78404

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Karel (88.103.157.154) --- 30. 5. 2007
Re: dotace

Doba, kdy jsem si za prodaný med ( za 1 rok) ze 70-ti včelstev koupil nového Favorita, zatímco soused na něj dřel 8 let po "fuškách, ta doba se už nevrátí
.......
Bohužel (nebo naštěstí) jsem to tentkrát nestihl rozjet, potřeboval jsem splatit barák a včelařina byla jedna z mála legálních moností podnikání.
Takže se opět změnila v koníčka mnohokrát užitečnějšího. Kdykoli mě bylo beznadějně, bolela mě hlava atd, ve včelách jsem na vše zapoměl a vracel jsem se zase nabitý.
Díky tomu jsem i zjistil, že včelám vyhovuje co nejmíň zásahů od včelaře.

A nedávno jsem potřeboval zachovat si časovou flexibilitu a zajistit nějaký dodatečný zdroj příjmů. Není dobré být závislý jen na jednom. A nebýt moru mohly to být včely zase včely.

Kalkulací mi vychází farmářská cena (zakolik odvádí má farma obchodní divizi) na 70,-Kč/kg a je to dle mě dost, aby to pokrylo veškeré náklady i investice. Jen by se musela obchodní divize pořádně smekat. Aby to stihla prodat a ještě taky generovala bezpracný zisk. Naštěstí její ředitel je můj podřízený, tak abych ho honil jak psa :-)
Velím sám sobě. :-)
Ale jako koníček je to oproti jiným koníčku velmi příjemně ekonomicky samostatný koníček.
Naštěstí už nemusím být časově flexibilní a můžu se upsat na plný úvazek a vydělávat jinde. Což těm,co potřebují prachy doporučuji, protože v zemědělství, potravinách atd. je trh pořádně obsazen a začít tam podnikat je pro zoufalce.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22981


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 30. 5. 2007
Re: dotace

Karel:
>Ale jako koníček je to oproti jiným koníčku velmi příjemně ekonomicky samostatný koníček.
Naštěstí už nemusím být časově flexibilní a můžu se upsat na plný úvazek a vydělávat jinde. Což těm,co potřebují prachy doporučuji, protože v zemědělství, potravinách atd. je trh pořádně obsazen a začít tam podnikat je pro zoufalce. <
...... (pod zamyšlením je odpověď pro tazatele)
Takže když tě osloví nebo za tebou dojde nějaký zájemce o farmaření ve včelách, jsi jako člen týmu časopisu Moderní včelař mimo mísu. Prosím nepiš a neraď v těchto otázkách mimo amatéry. Farmář potřebuje jistoty a ty jako informace, neumíš předat. Proto asi včelařství vypadá u nás jak vypadá. Proto je výhodnější jako velkovčelař nebýt "organizován", protože nemusím poslouchat rady nezkušených.

Produkce medu velkých farem jdou v přepočtu na pracovní - prodejní dny v roce do obrovských čísel, které nejsou možno prodat přes plot či jak nás Unie tlačí. Jestli si někdo myslí, že východiskem je právě takový pokoutný systém, ať si vezme čísla a životnost takového "podnikání amatérů". Já vidím pouze laxnost, neschopnost si zhotovit cokoli, chov včel v úlech nejlépe zadarmo, nebo ve vypůjčených, obměna díla na minimu, nedořešený systém skladování medu v nových obalech a ne v zatuchlých hliníkových konvích,které vykazují při bakteriologii ty nejlepší přepoklady k množení coliformních organismů.

Včelař je včelařovi jako producent medu a nejen medu konkurentem. Není možné asi proto ujednotit a konečně něco dělat jako člen v pracovní nebo svazové společnosti bez tajnůstkaření, schované zášti, osobních bojůvek jednotlivců atp, atd. Při rozhodování při zakládání farem atp. fungují pouze předpoklady a naněch vše leží. Jestli tedy nevyjdou, nejsem zoufalec, ale jsem v uvězněn právě v těch průběžně měnících se podmínkách, které mě dovedou možná i ke konci velkochovu. Nepochybuji, že malovčelař má jisté výhody ve svých spolcích, ale to si myslím, že se také časem změní.

Jsem duší svým způsobem svazák, cechař, nástavkář a a hlavně medař, ale jsem zároveň i velmi pesimistický jestli mi někdo sdělí, že se výkupní ceny medu a ceny cukru neodráží na hodnotě mé práce.. Vím, že ve včelařství vše leží jen na lidech a podmínkách odbytu medu a jiných produktech a ne na Kájovi. I přesto mu také fandím, ale jsem také přesvědčen o nepřesnostech v jeho názorech.

S pozdravem G. Pazderka
_______________________________________
Odpověď pro tazatele Caloně:

Jestli jste ve svazu, odebíráte Včelařství. Takže v tomto případě Vám doporučuji ho vyjmout z igelitových obalů a prostudovat a pozorně pročíst vnitřní přílohy z posledních pár čísel. Malá poznámka, nic nebrání zřejmě tomu, aby si Vaše malá skupina 5 včelařů sedla a podala žádosti na OV nebo s vysvětlením o laxnosti ZO přímo na ústředí sama za sebe jako nečleni ČSV. V otázkách boje proti varoáze (aer. vyvíječ) jde vše přes OV.

Dále ... jestli nejsou Vaše parta členové ČSV, tak je potřeba aby jste zapnul tiskárnu nebo si nechal vytisknout všechny podklady a hlavně četli a chápali jak to vše funguje.

Já jsem se rozčílil kvůli změnám na formulářích zřejmě kvůli vložení DPH, které nebyly provedeny ve formulářích pro ZO a OV. Změny a pozměněné formuláře již visí, což je v pořádku.

Jinak kdyby problémy přetrvávali a vy jste měl chuť Caloňi dělat nějakou svazáckou činnost, tak si založte vlastní ZO se svými přáteli a probuďte v místě zájem o včelaření, protože dotace jsou dosažitelné. Když tak se ozvěte ohledně jednotlivých položek na které by jste chtěli žádat na mail gupa/=/seznam.cz. Termíny k dotacím dle zák. 197/2005 sb. už hoří.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22984


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Leoš (213.19.51.58) --- 30. 5. 2007
Re: dotace


Karel:
>Ale jako koníček je to oproti jiným koníčku velmi příjemně ekonomicky samostatný koníček.
Naštěstí už nemusím být časově flexibilní a můžu se upsat na plný úvazek a vydělávat jinde. Což těm,co potřebují prachy doporučuji, protože v zemědělství, potravinách atd. je trh pořádně obsazen a začít tam podnikat je pro zoufalce. <

S touto myšlenku mi nezbývá než plně souhlasit. Také jsem měl rouhačské myšlenky věnovat se včelám na plný úvazek, nicméně skutečnost, že pro život potřebuji alespoň nějaké peníze (nedokázal jsem přesvědčit FÚ, zdravotní poj. a OSSZ ať mě nechají žít), mě z tohoto nápadu rychle vyléčila. Divize výroby plnila na 110%, ale divize obchodu hatila jjejí úsilí. (taky jsem šéfoval všemu). Chtěl jsem si pomoci stejně jako ČSV, angažoval jsem vrcholového managera, dopadlo to stejně . . . -)

Jinak nerozumím ani trochu př. Pazderkovi, v tom příspěvku se nemůžu zorientovat.

