejně jako kontrola 1.9. Někdo přezimuje slabochy v jednom nástavku, někdo ve dvou nabitých s dostatkem zásob. Slaboši jsou v dubnu a začátkem května k opylování nedostateční. Jak toto ocenit? Proč to komplikovat? Otázka je, co dotovat a jaká volit kritéria. Já bych dotoval výzkum a šlechtění odolných kmenů. Podporoval bych rozmnožovací chovy takových včel. Dotoval bych nákup nových úlů a varroaden, mezistěny od certifikovaných výrobců atd. Diagnostické rozbory měli na spory m.v.p. (screening), prohlížitele včelstev, inspektory chovu a dodržování vet. předpisů, dále i jiné odpařovače KM nejen FOrmidol. Ale vše má své problémy a co včelař to jiný názor.

Zásadně by se měla podporovat žádoucí aktivita a ne "strkat peníze lidem do kapes" (viz dotace 1D).

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25698


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

G. Pazderka (80.78.146.242) --- 10. 11. 2007
Koren, z ktereho se urcuji dotace je prohnily

(přetiskuji a dávám k diskuzi z:
http://ovcsvpardubice.blog.cz/0711/vlada-schvalila-dotace-pro-vcelare#komentar-18218600
)

I když nejde o dotaci 1D, dovolte se mi poděli o pár řádek. ... Píšu to zde proto, protože již delší dobu pozoruji, že dalších podpor je sice dobré využít, ale v podstatě se zakládají na společném nepevném základu dotačním koeficientu (násobku - počtu včelstev) skutečně vyzimovaných včelstev pro opylení, kočování, léčení atp.

Na 1D jsem založil systém úhrady nových úlů v mém chovu. Každý rok (včelařím intenzivně 10 let a něco) jsem dotaci vrazil do materiálu a světe div se ... přidal jsem svůj um a .... mám podle mého názoru velice obstojné úly, za které se nemusím stydět a průběžně je likviduji a měním a dezinfikuji. Za 1D mám uhrazeno mnoho materiálu, který se přeměnil na úly.

Jestli to někdo takto neumí, neumí ani dobře včelařit a je většinou malovčelař nebo špatný a nezručný velkovčelař. Takový by si měl pravidelně objednávat za 1D úly. (minimum včelstev můžeš Emane při dnešních cenách přepočítat, aby si koupil alespoň jednen za rok) Ostatní je v jeho režii, protože je zájmovej a mnohdy také neschopnej více než že si mnoho věcí ke svému hobby musí koupit za své.(ať ho nedělá, když ho neutáhne)

1D by měli dostávat včelaři kteří splňují podmínky a jednou podmínkou by měl být včelařit v úlech s příslušenstvím ne starších než 20 let. 20 let je totiž i ve stavebnictví často doba, po kterou se dá ručit za kvalitu stavebního materiálu. Po této době je nutná revize, mnohdy i oprava, přestavba, nebo adaptace, či asanace.

Ono totiž dnes stačí mít pár prázdných úlů před 1.9. a potom prohlásit, že mi zazimovaná včelstva jaksi zmizla a pobírat vesele dotace.

Ještě se tímto pěkně mohou svazoví funkcionáři hájit a posilovat svou včelařskou negramotnost a prohlubovat problém s úhyny. (viz web ČSV a vyjídření MZe k oprávněnosti požadavku na dotaci 1D když včely uhynou) Sláva dotacím, které jsou ránou pro včelařství u nás.

Vycházím z faktu, že v historii prvních systémů pobírání bylo jasno. Kdo vyzimoval více jak 10 včelstev, dostal příspěvek za vyzimování svých včelstev od ck (císařsko královských)zástupců, které komunikovali se včelařskými župami (kraji). (musel bych to vyhledat pro upřesnění)

Takže podpora má historický podklad, ale musí být správně vyplacena. Co má stát ze včelstev, které nepřečkají zimu? Nic. Tak proč je podporuje. Včelař, který vyzimuje jeden rok z 20 včelstev 15, nemůže požadovat dotaci při dalším zimování při 20 včelstvech na 20.

Toť trochu logiky, která má své kořeny hodně historické, ale poctivé a účelné pro zkvalitnění chovu.

A ty čísla jsou z výsledku podle požadavků a ne skutečného stavu. Typuji, že včelstev tu je ve skutečnosti od třetiny až po polovinu již dávno méně.(nejen po letošním nezvládnutí léčby proti VD a výmluvě na podmínky se zimou)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25697


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

G. Pazderka (80.78.146.242) --- 9. 11. 2007
Re: České včelařství (25686)

T.Jaša:>Člen ZO ČSV
Pokladník a nákazový referent OV ČSV
Přednášející odborník v oboru včelařství
Včelmistr VÚVč Dol
Bohužel pro zatím i malovčelař ve středním měřítku <
....

Proč je odborník jen "bohužel zatím i malovčelař"?

... co dělá u nás odborníka odborníkem, a co ho následně opravňuje říkat, že by rád viděl jak vytočit v jedné osobě jednu tunu denně a zároveň sděluje, že nevěří prosperitě ve velkovčelařství?

Jestli je odborník odborníkem, ve skutečnosti buď by věděl co je toho příčinou, proč něco nejde nebo by toto nikdy ze zásady nesdělil, protože by věděl jak toho (třeba i teoreticky) docílit.

Jenže ono to musí být nejprve viděno, aby to bylo odborně pochopeno a potom "odborně" předáváno.

Nic ve zlém, přeji Vám, aby jste neztrácel čas a zjistil podle !svých! nabytých zkušeností jak je možné toho docílit a předal davu informace, které je vůbec nezajímají.

Velkoprovozní včelařské postupy se těžko získávají tam, kde nejsou. Jediná možnost je je nastudovat a vypilovat podle praxe.

A nato musí mít skutečně jeden opravdu nadhled nad věcí. I počítače byly před nedávnem fixní ideou a dnes? A způsob jak jak naprogramovat k určité činnosti je také mnoho.

... že by špatná volba programátora nebo programu?