Nejvíc nerozumím následujícímu -

RE: Při rozhodování při zakládání farem atp. fungují pouze předpoklady a naněch vše leží. Jestli tedy nevyjdou, nejsem zoufalec, ale jsem v uvězněn právě v těch průběžně měnících se podmínkách, které mě dovedou možná i ke konci velkochovu.

Trocha ekonomického minima - při vypracovávání podnikatelských záměrů jsou vždy brány v potaz předpoklady. Závěrem těchto záměrů (studií) je % úspěšnost projektu. Záleží na investorovi do jak velkého rizika je ochoten jít, v případě, že se rozhodne záměr realizovat. Součástí záměru jsou i kritické body - sloužící právě k tomu, že se neocitne v roli uvězněného zoufalce.

Takže pokud to převedu na projekt včelí farmy - a pokud záměr propočítám opravdu poctivě, vyjde (alespoň mně ano) věnovat se včelkám coby koníčku - ekonomicky samostatnému.

Když si vzpomenu kolik mě stálo lítání na padáku . . .

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22989


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 30. 5. 2007
Re: dotace

Leoš:>Trocha ekonomického minima - při vypracovávání podnikatelských záměrů jsou vždy brány v potaz předpoklady. Závěrem těchto záměrů (studií) je % úspěšnost projektu. Záleží na investorovi do jak velkého rizika je ochoten jít, v případě, že se rozhodne záměr realizovat. Součástí záměru jsou i kritické body - sloužící právě k tomu, že se neocitne v roli uvězněného zoufalce.<

Zcela správně, ale potom by na Světě zavládla už dávno finanční celosvětová krize. Makroekonomika je trochu jiná. ;-)

Podívej te se. Předpokladem každého podnikání je mít kapitál. Je známo a to hlavně ze světových situací na trhu s medem, že med podléhá zkáze velmi pomalu. Takže je již jen otázkou, kdy mi dojde hotovost a jak se dokážu orientovat ve světě jiných příjmů, které jsou souběžné se včelařstvím.

Malé vysvětlení. Jde např. o jeden známý odborný časopis. (nebudu jmenovat jaký, je to zavádějící) Předpokladem bylo, že bude jeho životaschopnost ležet hlavně na inzerci či sponzorství. Bohužel inzerenti v oboru byli tak nespolehlivý, že se z velmi slušného informačního odborného časopisu stal také chudý časopis. Posléze ale následovala obroda jeho redakce. Došly do něj nové myslenky včetně toho, jak přežít. A teď došel ten zlom, byla potlačena myšlenka, že časopis není inzertně samospasitelný a sháněl a shání ještě intenzivněji sponzory z oboru. Mimo jiné podléhá jako odborný časopis také nároku na státní příspěvek. A jsme nyní i jinde než u inzerentů a sponzorů.

Takže asi takto. Nejsou zoufalci, jsou jen situace u kterých je nebo není řešen jak dál. Takže jestli budu nazván v určité situaci zoufalcem a já budu mít ty předpoklady, je prolomen moment zoufalství jako takového, protože prezentované zoufalství z druhé strany je jen neschopnost najít podobný předpoklad, jak ze situace vyjít ven a poradit jak přežít.

Myslím, že jsou velké nedostatky ve znalostech v tak přerostlém zájmovém oboru u nás. Proto se jisté situace opakují podle historie a můj názor je, že jde jako u latiny o stav, kdy je svým způsobem obor mrtvý. Proto toto také sděluji za výkupce, že prvkem dobrého opylení je množství vykupeného medu od včelařů. Jde jen o předpoklady, jak se propracuje systém, aby z něj měly nejen včelaři ale také obchodníci s okrajovou komoditou. Ti, jestli nemají předpoklady pro dosažení kapitálu, zprominutím kašlou na med a jdou obchodovat s něčím jiným. Obor je ale potřebuje.

A nakonec. Povinně vybírané příspěvky zájmové organizace jsou také provozním kapitálem a jestli je ho málo, tak by zájmová veřejnost - členové měly vědět, že nejsou zoufalci, ale pro svou životaschonost jsou "hledači" nových předpokladů jak přežít. Jestli si to na konkurenčním poli neuvědomí a nečiní tak neustále, ano, mohou svou zájmovku předem zabalit.

S pozdravem Gustimilián Pazderka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22990


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
Leoš (213.19.51.58) --- 30. 5. 2007
Re: dotace

Re:
př. Pazderka - A nakonec. Povinně vybírané příspěvky zájmové organizace jsou také provozním kapitálem a jestli je ho málo, tak by zájmová veřejnost - členové měly vědět, že nejsou zoufalci, ale pro svou životaschonost jsou "hledači" nových předpokladů jak přežít. Jestli si to na konkurenčním poli neuvědomí a nečiní tak neustále, ano, mohou svou zájmovku předem zabalit.

Já zkusím rozhovor na toto téma maximálně zjednodušit - využiji svůj příklad pro názornost. Počet svých včelstev jsem snížil na pětinu (na 15) a včelařinu beru už jenom jako koníček. V podstatě je mi úplně jedno za kolik kdo prodává či neprodává svůj med. Pokud ten svůj prodám za svoji cenu, prodám, pokud mi zbyde doma, je mi to vcelku jedno. Nevidím jediný EKONOMICKÝ faktor, který by mě donutil můj koníček zabalit.

V podstatě i v případě, že by se výkupní ceny medu opět zvedly na 70,- Kč nepřesvědčilo by mě to k tomu, abych se vracel k původním počtům včelstev.

Včelařství jako obor rozhodně není mrtvý - jen se podívejme na příspěvky této konference. Vždyť kolik sem píše - někdy úsměvné dotazy - nových včelařů s pár včelstvy. Jen se zkrátka lehce inovuje. Pro srovnání - Německo má zhruba 600 000 včelstev - ČR přibližně 500 000.
V přepočtu na obyvatele v Evropě jasně vítězíme. Do budoucna asi těch 500 000 podstatně klesne, ale včelařit budeme stále.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22991


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 30. 5. 2007
Re: dotace

Leoš:>Já zkusím rozhovor na toto téma maximálně zjednodušit - využiji svůj příklad pro názornost. ...<
....
Ale vy píšete o koze a já o voze. (A nakonec. Povinně vybírané příspěvky zájmové organizace jsou ...)

Také ke srovnávání s Německem bych měl výhrady. Německo je ve včelařství úplně někde jinde a proto bych byl spíše proto, aby jste bral jejich čísla spíše jako fakt, kam se za nějakou dobu asi dostaneme jako včelaři EU. Takže obor je svým způsobem mrtvý, protože tato konference je jen částí oboru - diskuzí a ne oborem samotným. Také se dá rozsáhle psát a diskutovat např. o operačních systémech, ale samotní programátoři takových OP (a těch je velmi málo) si diskutujících jen povšimnou z velké dálky a vlastně veškeré dění vývoje leží na jejich datlování elementárních programových kódů do strojů.

Vy jste v podstatě postradatelný ale jako součást celku nějakého spolku důležitý. Já jsem také jen zápisem v kronice ZO ČSV, kde jsem překonal místní historii a na místní poměry s velkochovem s počtem včelstev na chovatele. Nejdůležitější je co roztáčí kola oboru a tou je velmi malé množství důležitých lidí, kteří se ale změnou doby stali rivaly. A to je ta smůla. Je to v počtu několik lidí na kterých leží úspěch či neúspěch ve včelařství u nás a ti moc dobře ví, že se např. na tuto konferenci stačí pouze z povzdálí dívat.

S pozdravem Gustimilián Pazderka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22993


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                  
Leoš (213.19.51.58) --- 30. 5. 2007
Re: dotace


Re: Ale vy píšete o koze a já o voze. (A nakonec. Povinně vybírané příspěvky zájmové organizace jsou ...)

př. Gustimiliáne, asi jsem natvrdlý, nebo jsou na mě Vaše úvahy moc hluboké, ale vůbec nechápu o čem vlastně píšete, asi půjdu vrátit diplom.

A bez urážky - nevím co je u Vás velkochov, ale v životě jsem o v souvislosti s velkochovem včel neslyšel vzpomenout veřejně vaše jméno. A to si troufám řící, že většinu z těch necelých 100 velkochovatelů v ČR znám alespoň podle jména.

Jinak pokud mám dále diskutovat, prosím o zjednodušené podání příspěvků - já se v tom ztrácím.

Leoš


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22995


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                     
Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 30. 5. 2007
Re: dotace

Leoš:>př. Gustimiliáne, asi jsem natvrdlý, nebo jsou na mě Vaše úvahy moc hluboké, ale vůbec nechápu o čem vlastně píšete, asi půjdu vrátit diplom.<
....
Ale včelařství není jen blbá včela, kterou vytočíte aby z ní kápl med.:-) Někdy je potřeba odpovědět i otázce k dotacím. A to není jen být nebo nebýt členem ČSV. Co když to za Vás ti předsedové nebo jednatelé prostě neodešlou a Vy nevíte co se děje. Oto doufám nejde v tomto tématu.

Odpovídám tak, jak mi tady mimo téma nadhazujete a jestli máte diplom, tak bych se nermoutil s tím, jak mi rozumíte. Vícero lidí mi sděluje, že jsem moc ve svých vyjádření složitej. Ale já se snažím odpovídat velice obšírně a přitom trefně. A to někdy někoho opravdu zraňuje.

A jestli Vás trápí to, jestli jsem nebo nejsem velkovčelař, tak potom máte mezeru v té stovce. Klidně si mně do ní připište a budeme mít jednu jednoduchou odpověď z krku.

S pozdravem G.Pazderka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22998


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                        
Leoš (213.19.51.58) --- 31. 5. 2007
Re: dotace


př. Gustimiliáne, souhlasím s tím, že Vaše příspěvky jsou obšírné a o té trefnosti bych si dovolil s úspěcehem pochybovat. Pokud jste opravdu takový "znalec na dotace" pokuste se zde těm tápajícím poradit. Ne tím způsobem, ať se přehlásí k jiné ZO. Sám musíte moc dobře vědět, že není možné, aby se někdo na systému dotací obohacoval na cizí účet. (za tou větou s vrácením diplomu měl být pro názornost smailík)


Takže už asi počtvré v tomto tématu - dotace jsou v podstatě dvojího druhu. Jedny přes ČSV (cestou základních organizací), druhé samostatně. Pro většinu z nás přichází do úvahy cesta první.


Metodiku jak postupovat v prvním případě najdete na netu, ve Včelařství, v příručce SZIF, u ZO . . . Je zde úplně vše potřebné ! ! !

Pokud zvládnete tuto JEDNODUCHOU cestu, můžete začít hodně zdaleka pomýšlet na druhý typ dotací.

Představa, že si vaše dotace dělí předseda ZO s někým je - nevím jak to napsat slušně - slaboduchá.

Nechci se nikoho dotknout, ale představa, že vám někdo pošle vyplněné žádosti a vše za vás vyřídí je mylná. Je to obdobně jako se včelkami, zde se také musíte snažit sám, jinak med nevytočíte.

Leoš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23004


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                           
Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 31. 5. 2007
Re: dotace Motto dne: Vratte Leosi diplom :-)

Leoš(23004): >Takže už asi počtvré v tomto tématu - dotace jsou v podstatě dvojího druhu. Jedny přes ČSV (cestou základních organizací), druhé samostatně. Pro většinu z nás přichází do úvahy cesta první.<

Leoš:(23006):>
1) Ministerstvo zemědělství ...
2) SZIF ...
O třetím typu dotací se nehodlám rozepisovat. ...<
...........


Vážený pane. Vemte prosím rozum do hrsti a nepřete se semnou, když oto nikdo z nás nestojí. Není možné si myslet, že by všichni včelaříci a včelaři měli znalosti jaké máte Vy. Není možné házet "laboduché" mimo a myslet si, on je ale blb. Prosím Vás ještě jednou. Buďte přítelem a velmi citlivě zvažujte svá slova vůči lidem, ktří se těžko orientují v lejstrech a hlavně jejich čtení.

Jestli umíte a znáte něco o dotacích, tak se rozepisujte pokud možno co přesněji. Jak jste naznačil první dvoje dotační zákony, podle kterých si myslíte že se podávají jen zčásti tak Vás rád vyvedu z omylu nebo z něj laskavě vyveďte mně. První dva body

1) - Národní podpora nebo-li 252/1997 se žádá přes ZO ČSV dle pokynů ČSV.

Bod 2)197/2005 nebo-li zákonný státní výdej(od včerejška velmi atuální termín ohledně politiky a deficitu ČR v EU) Jinak na podporu prodeje a zpracování včelařských produktů za částečné účasti peněz z fondů EU. Ze zákona je příjemce žádosti SZIF prostřednictvím ČSV. Takže také jistá nepřesnost. Včelař podává své požadavky totiž jen přes ČSV, která vydala k tomuto své pokyny.

O třetím bodě můžete vědět zprominutím prd, protože přesné podmínky se oficiálně vydávají až během června tr. Ale opět hraje v tomto roli ten státní deficit, protože to je více podle mne aktuálnější. Na deficitu jsou přímo závislé peníze z EU. (kleštičky EU :-) ) Jsou to také dotace šité ne pro malochovy, ale pro oficiální zemědělské a s ním spojené aktivity, což je záležitostí většinou jen zemědělců a ne zájmových sdružení typu ČSV. Leda by byly např. ZO účastny jako členy jiné právnické osoby tzv. MAS skupiny místně prospěšné a vybudovaly třeba s výkupci atp. zpracovnu medu pro místní trh. Také by otomto musela ta MAS skupina přesvědčit Min. zem. aby z ní nějaký ten miliónek na nějaký prospěšný projekt padnul. Pro jednotlivce toho typu zemědělského podnikatele, jde specificky a také typické o ivestiční a růstové položky EU. Takže je tam také vícero možností pro profesní včelařství.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23008


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                              
Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 31. 5. 2007
Re: dotace Motto dne: Vratte Leosi diplom :-)

Pokud bych byl nějak nepřesný, prosím opravte následující mé informace. ...