Gustimilián Pazderka
- Praxe ve všech deseti oborech (tz. včetně bídy)
- Odborník "na baterky" =
= co se naučím to umím, co neumím, to se naučím, co není právě využitelné abych věděl a pochopil mne nezajímá.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25696


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jiří (85.70.42.139) --- 9. 11. 2007
Re: Úhyny včelstev - vyvarujme se chyb (25582) (25590) (25592) (25604) (25657) (25682) (25683)

Takže pro upřesnění : úly byly 2 nástavky 39x24, podmet 8 cm, všechny bez oček, žádné včelstvo se neprověšovalo do podmetu.
Nepozoroval jsem, že by včely spadlé roztoče v lednu vynášely. Pokuď ano,muselo to být v podstatě nezaznamenatelné množství vynesených roztočů, protože během lednu jsem podložky opakovaně z úlů vytahoval a pozoroval, jakže ti roztoči přibývají. Mluvím teď o úlech, kde byly podložky přímo v úlu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25695


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Perník (90.176.186.153) --- 9. 11. 2007
Re: zastavěné podmety (25569) (25579) (25675) (25689)

Bohužel jsem nikde ani neslyšel takovou praktickou drobnost, jakou jsou vyřezané zastavěné podmety před aplikací aerosolu. Je známo, že kapička aerosolu ulpí na první překážce, na kterou narazí. ..... Jaké jsou vaše poznatky a názory k tomuto tématu ?
--------------
Určitě tam nějaká kapička ulpí, ale kolik jich bude pokračovat? Milion, dva?
Jen se zeptám, aerosoloval jsi, nebo jen tak teoreticky?

Pokud ne, tak jen pro informaci. Pokud není nějaká vada (aerosol jde třeba z předsíňky spíše ven než dovnitř) tak "ta mlha" leze z úlů ze všech stran.
A pokud foukám očkem, tak třeba loučky jsou mokré a roztok z nich zkapává. A někdy to bohužel odnáší i včely.
To se asi děje i na rámcích, nebo i trubčině, pokud tam je před hubicí. Ale asi se s tím v dávkování počítá.
Soused před dvěma lety začal foukat pod stropní folii, zbytek čelní hrany přitiskne na hubici loktem. Vloni jsem to zkoušel, VD byl v limitu a asi to budu provozovat dál. Nebolí od toho tak záda :-) a je to asi nejpřímější cesta aerosolu k chomáči. Ve směru gravitace než proti.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25694


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sršní táta (212.80.64.162) --- 9. 11. 2007
Re: BERU co jsi slíbil, čekám, čtu a mlčím. (25663) (25676) (25691)

.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25693


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

seremedserious (82.208.2.221) --- 9. 11. 2007
Re: České včelařství (25686) (25688)

ahoj, mohl by si prosimte upresnit dotaci B)nenarokovou pro vcelare?? co se pod tim skryva? dik

29let
bývalý člen ČSV, dnes spokojený anarchista
malovčelař

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25692


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel (81.19.47.102) --- 9. 11. 2007
Re: BERU TO vážně - Výzva na příspěvek dovolené pro tátu !!! (25663) (25676)

Pro Taťku:
To mi na tobě vadí, že místo aby jsi přijal názor tak poučuješ a kladeš si hromadu podmínek:
- založit účet, darovací smlouvu
- zveřejňování týdenních příspěvků
- citace "tak se snaž, abych se za tebe nemusel před LUCKOU stydět"
- atd.

Já klidně přispěju, ale nikdo mi nebude klást podmínky.
Taťko, ty se taky snaž, aď mezi námi je o jednoho "otravu" méně. Včelaři jsou méně i více zkušení. Je to OK, ale je strašnou chybou, když to ti více zkušení dávají až moc najevo a místo diskuse "poučují".
Tvoje reakce mne zklamala a ani nepřekvapila.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25691


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

seremedserious (82.208.2.221) --- 9. 11. 2007
Re: aerosol_liběchovsko (25666) (25681)

ten o ničem neví..s ním už sem mluvil

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25690


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JR (85.70.14.15) --- 9. 11. 2007
Re: zastavěné podmety (25569) (25579) (25675)

Bohužel jsem nikde ani neslyšel takovou praktickou drobnost, jakou jsou vyřezané zastavěné podmety před aplikací aerosolu. Je známo, že kapička aerosolu ulpí na první překážce, na kterou narazí. Takže dobře kontaminujeme divočinu v podmetu a k chomáči se toho už moc nedostane. Při zimování na dvou patrech je to obvzlášť důležité. Po období krmení už moc včelařů podmet neprohlíží, do konce se jeden čas uváděla možnost stavby v podmetu jako výhoda pro potlačení rojení a vyřezávání trubčiny ( s VD ) a zastavěný podmet na zimu jako výhoda proti studeným větrům. Jaké jsou vaše poznatky a názory k tomuto tématu ?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25689


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

AAA (195.113.14.2) --- 9. 11. 2007
Re: České včelařství (25686)

A proč je potřeba něco řešit?
Kde je nějaký problém?

Je problémem nedostatek včelařů?
- Z pohledu včelaře to určitě problém není - sníží se konkurenční prostředí, může se zdražit komodita.
- Že by včelaři vymřeli a řemeslo by zaniklo? Ale ale - tomu snad nevěří nikdo (v historii se to už tvrdilo o lecčems, co vesele funguje dál).
- Že by zkolabovala příroda ve smyslu Einsteinova hesla "Pokud by zmizely ze Země včely, zbývají lidem jen čtyři roky života"? Při vší úctě - příroda není tak blbá, aby svůj osud vložila do rukou jednoho živočišného druhu... Opylení (myšleno zemědělských plodin) se sice sníží, ale na druhé straně vznikne po opylovací službě poptávka = motivace pro včelaře (viz. mandloně v USA).

Tak o co jde...?

Jediný, komu úbytek včelařů bude vadit, jsou organizace žijící z poplatků od včelařů. Se snižujícím se počtem svých poplatníků budou zvyšovat jejich odvody. Zároveň se budou snažit získat nové poplatníky. A nabídnout jim kvalitní servis.
Což ve svém důsledku bude pro včelaře pozitivní.

---

A jakou roli v tom hrají dotace?

A) Paušální pro včelaře
Asi žádnou - ze své podstaty jsou tak nízké, že nic neřeší.

B) Nenárokové pro včelaře
Nezanedbatelnou.
Vytvářejí nový trh. Někdo tomu říká, že současný trh deformují - to je ale jen pohled člověka, který nehledá příležitosti, ale poukazuje na svoji neadaptabilitu k novým situacím. Přizpůsobivější mají větší naději na přežití (v přírodním i tržním prostředí). Budu-li se zarputile držet metod včelaření z doby Marie Terezie, asi moc efektivní v produkci nebudu. Obdobně nejsem-li schopen přizpůsobit se podmínkám nového trhu, můžu být skvělý včelař, ale profit mi nejspíš uteče.
Mohu se tvářit hrdě, že o dotace nestojím a vydělám si na vše prací. Držím palce hrdinům - jsou jich plné hřbitovy (v naší analogii spíše úřady práce).

C) Paušální pro organizace
Spíše negativní - prodlužují "agónii". Při nezměněném stylu práce může organizace vydržet "na trhu" déle. Pokud by tyto dotace nebyly, organizace by buď zanikla anebo byla donucena se změnit.