Další typ dotace jde z krajů, kde jde vyslovit jen chvála OV a ZO a vůbec většinou jen jednotlivcům, kteří pro nějaký počet včelařů organizačně zajišťují prostředky pro určitý specifický cíl.( např. pro aero. vyvíječe a kompresory, úly pro začínající a nové včelaře atp. ) Toto je velmi aktuální a je to přímou vizitkou jak ČSV funguje v krajích.

Ještě jsou velmi tzv. neznámé, ale velmi zajímavé dotace, které jsou mimo veškerou včelařskou veřejnost ale plují přímo do oboru včelařství.

Jsou to dotace typu příjmové položky ČSV (viz. výkaz o hospodaření -příjem ze státního rozpočtu kolem cca 20 mil korun), a otu se dělí už i poměrově s nástavkáři PSNV. Jde z ní např. plat pro p. Prokeše res. na výdaj časopisu Včelařství, na pořádání různých "akcí", částečně např. nasavrcký výstavní areál a ubytovna, také jsou z ní hrazeny kompresory k aerosolovým vyvíječům atp. atd. Dříve z této dotace byly hrazeny i ztráty ve VP.

K učilišti ... tam jsou také nároky k Min. školství a myslím si, že nějaký příjem přes místně příslušný školský úřad tam bude.

Další typ dotace je zcela mimořádný, protože jde o výzkumné granty v oboru včelařství. Abych to trochu zjednodušil, jde o významnou příjmovou položku pro výzkumné s.r.o. u nás a výsledkem jsou vydané i mimo jiné např. metodiky nebo vysoce odborné zprávy z oboru. Jde to vlastně taková "císařova kuchyně" ( viz film: Císařův pekař, pekařův císař :-) )

Takže do včelařství pluje popravdě velká položka a záleží už jen na jistých lidech, aby si spočítali a uveřejnili kolik popravdě to dělá na např. 1 včelstvo v ČR za rok.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23010


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                              
Leoš (213.19.51.58) --- 31. 5. 2007
Re: dotace Motto dne: Vratte Leosi diplom :-)


Pokud jsem někoho urazil svým výrazem, je mi to líto. Nebylo to tak míněno.

Přišlo mi jen dost drsné obvinit v postatě z trestného činu podvodu zástupce ZO, když tento domnělý podvod v souvislosti s naším tématem dost dobře není možný. V souvislosti s tím, jsem se vyjádřil, jak jsem se vyjádřil.

Dále tedy k upřesnění:

1) - Národní podpora nebo-li 252/1997 se žádá přes ZO ČSV dle pokynů ČSV.
To je samozřejmě pravda -poskytovatelem podpory je MZE ČR.


Bod 2)197/2005 - opět je pravda, že se žádá prostřednictvím ČSV

Mám málo času, takže to takhle zkracuji. Bral jsem to za jasně daný fakt ( lze to vyčíst přímo v přílohách - Včelařství, SZIF. net ... ). Tímto děkuji za doplnění.

K tzv. třetímu bodu - přesné podmínky jsou dány zpravidla v polovině června, ZPRAVIDLA se příliš neliší od těch z minulého roku. Zde se žádá samostatně - bez ČSV.

Tedˇtrochu praxe - (mé osobní o níž vy, př. Gustimiliáne, víte p. . zhola nic). Pokud někdo chce tento typ dotací, předpokládá to minimálně roční přípravu, aby navýšil své šance, že na dotaci dosáhne. Během krátké doby, která je dána mezi vyhlášením aktualizovaných podmínek a datumem podání žádosti, to není možné stihnout.

O tento typ jsem úspěšně žádal - nebylo to v souvislosti se včelařstvím.

Celá řada těchto dotací se vztahuje na projekty od určité finanční výše - pohybujeme se v řádech miliónů korun. Proto považuji za zbytečné se tím tady mezi nám zájmovými včelaři, zabývat. Navíc vedle značné hotovosti, potřebujete tým odborníků, kteří vám vypracují podklady, jejich odměny - sečteno podtrženo, se budou pohybovat v řádech deseti- až sto tisíců korun.

Na závěr, myslím že př. Gustimilán Pazderka podal ve svém posledním příspěvku naprosto vyčerpávající informace co se týká tématu dotace. Pokud někdo uvažujete o dotacích najdete zde a v příspěvcích zpět vše podstatné.

Leoš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23011


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                 
Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 31. 5. 2007
Re: dotace Motto dne: Vratte Leosi diplom :-)

Leoš:
>O tento typ jsem úspěšně žádal - nebylo to v souvislosti se včelařstvím.<
.....

Je-li tomu tak, tak beru ten "prd" :-) zpět, protože jste dost dobrý jestli Vám to osobně vyšlo.

S pozdravem G. Pazderka, gupa(zavináč)seznam.cz


Ještě mě vrtá hlavou ten seznam ze stovkou jmen. Nejste vy nějak výše postavenej v ČSV nebo podobně? Ono mít takových sto jmen pod palcem je obrazem docela odpovědného postavení? Kápněte božskou. Kdo jste? Mám jisté tušení, že jsem takovou typickou parafrázi o nevědomém jméně v nějaké mé korespondeci měl. ;-)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23013


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                    
Leoš (213.19.51.58) --- 31. 5. 2007
Re: dotace Motto dne: Vratte Leosi diplom :-)


Žádnou vysoce postavenou funkci v ČSV nevykonávám, k tomu "seznamu", jak říkal jeden můj oblíbený učitel, svět je plný informací a při troše píle se dá dopracovat lecčehos.

S pozdravem a přáním mnoha hezkých chvil u včeliček Leoš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23015


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Karel (88.103.157.154) --- 31. 5. 2007
Re: dotace

Gusta Pazderka:
>Ale jako koníček je to oproti jiným koníčku velmi příjemně ekonomicky samostatný koníček.
Naštěstí už nemusím být časově flexibilní a můžu se upsat na plný úvazek a vydělávat jinde. Což těm,co potřebují prachy doporučuji, protože v zemědělství, potravinách atd. je trh pořádně obsazen a začít tam podnikat je pro zoufalce. <
...... (pod zamyšlením je odpověď pro tazatele)
Takže když tě osloví nebo za tebou dojde nějaký zájemce o farmaření ve včelách, jsi jako člen týmu časopisu Moderní včelař mimo mísu. Prosím nepiš a neraď v těchto otázkách mimo amatéry. Farmář potřebuje jistoty a ty jako informace, neumíš předat. Proto asi včelařství vypadá u nás jak vypadá. Proto je výhodnější jako velkovčelař nebýt "organizován", protože nemusím poslouchat rady nezkušených.
--------
Já z toho nejsem moudrý, vzal jsem si tedy jen výše zkopírovaný začátek z příspěvku

MV asi není (jen) pro profíky, a naprostá většina včelařů jsou POLOprofesionálové až OSMINOprofesionálové :-) Někdy i amatéři.

Ty sám tvrdíš že farmář potřebuje jistoty.
A já, taky. A rovnou říkám, že včelařina je nenanabídne. Začínat podnikat na obsazeném trhu za situace, kdy nemám jedinou významnou komparativní výhodu ve srovnání i s chudými včelaři (zoufalci z rozvojových zemích, kterým skutečně leckdy nic jiného nezbývá) je velmi nejistá investice.

Nevím kde je rozpor. Nebo je mám lákat a slibovat -viz. zakládání rodiných farem v Severních Čechách - tohle třeba nechápu já.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23021


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 1. 6. 2007
Re: dotace

Karel:
>MV asi není (jen) pro profíky, a naprostá většina včelařů jsou POLOprofesionálové až OSMINOprofesionálové :-) Někdy i amatéři.<
.......

Takže mi sděl prosím, kam se jako zařazuješ ty. To mi bude do budoucna stačit abych nekomplikoval diskuzi a měl přehled kam do které "osminy" zařadit příspěvky a také např. tvé články i jinde. Díky.

S pozdravem G.Pazderka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23023


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
Karel (88.103.157.154) --- 1. 6. 2007
Re: dotace

Ahoj Gusto,

To je jednoduché. 50 včelstev, asi třetina ze 150 kde začínají profíci dle EU, asi desetina toho, kde dle mě může začít profesionální farma a podle mého osobního názoru nyní naprostý amatér. Který samozřejmě nepohrdne korunou, když to nějakou hodí, ale pokud to nebude příliš ztrátové a nákladné, tak určitě z důvodu "minusové ekonomiky" včelaření nepřestaně včelařit.
Rok, dva se dá med skladovat, a pokud by se nedal ani do dvou let prodat, tak se tím budu zabývat. Zatím jsem to řešit nemusel, ale to bylo tím, že na padesáti včelstev jsem krátce.
A vytočím co prodám, zbytek včelám nechám. A taky med rozdávám. Kupodivu se mi to vyplácí. Zrovna včera jsem "zaplatil" jednu protislužbu sklenicí medu a až příště přijedu, mám jich vzít víc na prodej, že si určitě vezme.

Samozřejmě jsem amatér, ale taky vím, co je živit se něčím profesionálně. To je jeden z důvodů, proč jsem proti prodeji medu za lacino (koncovému spotřebiteli). Samozřejmě je to jedna z cest, ale podle mě to podsekává nohy profesionálům, kteří jsou na příjmech medu existenčně závislí a nemůžou si dovolit dlouhodobě ignorovat ekon. zákony a prodávat pod cenou. O to víc mě udivuje, že se najdou velkovčelaři, kteří se touto cestou vydali.
A tím nemyslím jen Tebe, věřím že to tady byl od Tebe spíše hec.

Ahoj. Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23025


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 1. 6. 2007
Re: dotace

Karel:
>To je jeden z důvodů, proč jsem proti prodeji medu za lacino (koncovému spotřebiteli). Samozřejmě je to jedna z cest, ale podle mě to podsekává nohy profesionálům, kteří jsou na příjmech medu existenčně závislí a nemůžou si dovolit dlouhodobě ignorovat ekon. zákony a prodávat pod cenou.<
.....

A proč ne? Neudělali tedy nějaké špatná rozhodnutí? ;-) A vysvětli mi jedno co podle tebe znamená:

- Matkař. Má 50 včelstev a produkuje ročně 1500 autochtoních matek a může vedle toho mít ještě třeba 2 kg kaše a nějaký ten med. Nic jiného kromě důchodu navíc jako profesi nemá.

- Medař. Neumí prodávat med za komerční ceny ale za zemědělské - prvovýrobní. Nemá žádný místní obchodní řetězec, ale má možnosti jak se elegantně a po malých množstvích zbavit medu. Tz. umí vyprodukovat až 30 x
více medu za rok oproti matkaři, ale má určitý klid, když má jistý malý a stabilní odběr medu z jeho hospodářství.

- Naprostý machr. (jak tu říkáteprofesionálové ) Umí provádět svým chovem a obchody a provozy na zpracování produktů od včel kolony malých včelařů, matkařů a medařů a udivovat je na každém kroku, jak je perfektně zařízený dle EU, ale když dojde na efektivitu práce, náklady atp. výdajové položky, začně přesměrovávat na jiná témata a začně vábit ostatní a hlavně ty, co vidí jako "perspektivní" a bude je lákat ke spolupráci s jeho podnikem. Brát dotace na vše - tj. utrácet a utrácet statisíce, což ho hned asi nezajímá, ale mě jako medaře to pobaví. Má obrovské požadavky a objednávky, ale na levný med, který se už tak blbě v řetězcích prodává, protože je konkurence. Takže když nakupuje, tak také velmi zalevno nebo "zadarmo" a jako např. s.r.o. krachne a založí jiné a zkoupí původní podnik.


Tak jsou všichni profesionálové? Nebo jen první dva ovládají řemeslo a dělají jen určitou produkci. :-o

Píši to proto, protože se stále profesionálem necítím a dlouho ani ctit nebudu. Nabydete nějakého dojmu jak má profesioníl vypadat zřejmě z nějakých řečí či přednášek, ale já mohu během velmi krátké doby naprosto bez obtíží přestat včelařit a přeorientovat se na úplně něco jiného. Není to z hecu, ale na základě předpokladů, které nepřejí medařovi. Profík je mi tedy ukradenej, tedy jestli mi neukáže hotovost a svůj požadavek na množství medu. Taková je doba chovatele z profese.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23027


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                  
Karel (88.103.157.154) --- 1. 6. 2007
Re: dotace

GP: A proč ne? Neudělali tedy nějaké špatná rozhodnutí? ;-)
.....
To se musíš zeptat jich. Já jsem jen zaznamenal stesky některých, co jim dělá prodej medu podstatnou část příjmů, že největší potíž jim dělá cenový tlak od včelařů, co prodávají za nízké ceny.
A celkem je chápu. A pokud nemusím, nedělám jiným, co nechci aby oni dělali mě.

Ale to je možná otázka na Cech, jaké ceny by jim dělaly radost:-)

Já jsme se tady už jednou ptal, když tady myslím Emilka Milka plakala nad výkupními monopoly, jakou cenu lze považovat ve výkupu za uspokojivou. Podle medů. Docela rád bych se to dozvěděl, kolik to asi je. Níkdo mě neposadil na mísu a neodpověděl :-)
Takže od jakých výkupních cen bude české včelařství spaseno? A od jakých alespoň přežije?

Díky za mnohé odpovědi. Nebo včelaři, neví co by chtěli, ale chtějí to hned.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23031


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                     
Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 1. 6. 2007
Re: dotace

Ale už jsem to tu psal za kolik pouštím med a je jedno jestli do výkupu nebo mezi lidi.

Prostě kdyby došel dal na stůl české nebo i světové a naložil si ty barely na kamion a ať jede. Tak to chodí i Číně tak proč ne unás.

Zdar.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23032


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                     
Perník (212.65.206.207) --- 1. 6. 2007
Re: dotace

>Já jsme se tady už jednou ptal, když tady myslím Emilka >Milka plakala nad výkupními monopoly, jakou cenu lze >považovat ve výkupu za uspokojivou. Podle medů. Docela rád >bych se to dozvěděl, kolik to asi je.