D) Nenárokové pro organizace
Spíše pozitivní - mohou motivovat ke vzniku nových organizací, soutěž mezi organizacemi o poplatníky, vznik nového či oživení stávajícího tržního prostředí.

---

Velkovčelaři versus malovčelaři

Prodám-li tunu medu po stokoruně s 30% náklady koncovým zákazníkům (obaly, amortizace), zbyde mi 70.000,- a můžu dělat i jiné činnosti (diversifikace).
Prodám-li deset tun po 35,- Kč se stejnými procentuálními náklady zpracovatelům (amortizace, daně, minimum za obaly), zbyde mi 245.000,-, ale nejspíš to bude můj jediný příjem (profesionalizace).
Už vidím, jak se rozproudí debata o výši nákladů, zisku, počtu včelstev... Ale na to neukazuji. Chci říci, že cest je více, jsou lidé, kteří rádi nakupují u sousedů, jiní v supermarketech. Každého věc - obchodníci (myšleno i včelaři) jsou tu od toho, aby se tomu přizpůsobili a "našli se".

Nicméně pravdou je, že o včely se více bude starat ten, kdo je na nich více závislý.

Závěr závěru: CO BY NEJVÍCE PROSPĚLO ČESKÉMU VČELAŘSTVÍ?

Čas. A začít u sebe - nesnažit se změnit své okolí. Ale to platí nejen ve včelařství.
No a drobet obyčejného selského rozumu, vylézt zpoza pece, závist zavřít do komory a odhlásit se z konference :-)
Tady se totiž nejspíš vyřeší úplný prd.
Ale skvěle se tu dá nadávat a držkovat ;-)


29 let
člen ZO ČSV
malovčelař bez ambicí na "průmyslové" velkovčelaření
dřívější člen konference, dnes již jen spokojený občasný přihlížející

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25688


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vojtěch (85.13.78.3) --- 9. 11. 2007
Re: Pro začínající včelaře (25677) (25684)

Zcela s tímto názorem souhlasím.
Zajímavá myšlenka je ale placený pronájem včelstev - dělali to v Německu. Tak může zájemce kdykoli vycouvat, když zjistí, že to není pro něj to pravé.

Zatím náklady raději nepočítám,ale pokud by si to museli platit, možná by to u nás i schopné odradilo.Využíváme zbytků prken ,skla atd.Byl jsem kopírovat
diplomy jeden 25Kč,atd.Poznatky z našeho výzkumu: Např. letáky u běžných úlů jsou pokáleny od ptáků,zachycují sníh , ale celý problém s nemocemi včel by se snižoval na minimum pokud by včelaři začali přecházet na hygienické podmety, který jsem popsal ve Včelařství č.9/2007/243.
Umožňuje snadnou kontrolu síta i podložky přes skla.Pokud nebude pravidelná a řádná kontrola, celé léčení se časem stane nepřehledné a neúčinné.
Při zkoušce jak vyhovuje včelám skleněný nástavek je zatím výsledek takový.Včelstvo, které má skleněný nástavek uprostřed úlu, jsou nastěhované ve skle, a
nástavek dřevěný nahoře, tak dole opustily. Jsou to první zkoušky, které je nutno ověřovat delší dobu.
B.V.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25687


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš Jaša (80.79.28.155) --- 9. 11. 2007
České včelařství

Co by nejvíce prospělo českému včelařství?
Zrušení dotace D1 ve výši 153Kč „na včelstvo“.

Co by student střední školy nás navštívil ministr zemědělství Lux. A tázal se zda víme kolik procent populace pracovalo v zemědělství po válce, kolik po sametové revoluci bohužel již se nemůže zeptat kolik dnes. Čím dál tím méně zemědělců = méně voličů = menší zájem politiků o zemědělce.
Podívejme se jaké a kolik traktorů jezdilo po našem venkově. Kolik lidí chodilo okopávat zeleninu.
Kolik lidí přestalo chovat doma jedno prase a pár slepic. Kdo vám přispěje na chlívek? Jak je silný český svaz chovatelů a zahrádkářů.
A přesně tak to dopadá v celé Evropě i se včelaři. Např. v Polsku jsou na 20 % stavu včelařů.
Téměř všichni včelaři si stěžují na nízké výkupní ceny, ale kolik z nich si stěžuje na vlastní nízkou produktivitu práce. Jen tak mimochodem, podražilo máslo, které se beze již 100 let za měřítko k medu. Podražíme všichni s maloobchodním balením medu na srovnatelnou úroveň?

Ukažte mi v Česku včelaře který má takovou produktivitu práce, která by ho slušně uživila.
Dovolím si tvrdit, že všichni včelaři v Česku malovčelaří. A někteří dokonce malovčelaří ve velkém. Ukažte mi včelaře, který umí přepočteno na jednoho pracovníka vytočit denně víc než jednu tunu medu. Nebo někoho kdo při vytáčení nemusí ani jednou vzít do ruky jednotlivé rámečky. Pokud o někom víte, rád se přijdu podívat.
Stěžujeme si na nedostatek peněz z dotací. Vždyť to není pravda. 153 Kč nic neřeší. 50% z pořizovací ceny zařízení je krása. Jen se nebát investovat. Že na začátečníky nikdo nedá? Ale proč. Vyučte se řemeslo, buďte mladí, schopní a není problém.
Nedávno jsem našel na stránkách SZIF tabulku s jmenným přehledem lidí kteří dostali přiklepnutu nevratnou dotaci do začátku, jen tak mimochodem sedmi místná cifra. Našel jsem mezi nimi i včelaře. A pak že to nejde.
Jednoduše řečeno i tento obor spěje k profesionalizaci, ať se vám to líbí nebo ne.
Zase příklad. Chodíte pro vajíčka k sousedovi a pro mléko k druhému. Já tedy ne. Tak proč si myslet, že to tak půjde do nekonečna i z medem.
Co se ekologie a opylování týká. To je sice pěkný argument. Ale. Ani profesionální farmy nebudou pouze v jednom okresu. Zemědělcům časem dojde, že řepka se včelami de celkem dohromady. A už i někteří starostové si začínají všímat, že jim v obci chybí včely.
Kdo se bude o choroby poctivěji starat? Ten koho to živí, nebo ten kdo čeká jestli mu náhodou nákazový referent nezajistí, nevnutí a nepřeléčí osobně jeho par včeliček.

Než začnete oponovat, prosím rozmyslete si co píšete. Děkuji.

Ing. Tomáš Jaša
27 let
Člen ZO ČSV
Pokladník a nákazový referent OV ČSV
Přednášející odborník v oboru včelařství
Včelmistr VÚVč Dol
Bohužel pro zatím i malovčelař ve středním měřítku

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25686


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

starotny (88.100.95.205) --- 9. 11. 2007
Abeceda včelaře

Jirka --- 10. 6. 2004
Prodá někdo smetence ?
Dobrý den,
nemá někdo na prodej roje či smetence ?Jsem včelař začátečník,úly mám, ale prázdné !
Zdraví Jirka.
---------------------------------------------------------
Díky za výstižnou odpověď,doufám,že již úly máš komplet obsazené,chybí již jen ten cukr, ale to se taky časem zvládne i bez darů,až se naučíš včelařit,normálnímu člověku to trvá kolem 4 - 5 let.Máš nejraději ty,kteří chodí na výroční schůze jednou za rok,sní vepřovou se zelím a knedlíkem.Jestli se dobře díváš,je jich naprostá většina,kterým chutná.Za 20 let budeš na jejich místě a bude Ti zajisté taky chutnat vepřová,nic ve zlém...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25685


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Eman (194.149.115.135) --- 9. 11. 2007
Re: Pro začínající včelaře (25677)

Zcela s tímto názorem souhlasím.
Zajímavá myšlenka je ale placený pronájem včelstev - dělali to v Německu. Tak může zájemce kdykoli vycouvat, když zjistí, že to není pro něj to pravé.

------------------------------
Vítězslav Vrána
...jen ve zkratce jsem chtěl naznačit že nejdříve musím něco dokázat,že mám o včelaření zájem a na podkladě nějakých výsledků teprve žádat o podporu.Ne naopak.Nemusíte se mnou souhlasit ale cítil jsem potřebu sdělit svůj názor. Víťa.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25684


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 9. 11. 2007
Re: Úhyny včelstev - vyvarujme se chyb (25582) (25590) (25592) (25604) (25657) (25682)

V lednu jsem spad pro Dol měřil u většinu úlů zasunutím podložky pod zasíťované dno úlu. U několika - 6 z 85 - zasunutím přímu do úlu. Rozdíl ve spadu nebyl prakticky žádný.
---------
Díky za info. jen dotaz. Jaké byly úly, podmet, očka, kam až visely včely, zdali byl prolet. Pokud by byly i tyto informace, bude to užitečné.

Mě osobně včely v loni v lednu létaly, ale využívaly k proletu výhradně očko/očka. Protože měly pod sebou jeden nástavek navíc, tak si myslím, že měl zůstala uvnitř zůstala nedotčena.


Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25683


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(85.70.42.139) --- 9. 11. 2007
Re: Úhyny včelstev - vyvarujme se chyb (25582) (25590) (25592) (25604) (25657)

V lednu jsem spad pro Dol měřil u většinu úlů zasunutím podložky pod zasíťované dno úlu. U několika - 6 z 85 - zasunutím přímu do úlu. Rozdíl ve spadu nebyl prakticky žádný.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25682


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(85.160.141.178) --- 9. 11. 2007
Re: aerosol_liběchovsko (25666)

http://www.beedol.cz/maincz.html#who


Luboš Skuhrovec        vedoucí stanice        Liběchov        

Pod Kostelíčkem 86
277 21 Liběchov

tel 606 407 129

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25681


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.210) --- 9. 11. 2007
Re: Pro začínající včelaře (25677)

...jen ve zkratce jsem chtěl naznačit že nejdříve musím něco dokázat,že mám o včelaření zájem a na podkladě nějakých výsledků teprve žádat o podporu.Ne naopak.Nemusíte se mnou souhlasit ale cítil jsem potřebu sdělit svůj názor. Víťa

Je to dobrá a správna myšlienka, totiž mnoho včlárov, ktorí začali zhurta, rýchlo dovčelárili a potom uznáte, že peňažný vklad získaný od štátu bol zle investovaný.
Včelárske krúžky na základných školách by mohol byť dobrou investíciou do mladých ľudí, no ani to nemusí byť pravda. Lenže deti ako také, väčšinou do krúžku vstupujú s romantizmu po poznaní niečoho nového ale ich nadšenie chytro vyprchá. Z mojej praxe mám overené, že asi tal 5 až 10% sa v dospelosti, po usadení sa, po získaní finančného zázemi,a ak vo svojej blízkosti sa stretáva s včelármi a hlavne ak sú dobré podmienky na včelárenia, sa vráti k tomuto krásnemu koníčku. Vyplýva to aj z toho, že mladý človek je bez investícií, po štúdiách hľadá zamestnanie, založí si rodinu a pod. až potom môže uvažovať o nejakom koníčku, trebárs k včeláreniu.

A funguje to, napriek plaču starších včelárov, nový včelári sa rodia a zaujímajú miesta po odídených včelároch. Ono je prevda, že v minulosti stačilo vidieť včelárenie z rýchlika, zbiť niekoľko úľov a začať včeláriť. Tento trend je dávno za nami, k čomu dopomáha hlavne Varro destruktor, čo mnohí nezvládajú a prirodzenou cestou vypadnú z tohoto procesu. Nič sa nedeje, kvantitu (myslím počet včelárov) v dnešných časoch nahradila kvantita - množstvo včelstiev, ktorá je spojená spojená s kvalitou- myslím tým vyspelých včelárov, čo je spojené s dobrými vedomosťami z oboru a musia ovládať hlavne menežment.

Pred vari 20 rokmi som napísal úvahu na túto tému "aký bude trend do budúcna" (vtedy bolo u nás na papieri bolo vyše 400 tis. včelstiev), v ktorej som udal optimálny primeraný počet včelstievpre územie Slovenska 200-240 tisíc včelstiev. A stalo sa! Svetový trend v počte včelstiev je mať vysoko na tisíc na jedného šikovného včelára, potom bude stačiť niekoľko tísíc vlastníkov fariem a k tomu niekoľko sezónnych pomocníkov.

Môžete namietať, že krajina ostane bez opeľovačov, lebo budú sústredené na jednom mieste a pod. Aj veľkovčelár musí svoje včelstvá umiestnňovať tam, kde je zdroj znášky, bude kočovať. Môže sa zdať, že dedinské záhrady pri totmo trende ostanú bez opeľovačou, ale je to iba zdanie, príroda u nás má aj iné opeľovače (čmele, včely samotárky, osičky, muchy pestrice, motýle, chrobáky-brouky a rad ďalších).

Túto úvahu zakončím pohľadom do minulosti. V roku 1963 (už som mal niekoľko včelstiev) ako včelársky elév, som bol na prvej včelárskej prednáške. Sedel som medzi šedivými hlavami a počúval s otvorenými ústami rozumy, ktoré dával učiteľ včelárstva, pri debate o prosperovaní včelárstva sa včelári obávali budúcnosti. Presne tak ako teraz, sa starší dlhoročný včelár pred koncom svojej kariére sa vyjadril k budúcnosti slovenského včelárstva, " ak my starý odídeme , nebude mať kto včeláriť"! No nič také sa nestalo, vždy znovu a znovu sa našlo pár odvážlivcou, ktorí niesli včelársku pochodeň ďalej. Aj keď svieti pomenej, včelárenie ako také nezaniká.