Když to chceš vědět, tak za květový 50, za lesní 70. Bez toho se na to brzy vykašlu.

Perník z Pardubic

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23036


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                        
kejkl šimon (88.100.95.205) --- 2. 6. 2007
Re: dotace

Příteli z Pardubic,máš samozřejmě odpovídající názor na
možné výkupní ceny medu u nás.Jen vytrvej,jsme přece
v Unii a chce to trpělivost.Nikdo přece nemůže věřit,že včelaři na západ od nás také prodávají svůj med za 1€ tak jako u nás.Situace je však taková jaká je,kterou využily
2 firmy,které položily velkým úsilím Včelu Předboj do které vložili včelaři i organizace nemalé prostředky v nákupu akcií,ve snaze tento provoz pro včelaře zachovat a
neschopností vedení stejně došlo k zániku.Tyto peníze jsou
již nenávratně ztraceny a i kdyby měl ÚV nový a i bezvadný podnikatelský záměr,nikdo již nedá ani korunu. Takže máme monopol 2 firem na výkup medu tak jako Vašek a Eva na
prodej nosičů dechovky.Ale nic netrvá věčně,ani láska k
jedné slečně.Pokud se časem najde nějaká slušná konkurence
tak i stávající výkupci k ní přejdou,pokud budou moci platit včelařům vyšší ceny a nebudou muset poslouchat ty
jejich nářky.Teoretiků máme habaděj,bohužel nesolventních.
Cena benzinu u nás také byla dlouho nízká oproti západním
sousedům,dnes se již vyrovnává a nic se nehledí na kupní sílu naši oproti jim,která je 4x vyšší.
Jinak zdravím všechny v Pardubicích ,pečou stále nejlepší perník a navíc tamější včelaři mají slušivé oblečení...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23038


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                           
Radim Polá?ek (e-mailem) --- 2. 6. 2007
Re: dotace

Podle mně je velký rozdíl, jestli výkup medu je anonymní nebo řekněme
smluvní. Anonymní znamená že někdo přiveze med, třeba něco, co mu zbylo a
neprodá to ze dvora, nadiktuje jakousi adresu a dostane peníze nebo
nadiktuje adresu, na kterou mu mají přijít peníze později a med má
vykoupený. Tento výkup medu znamená, že vykupující přebírá všechna rizika,
která se týkají kvality vykoupeného medu. Včelař může mít doma klidně starý
rezavý medomet, může to být loňský nebo předloňský med, co zbyl, může to být
vytáčeno někde ve špinavé garáži...To se při výkupu medu nepozná, pokud
včelař neudělá nějakou hrubou chybu. V krajním případě mohou být včely
léčeny antibiotiky nebo se tam mohou objevit jiné zbytky chemických látek a
výkupce riskuje, že ten med nebude mít k ničemu. Výkupce potom v míchárně
tyto medy smíchá a zhomogenizuje s perfektními medy vytáčenými v nerezu, v
čistotě, které vykoupil taky za stejný peníz a získá nějaký průměrný med, na
který vzhledem k přebytku medu v obchodech musí nasadit nějakou průměrnou až
podprůměrnou cenu. Proto i výkupní cena musí být průměrná až podprůměrná,
kolem těch 30 korun za kilo a včelaři, kteří investovali do kvalitního
medometu a ostatního vybavení si stěžují v podstatě oprávněně na nízké
výkupní ceny.
Smluvní výkup, asi tak bych to nazval, by měl hlavně znamenat, že samotní
včelaři jakožto producenti medu by se měli ve smlouvě zavázat k dodržování
určité vysoké kvality medu, k vytáčení a manipulaci s medem v nějaké čisté
přípravně atd. Smlouva by se uzavřela s nějakým předstihem, třeba měsíc a
jak by včelař vytočil, výkupce by dostal avízo a pro ještě tekutý med si
přijel. Za takový med by mohl výkupce vyplácet o dost víc, protože by za
prvé mohl dopředu počítat s určitou dávkou medu a za druhé by měl záruku
vysoké kvality, takže po smíchání a homogenizaci všech výkupů by výkupce měl
kvalitní med, který by mohl prodat za vyšší cenu a tím by mohla být vyšší i
výkupní cena. Třeba až těch vytoužených 60 za kilo, což je v hromadném
výkupu dobrá cena.

R. Polášek



Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23039


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                              
Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 2. 6. 2007
Re: dotace

Radim Polášek:
>Podle mně je velký rozdíl, jestli výkup medu je anonymní nebo řekněme smluvní. ...<
......

Radime oceňuji tvůj příspěvek a zareaguji. Včelaři jsou někdy velmi nenapravitelné prasata a netrpělivý točaři vody. Bez vyjímky nejde dodržet stejná kvalita medu ani zedne na den a proto se homogenizuje a normuje do určitého druhu nebo jednodruhovosti.

Nevěřil jsem, ale to co se dá nalézt v konvě medu je opravdu někdy síla a zpracovatelům to někdy vůbec nezávidím. Doporučuji každému komu se teď ježí chlupy proti tomu co jsem tu napsal zajít si někdy na brigádu k nějaké plnící lince a dívat se na filtry v předpřípravě medu a budete v jasném obraze.

Zpracovatel nebude a nemá jak přesně zkoumat co mu jaký včelař přivezl a vlastně nato velmi často ten včelař spoléhá. Mnohdy jde o vyložené podvody. A co řvaní urážek !! Byl jsem svědkem toho, kdy včelař honem šel pro něco do auta aby na chvíli zmizel a jak se vrátil (2 minuty) když se med měřil na vodu, tak křičel jak o život a obviňoval zaměstnance výkupce, že mu vyměnil v těch konvích med za špatný. Prostě hrůza a děs. Kdybych to neviděl tak nevěřím jak jsou včelaři zlý a agresivní.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23040


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                 
Radim Polá?ek (e-mailem) --- 3. 6. 2007
Re: dotace

> Zpracovatel nebude a nemá jak přesně zkoumat co mu jaký včelař přivezl a
> vlastně nato velmi často ten včelař spoléhá. Mnohdy jde o vyložené
podvody.