Antony

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25680


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vojtěch (85.13.78.3) --- 9. 11. 2007
Re: Pro začínající včelaře (25677)

Když mne požádal včelař s tím, že přišel o včely, abych mu pomohl ke včelám , věřil jsem , že to umí, když už včelařil s otcem , ale zase o ně přišel a nachytal si roje. Dalšímu včelaři nepřežilo zimu všech 6 včelstev, ale hlásí se do akce Kluci včelaří.Docházelo k ohrožování , ale ne k rozšiřování. Proto jsem běžný způsob rozšiřování včelaření zavrhl a zavedl jak popisuji na webu . Cílem je, ne jen naučit se včelařit, poznávat přírodu přes včely, ale učit se tvořivosti, zručnosti, tím poznat další profese, které mladí v životě uplatní.Nevětší radost jsem pozoroval , když si ve svém úle, značkovali svoji první vychovanou matku. Přípravkem, který jsem vyrobil se jim to snadno podařilo. Jsou to jednotlivci, kteří to zvládnou, ale určitě úspěšného včelaření moderně nenechají, protože je jednoduché. Poslední akce bude odebrání mělí, a potom jak bude možnost si úly převezou na své zahrady. Aby měli památku na začátky včelaření, dostanou diplom.Obávám se ohrožení včelstev různými neuváženými podporami. Ještě k tomu s podmínkou , že musí včelařit 3 roky, aby včely udržel za každou cenu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25679


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

G. Pazderka (80.78.146.242) --- 8. 11. 2007
Re: BERU TO vážně - Výzva na příspěvek dovolené pro tátu !!! (25663) (25676)

Sršní táta:
>Pokud si stojíš za svým: CHCI OD TEBE, ABY JSI ZALOŽIL ÚČET U BANKY DO 15.listopadu 2007 - "Konto LUCKA" a zveřejnil číslo účtu, kam se mají posílat peníze. <
.....

A to ji naučí včelařit? Nebo se spoléhat potom jen na cizí pomoc.

Začínal jsem bez včelstev vzděláváním a později včely jsem si nechal dát do svých nových úlů, které jsem si vyrobil.(ještě sem tam ten nástavek potkám, ale jsou už skoro všechny spálený)

Startovací kapitál byl 3 000,- za 10 oddělků na 4 rámcích, a 30 nástavků+dna a víka vlastní výroby s nákladem 2 000,-. Protože jsem byl v té době amatér, nepočítám tedy výdaje na návštěvy včelařské knihovny v Brně. (stihl jsem to ještě před stěhováním do Rosic)

Oco Ti Sršní táto jde? Včelařem se člověk zkrátka jako dělnice musí stát. Včelař nemůže začínat s prognózou cizí pomoci, jinak si plete zájem s využíváním druhých.

Jinak místnímu kroužku jsem nabídl drobnou finanční pomoc a myslíš, že se ozvaly?
Vytahuji z jeho dějin.
Škola děckám nejprve prodala pozemek i se včelínem, tak dostali dost velké peníze od obce a koupily si rozpadlej kočovák. Do něho si koupily pár nových úlů a co nevidět jim ho vzala voda. Když jsem se chtěl domluvit, jestli nechcou peníze ...koupit nějakou drobnost ...
, tak jako první by chtěli prý koupit váhu. Říkám si, naco jim bude váha, když neumí ani vybrat stanoviště. Závěr? ... škoda energie je , jestli není správně využita.

Asi proto to trochu rozvádím, proč nějaký účet se jménem Lucka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25678


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vítězslav Vrána (85.71.69.51) --- 8. 11. 2007
Pro začínající včelaře

Poslední dobou tu zaznělo hodně nářků,že nejsou mladí,začínající včelaři.Každý mladý,začínající včelař by si měl uvědomit,do čeho de.Především by měl vědet,že tento koníček není jen o tom,že se mu líbí práce se včelkama ale taky zodpovědnost.Láska ke zvířatům je hezká věc ale mnohdy jsme svědkem toho,že darované zvíře za vysvědčení či k narozkám rozšíří řady v útulcích pro zvířata.Prvotní nadšení pomine s nástupem každodenních povinnosti ve škole i při pomoci zajištění chodu domácnosti.Možná budu špatně pochopen,ale při chovu včel je třeba mít spoustu znalostí a informací ze života těchto užitečných tvorečků,z jejichž práce bychom si měli vzít příklad.Je to živý organismus,který se vyvíjí a zásah chovatele je nutný v pravý čas zejména v boji proti varroáze a jiným chorobám.Já osobně,než jsem začal včelařit,jsem prostudoval veškerou mně dostupnou literaturu,ověřil jsem si na vlastní kůži,zda nemám alergii na včelí bodnutí.Dále jsem zvážil možnost,kde umístím úly,kde budu mít uskladněné pomůcky nutné ke včelaření.Ale abych to zkrátil:často čtu,jak se mladým nepomáhá,nejsou dotace na pořízení vybavení.Na to,aby přibylo mladých včelařů z řad školní mládeže stačí,aby měli pochopení pro tento koníček rodiče.Určitě se najde v rodinném rozpočtu pár tisícovek na pořízení dvou či třech nástavkových úlů a potřebného nejnutnějšího vybavení.Když není rodičům líto peněz na počítačové vybavení,značkové oblečení či jiné zbytnosti.Až nabudu přesvědčení,že mě tento koníček opravdu chytil a láska ke včeličkám mi vydrží,není problém postupně chov včelstev rozšiřovat.Ono dostat dneska dotaci kolem 15 000 Kč,myslet si jak ze včelaření nezbohatnu,při prvním neúspěchu s tím praštit,tak to si myslím,že jsou zcela vyhozené peníze oknem.A při tom se jedná o peníze nás,daňových poplatníků.Myslím si,a to je můj názor,že daleko účinnější by bylo podpořit stávající dlouholeté včelaře,kteří se nebojí včelařit moderními metodami a mají už nějaké zkušenosti.Není zde dostatek prostoru,abych vyčerpávajícím způsobem sdělil své myšlenky,jen ve zkratce jsem chtěl naznačit že nejdříve musím něco dokázat,že mám o včelaření zájem a na podkladě nějakých výsledků teprve žádat o podporu.Ne naopak.Nemusíte se mnou souhlasit ale cítil jsem potřebu sdělit svůj názor. Víťa.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25677


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sršní táta (212.80.64.162) --- 8. 11. 2007
Re: BERU TO vážně - Výzva na příspěvek dovolené pro tátu !!! (25663)

""Sršní táto složíme se ti na dovolenou někde kde ještě není internet.""
""Něco podobného jsem chtěl Sršnímu tátovi taky navrhnout.""
""Přidávám se. Někteří nezvládají svoji touhu se vykecat a až moc poučují.""

Vážení včelaři, děkuji Vám a rád přijímám, "bez urážky" Vaší nabídku, cením si zejména těch, co se podepsali.

PEPO, "znalče", přijímám tvoji velkorysou nabídku na mojí dovolenou. Částku, kterou vybereš "na cestu kde není internet", předám 23.prosince 2007 do posledního halíře LUCCE nebo "včelařskému kroužku". Bude mít konečně peníze na včely a včelařský kroužek. Navíc jí daruji v červnu 2008 tři nástavkové úly s oddělky a matkou F1. Já tvé peníze nechci. V prosinci se uvidíme na semináři soudních znalců v oboru včelařství a tam si ji s darovací smlouvou vyzvednu. Protože máš peněz dost, tak se snaž, abych se za tebe nemusel před LUCKOU stydět.
Pokud si stojíš za svým: CHCI OD TEBE, ABY JSI ZALOŽIL ÚČET U BANKY DO 15.listopadu 2007 - "Konto LUCKA" a zveřejnil číslo účtu, kam se mají posílat peníze. Navíc, každý týden uveřejníš názvy nebo jména dárců - včetně výšky darů pro LUCKU na této včelařské konferenci.

Sršní táta ú.v. a spol
PS: Vážení včelaři, "doufám" že přispějte všichni, kdo můžete. Třeba i malou částkou.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25676


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

G. Pazderka (80.78.146.242) --- 8. 11. 2007
Re: fumigace (25569) (25579)

Nevím, ale asi nejde o jemnost ale o něco jiného. Sám Vám potvrdí každý, kdo používá studený aerosol pro zvlhčování místností, že se musí seřídit tak, aby bylo "vidět" a nedělala se dost trvanlivá mlha. Zatímco kouř je možné lehce odfilrovat a odvětrat,u aerosolu to tak jednoduché není.

Také jde o reakci včelstva. Je známo, že aerosol je fyziologicky přijatelnější a to proto, že způsobuje přesně opačnou reakci než kouř. Zvyšuje vlkost a rozptyluje pouze "uzavřenou" účinnou látku. Včely větrají (zbavují se účinné látky) mnohem méně.

Dále mne napadá efekt "postupného uvolňování léčiva" do prostoru, který by mohl být lepší v případě prostředí úlu u aerosolu než u fumigace. U kouř není přirozeně "mísitelný" v mikroklimatu ve včelstvu. Kouř není běžný a samy ho používáme jako včelaři k docílení stavu "strachu". (odborně prý k mírnění - je vlastně důsledkem neobvyklého zážitku u včelstva)

Chci jen podpořit diskuzi o jednom směru, kterým bych se dal v otázce rozptylování léčiv. Ono totiž v mnohem menších dávkách je možné docílit mnohem vyšší účinnosti proti VD se strukturou u studenýho aerosolu než odpařováním a dýmem.

U deratizace to může být něco jiného. Tam není třeba vůbec žádoucí zvyšovat vlkost třeba v mlýnech kvůli plísním.
.......
vsusicky:>V případě deratizací se považuje fumigace za účinnější než areosol, protože účinná látka je při fumigaci jemněji rozpýlena než při areosolu a pronikne prakticky na každé místo. <

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25675


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 8. 11. 2007
Dotace na obnovu včelstev

http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/domaci-ekonomika/clanek.phtml?id=513348
-----------------
Zaujalo mě tam víc věcí.

Vždycky jsme si myslel, že kočování nákazové situace spíše zhorší. A ono se bude podporovat.
A prý budou informace o úhynech. To se bude zase něco hlásit?

A dotace na obnovu včelstev? Kterých, u koho.
Není to přikládání dřeva do ohně?

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25674


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jirka (85.160.32.33) --- 8. 11. 2007
Re: zpět na vážnější témata konference (25672)

Když se ti dotace nelíbí tak ji nechtěj, nebo pošli mě. Já za dotaci pořídím polovině včelstev cukr. Takové mám nejraději, přijdou jednou za rok na výročku sníst vepřovou se zelím, prodávají med za pade ve sklenici po okurkách a čekají až svaz za ně a pro ně něco udělá. Poslední dobou tato konference díky pár lidem strašně upadá.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25673


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

starotny (88.100.95.205) --- 8. 11. 2007
zpět na vážnější témata konference

Zanedlouho dostaneme tu ubohou minidotaci,když naši představitelé nevydobyli větší,asi nebyli tak důslední ve
svém jednání s kompetentními orgány.Je nabíledni,uvažovat
do budoucna co s tím. Netřeba to však vidět příliš v dobrých barvách,protože my včelaři přestárlí z 90% členské základny nemáme odvahu a ani chuť něco měnit,jsme spíše pro evoluci a méně již pro revoluci.Nu a mladší členstvo zase i když by chtělo,nemůže,dokud my neodejdeme tam,odkud není návratu a teprve s námi / do 10 let jak už zde bylo zmíněno / odejdou ze svých míst naši dlouholetí,oblíbení, nenahraditelní představitelé.Takový je bohužel u nás trend.
Stejně by to našim včelám moc nepomohlo,ať už je tam Petr nebo Pavel,většina včel stejně odejde do zmíněných 10 let s námi archaickými včelaři a svět poběží dál...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25672


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš Jaša (80.79.28.155) --- 8. 11. 2007
Re: parafin - pro pana Turčáni (25633) (25643) (25668)

Pane Turčáni (netučím jak se skloňujete), nic proti Vám nemám ani proti vašim příspěvkům všeobecně. Jen z vaší odpovědi vyplynulo, že jste takový úl neviděl.
Je mnoho včelařů, kteří výhody parafínu pochopili a shánějí další informace. Váš postřeh s propolisem je sice pěkný, ale nehodí se k tématu. Ale to zas pramení jen z nezkušenosti s parafínem.
Několika včelařům jsem soukromě odpověděl na vyžádané věcné dotazy. A pokud i vy máte zájem, rád vám je též pošlu.