Přesně takhle jsem to myslel. Když někdo připravuje med pro svůj prodej ze
dvora, dá si zatraceně pozor, aby kvalitní med nemíchal s nekvalitním, kde
mu třeba něco ujelo. Protože by musel s cenou jít dolů a tratil by na tom.
Zatímco s vykupovaným medem se to děje zřejmě pořád.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Gustimilián Pazderka" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Saturday, June 02, 2007 10:51 PM
Subject: Re: dotace


> Radim Polášek:
> >Podle mně je velký rozdíl, jestli výkup medu je anonymní nebo řekněme
> smluvní. ...<
> .....
>
> Radime oceňuji tvůj příspěvek a zareaguji. Včelaři jsou někdy velmi
> nenapravitelné prasata a netrpělivý točaři vody. Bez vyjímky nejde dodržet
> stejná kvalita medu ani zedne na den a proto se homogenizuje a normuje do
> určitého druhu nebo jednodruhovosti.
>
> Nevěřil jsem, ale to co se dá nalézt v konvě medu je opravdu někdy síla a
> zpracovatelům to někdy vůbec nezávidím. Doporučuji každému komu se teď
ježí
> chlupy proti tomu co jsem tu napsal zajít si někdy na brigádu k nějaké
> plnící lince a dívat se na filtry v předpřípravě medu a budete v jasném
> obraze.
>
> Zpracovatel nebude a nemá jak přesně zkoumat co mu jaký včelař přivezl a
> vlastně nato velmi často ten včelař spoléhá. Mnohdy jde o vyložené
podvody.
> A co řvaní urážek !! Byl jsem svědkem toho, kdy včelař honem šel pro něco
> do auta aby na chvíli zmizel a jak se vrátil (2 minuty) když se med měřil
> na vodu, tak křičel jak o život a obviňoval zaměstnance výkupce, že mu
> vyměnil v těch konvích med za špatný. Prostě hrůza a děs. Kdybych to
> neviděl tak nevěřím jak jsou včelaři zlý a agresivní.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23042


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                    
Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 3. 6. 2007
Re: dotace

Radim Polášek:

>Přesně takhle jsem to myslel. Když někdo připravuje med pro svůj prodej ze
dvora, dá si zatraceně pozor, aby kvalitní med nemíchal s nekvalitním, kde
mu třeba něco ujelo. Protože by musel s cenou jít dolů a tratil by na tom.
Zatímco s vykupovaným medem se to děje zřejmě pořád.<
......

Tak to prrr. Medy se vrací včelařům od váhy, když jsou to prokazatelně viditelné či chuťově podezřelé a nenapravitelné sračky. (železná chuť či sudy, celá cihle odhadem z podlahy vepřína na dně, atp.) Také se dodávky popisují dodavatelem a přelívají atp. kvůli zárukám. Mě šlo spíš o falšování a pytlíkování s cukry. Nejdou samozřejmě tedy vidět např. střepy a makadam, lžíce na dně či písek. Ale k tomu je ta fitráž. Takže to si zase myslet nemusíš.

U vody například náprava jde učinit, ale stojí peníze a když si spočítáš jen např. odpar 1% vody z 1t medu, nedivím se srážkám při výkupu.

Také by jsi nesměl jíst párky, salámy, saláty, mouku, a prostě nic co pochází z velkých zpracoven. Nemluvím o vínech a alkoholech vůbec. Prostě filtry a homogenizace při zpracování tekutin a směsí, zkrátka velkovýroba u výživy obyvatelstva je jedinečná a nenahraditelná. (jako přispění včel k opylení ;-) )


G.Pazderka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23043


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                       
Radim Polá?ek (e-mailem) --- 3. 6. 2007
Re: dotace

Tomu rozumím, že nějaké jasné vady nebo podezřelá chuť se vrací. Ale med
třeba dva roky skladovaný, včelařem minimálně jednou rozehřívaný, aby vůbec
šel ve výkupu přelít nebo to, že včelaři je jasné v polovině zimy, že mu
spoustu medu zbude do příštího roku a rozhodne se vybrat ten horší, rozehřát
a dát ho do výkupu, to všechno vykoupeno je. Potom se to všechno musí zase
rozehřát, aby se to vůbec mohlo filtrovat a homogenizovat, do toho přijde
ještě třeba nějaká dávka s rezavého medometu s stopami železa nebo zinku,
která prošla kontrolou a výsledek je, že potom homogenizovaný med se blíží
chutí i kvalitou - aktivitou enzymů spíše tomu medu dva roky skladovanému a
vícekrát zahřívanému než čersvému. I když původně byla většina z
homogenizované dávky třeba kvalitní med.
Je potom velký rozdíl, aspoň si to myslím, kdyby se výkupci povedlo vykoupit
med od včelařů třeba ještě tekutý po vytáčení, takže se vůbec nemusí
zahřívat kvůli přelívání a kontrole kvality a třeba ještě jako tekutý ho
zpracovat jako jednodruhový, takže by se kvůli homogenizaci zahříval jen
minimálně nebo když takový med, třeba řepkový nebo jiný květový, vykoupený
jako tekutý a tudíž nezahřívaný, uskladní na nějaký měsíc a na konci
včelařského roku ho rozehřeje a smíchá a zhomogenizuje s nějakým jiným
kvalitním medem, takže takový med je zahříván maximálně jednou a aktivita
enzymů v něm je vysoká.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Gustimilián Pazderka" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, June 03, 2007 1:38 AM
Subject: Re: dotace


> Radim Polášek:
>
> >Přesně takhle jsem to myslel. Když někdo připravuje med pro svůj prodej
ze
> dvora, dá si zatraceně pozor, aby kvalitní med nemíchal s nekvalitním, kde
> mu třeba něco ujelo. Protože by musel s cenou jít dolů a tratil by na tom.
> Zatímco s vykupovaným medem se to děje zřejmě pořád.<
> .....
>
> Tak to prrr. Medy se vrací včelařům od váhy, když jsou to prokazatelně
> viditelné či chuťově podezřelé a nenapravitelné sračky. (železná chuť či
> sudy, celá cihle odhadem z podlahy vepřína na dně, atp.) Také se dodávky
> popisují dodavatelem a přelívají atp. kvůli zárukám. Mě šlo spíš o
> falšování a pytlíkování s cukry. Nejdou samozřejmě tedy vidět např. střepy
> a makadam, lžíce na dně či písek. Ale k tomu je ta fitráž. Takže to si
zase
> myslet nemusíš.
>
> U vody například náprava jde učinit, ale stojí peníze a když si spočítáš
> jen např. odpar 1% vody z 1t medu, nedivím se srážkám při výkupu.
>
> Také by jsi nesměl jíst párky, salámy, saláty, mouku, a prostě nic co
> pochází z velkých zpracoven. Nemluvím o vínech a alkoholech vůbec. Prostě
> filtry a homogenizace při zpracování tekutin a směsí, zkrátka velkovýroba
u
> výživy obyvatelstva je jedinečná a nenahraditelná. (jako přispění včel k
> opylení ;-) )
>
>
> G.Pazderka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23044


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                              
(e-mailem) --- 3. 6. 2007
Re: dotace

A asi nebudeš věřit že ani ten zpracovatel není o nic lepší Kdybys viděl jaká vědra jsem dovezl na med od výkupce to bys koukal! Já to drhl jak vůl Plíseň jak čepice!