S přátelským pozdravem Tomáš Jaša
tomas.jasa/=/email.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25671


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel (81.19.47.102) --- 8. 11. 2007
Re: Výzva na příspěvek dovolené pro tátu !!! (25663)

Přidávám se. Někteří nezvládají svoji touhu se vykecat a až moc poučují. Táta, ale není jedinej otrava. Tátu bych poslal na Grónsko, nemají tam včely a po návratu by nemohl poučovat.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25670


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Honza (82.208.3.74) --- 8. 11. 2007
Re: Úhyny včelstev - vyvarujme se chyb (25582) (25590) (25592) (25604) (25605)

Dobrý den, letos jsem začal a nestačím se divit, co se to v okolí děje s VD. Hned po medu jsem dal na měsíc gabon a teď mám za sebou již 3-tí fumigaci. Chtěl jsem tu třetí udělat později, ale místní organizace nemá aerosolový vyvíječ a mám pocit, že již na zapálené pásky nebude teplota, tak jsem to raději urychlil. Zatím to vypadá, že všechna včelstva jsou v pořádku a mnoho roztočů po 24h nepadalo (po 3fumig max 3). Chtěl bych se ale Vás zeptat na ty destičky. Četl jsem, že když kyselinu mravenčí v podletí dáte do německých odpařovačů, je účinnost vyšší někdy dokonce i lepší než Varidol (samozřejmě lepší je kombinace)? Můžete mi to prosím obajnit, popř. kde se tyto odpařovače pro příští rok dají sehnat? Dík...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25669


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.210) --- 8. 11. 2007
Re: parafin (25633) (25643)

Začnu otázkou na pana Turčániho. Viděl jste někdy nástavek který byl naparafinovaný? Pokud ne, tak se prosím zdržte komentářů.

Pán Jaša, nevedekl som. že máte na stránku výsadné právo a až po vašom schválení môžme napísať komentár.
Predsa je som nikomu nič nezakázal, len som uviedol aj inú alternatíva, ktorá ma našich včelniciach bola odjakživa, pretože to včely robia od nepaäti. Som síce zpoza rieky Marovy, ale s českými priateľmi mám korektné vzťahy, moje komentáre priímajú s porozumením.
V dejinách výzkumu veľké veci vznikali len na základe konfrontácie názorov. Čo bolo zlé to zaniklo, čo dobré to sa presadilo a väčšinou problém posunulo dopredu.
Od rozumných českých priteľov som nakoniec už viackrát bol zaradený Konfereni medzi žiadaných autorov.
Antony

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25668


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Honza (82.208.3.74) --- 8. 11. 2007
Re: Začínám (25654) (25660)

Je to docela složité, dle mého názoru to v praxi funguje tak, že nic nedostaneme. Já jsem letos začal a zatím jsem do toho dal cca 40tis Kč (a to nepočítám včelín). Teď je vyhlášena ve Středočeském kraji dotace pro začínající včelaře - ale já začal "o pár dní dříve" a začít se musí až od 1.1.2008... prostě tady skoro žádná podpora včelařství není a zatím mi to nikdo nevymluvil!!! A to jsem koupil 5 úlů a na jaře chci přikoupit ještě dalších 5 - přesto se to na mě nevstahuje, no prostě výsměch. Hanba funkcionářům, ale co bychom chtěli v banánové republice...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25667


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

seremedserious (82.208.2.221) --- 8. 11. 2007
aerosol_liběchovsko

Neznáte někoho kdo by na Liběchovsku provedl aerosol?? Třeba někdo ze ZO Mělník? Marně sháním již měsíc. Nejsem organizovaný včelař ale mé včely jsou náchylné z VD stejně jako jiné. Co říkáte mělničtí, nezaléčíme to raději všichni??
frantuv/=/email.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25666


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdeněk Dukát (82.100.62.215) --- 8. 11. 2007

Karle maš pravdu,dnešní děti nám na včely...Je naprosto jiná doba.Děti ,tedy některé, maj peněz.Já to vím z referencí mých dětí.Zaměřit se téměř na kojence,to je manýra komunismu.Ten sídlí v Křemencově ulici.Ve středním věku to člověk má trochu srovnané v hlavě.Ví co začne dělat trvale , a co je jen na chvíli.Když jsem před 3o lety začal včelařit,tak jsem si předtím o včelách 2 roky pouze četl.Připravoval jsem se na praxi.Takového postupu nejsou dnešní děti mocny."VČELAŘSKOU INVESTICÍ" do rodin středního věku by vznikaly přirozené rodinné minikroužky,které by měly daleko větší naději na zachování včelaření a jeho rozvoji.Vyjimečných lidí,kteří dovedou obecně pracovat s mládeží,je skutečně málo.Je to například ing.J.Jindra.Je to člověk s obrovským spektrem znalostí.Nehonosí se myslím titulem,učitel včelařství,ale je jím.Tento včelař by měl nahradit p.RNDr Švamberka.Tomu bych doporučil studium fotografie květin.S pozdravem Zdeněk Dukát a některé naštvu DISIDENT

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25665


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vítězslav Vrána (85.71.69.51) --- 8. 11. 2007
Re: Výzva na příspěvek dovolené pro tátu !!! (25663)

Něco podobného jsem chtěl Sršnímu tátovi taky navrhnout.Ale vidím,že mě už někdo předběhl.Zřejmě nejsem sám komu ty ironické řeči zde na konferenci začínají být na obtíž.Víťa.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25664


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(90.176.2.8) --- 8. 11. 2007
Výzva na příspěvek dovolené pro tátu !!!

Sršní táto složíme se ti na dovolenou někde kde ještě není internet. Pak ta naše konference by se opět dostala tam kde má své místo.
Už dost otravuješ a pokud odmítneš příspěvek na dovolenou, moc tě prosíme odmlč se na nějakou dobu. Přestáváš bý zajímavý !!!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25663


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

zdenek (212.71.136.70) --- 8. 11. 2007
Re: parafin (25633) (25659)

ahoj marku,

najdi si ve svem okoli nekoho, kdo parafinovaci vanu ma a pouziva. a domluv se s nim na prohlidce. idealne v dobe, kdy sam bude parafinovat - jednou zazite stokrat predci videne a tisickrat prectene... vlky-plky tech, co parafinaci vanu ani nevideli radeji ignoruj :-)

pokud ale preci jen rad ctes, tak na adrese
http://www.rirdc.gov.au/reports/HBE/01-051.pdf
je komplet brozurka o parafinovani - od australanu z roku 2001. az na pouzivane vosky je plne pouzitelna i u nas. hodne dobre je tam popsana hlavne bezpecnost.
(s parafinama je to u nas jednodussi - http://www.parafin-wax.cz/ - pan jericha uz vcelare zna :-) a je velmi vstricny

potazmo si do vyhledavace zadej "hot wax dipping" ci tak neco a doctes se vic.

Napiš mi na adresu "parafin.maceni/zavinac/seznam.cz" pošlu ti přeložený australský návod.
Zdenek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25662


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(195.113.14.2) --- 8. 11. 2007
Re: PRO LUCKU (25646)

ahoj lucko,

myslis-li to vazne:
---
... Teď pomáhám u včel dědovi místo taťky a myslím, že do takto zmodernizovaného provozu bych asi šla. Prašule se ale kutálí asi úplně jinam a já na to po VŠ nemám. A to bych ještě mohla včelařinu učit třeba alespoň děcka ve své třídě.
---
a nebylo-li to jen nadavani ve smyslu vetsiny konference, tak se ozvi na dolinek/zavinac/email/tecka/cz - cest a moznosti je spousta a leckere uz proslapnute.

kuba

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25661


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(195.113.14.2) --- 8. 11. 2007
Re: Začínám (25654)

ahoj miro,

ano, mas spoustu moznosti na ziskani dotaci:

- nektere kraje vypisuji dotacni programy specialne na zacinajici vcelare (dohledej si na webu - dobry zacatek je treba http://www.vcelarstvi.cz/cz/index.html?page=ruzne )
- opet by mely fungovat dotace pro vcelare a´la podle narizeni vlady 197/2005 - podrobnosti zatim moc neni - jen http://www.vcelarstvi.cz/cz/NOVINKY/CSV-NOVINKY_Dotace_klikanec.doc
- celorepublikove funguje program rozvoje venkova. administruje ho szif (http://www.szif.cz/) a ma spoustu podopatreni - prober se tim sam :-) (pro zacatek treba http://www.szif.cz/irj/go/km/docs/apa_anon/cs/dokumenty_ke_stazeni/eafrd/osa1/3/32/1191935872992.pdf )
- pozjistuj si jeste dalsi moznosti - strejda google pomuze :-)

zdravi

kuba


---
Prosím o radu.Letos jsem začal včelařit a nebýt toho,že si hodně udělám sám tak by to byla pro mě pěkná finanční zátěž.Prosím vás tedy o radu jestli mám jako začínající včelař možnost získat nějakou dotaci nebo příspěvek(třeba na nové úly).Na jaře bych si rád ještě nějaké včelstva pořídil.Za vaše reakce předem děkuji.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25660


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(195.113.14.2) --- 8. 11. 2007
Re: parafin (25633)

ahoj marku,

najdi si ve svem okoli nekoho, kdo parafinovaci vanu ma a pouziva. a domluv se s nim na prohlidce. idealne v dobe, kdy sam bude parafinovat - jednou zazite stokrat predci videne a tisickrat prectene... vlky-plky tech, co parafinaci vanu ani nevideli radeji ignoruj :-)

pokud ale preci jen rad ctes, tak na adrese
http://www.rirdc.gov.au/reports/HBE/01-051.pdf
je komplet brozurka o parafinovani - od australanu z roku 2001. az na pouzivane vosky je plne pouzitelna i u nas. hodne dobre je tam popsana hlavne bezpecnost.
(s parafinama je to u nas jednodussi - http://www.parafin-wax.cz/ - pan jericha uz vcelare zna :-) a je velmi vstricny

potazmo si do vyhledavace zadej "hot wax dipping" ci tak neco a doctes se vic.

zdravi

kuba

dolinek/zavinac/email/tecka/cz

---
Chtelbych se zeptat na zkusenosti z uly parafinovanymi.Vletosnim roce jsem musel vse spalit, meli jsme v okoli mor.Pristi rok bych chtel zacit znova a nevim jestli si mam koupit normalni drevene nebo si je nechat napustit parafinen-udajne jsou lepsi proti nakazam...Pokud nekdo mate zkusenosti s tim ,rad uvitam radu- pripadne kontakt na vyrobce.Dekuji za pomoc . Marek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25659


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sršní táta (212.80.64.162) --- 8. 11. 2007
Re: Kupředu levá... (25648)

Přátelé starci včelaři, já budu jenom rád za více takových, co nebudou stát jenom v koutku - protože je dnes historicky dokázané, že AURORA vůbec nevystřelila na Zimní palác, jak nám bylo léta omýláno marxistickou propagandou! Byl jsem tam a střílelo se omylem z druhé strany řeky - "to je pravda!!!"
Co z toho plyne pro "mladou" a ""vzdělanou"" včelařku - jednejte podle svého zdravého rozumu pokud chceme - chcete něco změnit a nedejte na propagandu "většiny" starých funkcionářů.
Rozhodně já ""Sršní táta ú.v. a spol"" kategoricky odmítám tvrzení: "" vlastně ani nesmíte do ničeho starým a "zkušeným" včelařům mluvit"".
Ahoj Sršní tá.....

PS1: "Už se nemůžu dočkat nového čísla časopisu Včelařství 12/2007. Zejména se těším na "JUBILEA" a "Odešli z našich řad". Vážení přátelé já s babičkou se za Vás každý týden modlíme na pahorku, aby jste se dožili ve svazových funkcích minimálně 100let. S několika bohatými, bezdětnými přáteli jsme pro naše starší členy založili konto s názvem "Pomoc starším funkcionářům". Výtěžek z veřejné sbírky, chceme použít na zakoupení privatizovaného "Mauzolea v Moskvě" po Vladimíru Iljiči. Všem dárcům tímto děkuji, že přispěli minimální částkou 2000Kč na konto 0100/0747474222. Slavnostní otevření plánujeme příští rok v červnu v rámci 135 narozenin našeho jednatele a předsedy OV. Vstupné pro členy svazu za pouhou 1,-Kč. Letenky si objednejte včas na www.ck.mauzoleum.rud.nam.cz

PS2:Rád také čtu rubriku: ČSV děti a mládež, kde se mnohdy dozvím zajímavosti o akcích z roku 2005 a 2006.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25658


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

miro (213.81.186.60) --- 8. 11. 2007
Re: Úhyny včelstev - vyvarujme se chyb (25582) (25590) (25592) (25604)

Mam otazku, porovnaval niekto spad kliestika na zosietovanom dne a na tom istom stanovisti na plnom dne. Ide o to, kolko kliestikov vynesu vcely v ramci cistenia za den, ako udaje s podlozky vlozenej na dno a nechranenej pred ocistenim su vierohodne? Miro

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25657


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 8. 11. 2007
Re: LUCKA (25646) (25651)

Sršní táta:
Svaz nemusíme bořit, využijme stanovy a poučme se z historie.
-----
Ano, vzpomínám si, to už tu někdo řekl: Gorbačov na polytbyru, červenec 1987.

Pak někdo ještě něco povídal na nějakém Hrádku o bojlerech.

:-))))

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25656


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sršní táta (212.80.64.162) --- 8. 11. 2007
Re: D1 (25603) (25621) (25637) (25639) (25642)

Moje řeč, tvoje řeč = naše řeč Karle! ::--(((

A neb parafráze písničky od spolužáka Káji: "Kdepak Ty ptáčku hnízdo máš" ........... "to radši nezpívej!!" :-)))

Zdraví Sršní Táta ú.v. a spol

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25655


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 78290 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 25655 do č. 25715)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší


Klikněte sem pro nápovědu