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Radim Pol??ek <polasek/=/e-dnes.cz>
> Předmět: Re: dotace
> Datum: 02.6.2007 18:56:13
> ----------------------------------------
> Podle mně je velký rozdíl, jestli výkup medu je anonymní nebo řekněme
> smluvní. Anonymní znamená že někdo přiveze med, třeba něco, co mu zbylo a
> neprodá to ze dvora, nadiktuje jakousi adresu a dostane peníze nebo
> nadiktuje adresu, na kterou mu mají přijít peníze později a med má
> vykoupený. Tento výkup medu znamená, že vykupující přebírá všechna rizika,
> která se týkají kvality vykoupeného medu. Včelař může mít doma klidně starý
> rezavý medomet, může to být loňský nebo předloňský med, co zbyl, může to být
> vytáčeno někde ve špinavé garáži...To se při výkupu medu nepozná, pokud
> včelař neudělá nějakou hrubou chybu. V krajním případě mohou být včely
> léčeny antibiotiky nebo se tam mohou objevit jiné zbytky chemických látek a
> výkupce riskuje, že ten med nebude mít k ničemu. Výkupce potom v míchárně
> tyto medy smíchá a zhomogenizuje s perfektními medy vytáčenými v nerezu, v
> čistotě, které vykoupil taky za stejný peníz a získá nějaký průměrný med, na
> který vzhledem k přebytku medu v obchodech musí nasadit nějakou průměrnou až
> podprůměrnou cenu. Proto i výkupní cena musí být průměrná až podprůměrná,
> kolem těch 30 korun za kilo a včelaři, kteří investovali do kvalitního
> medometu a ostatního vybavení si stěžují v podstatě oprávněně na nízké
> výkupní ceny.
> Smluvní výkup, asi tak bych to nazval, by měl hlavně znamenat, že samotní
> včelaři jakožto producenti medu by se měli ve smlouvě zavázat k dodržování
> určité vysoké kvality medu, k vytáčení a manipulaci s medem v nějaké čisté
> přípravně atd. Smlouva by se uzavřela s nějakým předstihem, třeba měsíc a
> jak by včelař vytočil, výkupce by dostal avízo a pro ještě tekutý med si
> přijel. Za takový med by mohl výkupce vyplácet o dost víc, protože by za
> prvé mohl dopředu počítat s určitou dávkou medu a za druhé by měl záruku
> vysoké kvality, takže po smíchání a homogenizaci všech výkupů by výkupce měl
> kvalitní med, který by mohl prodat za vyšší cenu a tím by mohla být vyšší i
> výkupní cena. Třeba až těch vytoužených 60 za kilo, což je v hromadném
> výkupu dobrá cena.
>
> R. Polášek
>
>
>
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23060


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                 
Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 3. 6. 2007
Re: dotace

Pepan: >A asi nebudeš věřit že ani ten zpracovatel není o nic lepší Kdybys viděl jaká vědra jsem dovezl na med od výkupce to bys koukal! Já to drhl jak vůl Plíseň jak čepice!<
.......
No ještě že tak, já si myslel, že jsi to zalil kýbly s medem a řekl jsi si: "dobrý, já to baštit nebudu". ;-)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23064


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                    
Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 3. 6. 2007
Re: dotace

Pepan:
>A asi nebudeš věřit že ani ten zpracovatel není o nic lepší Kdybys viděl jaká vědra jsem dovezl na med od výkupce to bys koukal! Já to drhl jak vůl Plíseň jak čepice!<
......
No a ještě jedno. Kolik Pepane platí? A nakonec ... Radim Polášek se tady ve vedlejším tématu snaží vysvětlit, že včelaři dávaj do výkupu med většinou podřadnej. Také si to tak třídíš a cystáš mu jen ten póvlovej? Nebo ti ty vědra jen půjčil, aby jsi to měl kam nalít a potom mu je zase takové vrátíš, až ho všechen prodáš ze dvora? ;-)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23068


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                       
(e-mailem) --- 4. 6. 2007
Re: dotace

dává 33 / kg ze dvora prodám nejvýše 2 q je nás tady pět včelařů, kteří mají 80 rojů tak musím prodat do výkupu ale při 7 hodinách práce na roj ze 35 Kg v průměru a při 30 úlech to jde JE TO KONÍČEK NA KTERÉM SE NEPRODĚLÁVÁ A VČELAŘÍ SE V RODINĚ OD ROKU 1895 takže je to jistá tradice

Pepan



> ------------ Původní zpráva ------------

> Od: Gustimili?n Pazderka <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: dotace
> Datum: 03.6.2007 21:13:20
> ----------------------------------------
> Pepan:
> >A asi nebudeš věřit že ani ten zpracovatel není o nic lepší Kdybys viděl
> jaká vědra jsem dovezl na med od výkupce to bys koukal! Já to drhl jak vůl
> Plíseň jak čepice!<
> .....
> No a ještě jedno. Kolik Pepane platí? A nakonec ... Radim Polášek se tady
> ve vedlejším tématu snaží vysvětlit, že včelaři dávaj do výkupu med
> většinou podřadnej. Také si to tak třídíš a cystáš mu jen ten póvlovej?
> Nebo ti ty vědra jen půjčil, aby jsi to měl kam nalít a potom mu je zase
> takové vrátíš, až ho všechen prodáš ze dvora? ;-)
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23101


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                          
Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 4. 6. 2007
Re: dotace

Pepan:
>dává 33 / kg ze dvora prodám nejvýše 2 q je nás tady pět včelařů...<
.....

Takže chvála jemu. A když těch cca 800 tvojich kil zaplatí, máš důvod, dále dle tradice pokračovat radostněji ve včelaření. A to, že mu umyješ obaly, Ti vlastně ani tak asi potom nevadí.

Výkup je tedy u Tebe nenahraditelná odbytová možnost jako u tisíců jiných včelařů po celém světě. Ať ti včelky dělaj jen samou radost. Díky za reakci.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23106


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                 
Karel (88.103.157.154) --- 3. 6. 2007
Re: dotace

A asi nebudeš věřit že ani ten zpracovatel není o nic lepší Kdybys viděl jaká vědra jsem dovezl na med od výkupce to bys koukal! Já to drhl jak vůl Plíseň jak čepice!

Pepan
------------
Jaká vědra. Kolik litrů? Myslel jsem, že se vykupuje do sudů.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23070


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                    
Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 3. 6. 2007
Re: dotace

Karel:
> Jaká vědra. Kolik litrů? Myslel jsem, že se vykupuje do sudů.<
.....


Ale popravdě jsem si myslel, že se ve výkupu do sudů hlavně jen přelívá. Nebo jsi ve výkupu medu ještě nikdy nebyl?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23071


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                       
Karel (88.103.157.154) --- 3. 6. 2007
Re: dotace

Ale popravdě jsem si myslel, že se ve výkupu do sudů hlavně jen přelívá. Nebo jsi ve výkupu medu ještě nikdy nebyl?
....
V podstatě jen dvakrát. Kdysi dávno v Jaroměři poptat cenu po té co jsem slyšel chválu na novou firmu, a pak v Kalný jsem byl jednou něco nakoupit, když tam ještě vykupovali med.

Pokud jsem postřehl, včelaři valili svůj med ve svých konvích a kýblech, vážilo se TARRA a BRUTO, Netto se počítalo.

Takže oni výkupci ještě půjčují včelařům konve a kýble aby měli do čeho stáčet?

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23074


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                    
(e-mailem) --- 4. 6. 2007
Re: dotace

kupují i do sudů ale to musíš vždy naplnit 3 q zbytek se dává do věder po 13 kg Každý obal je označen o čí med je a kvlita sledovaná hned u výkupce nejvýše 19% vody a měří se i el. odpor

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------



> Od: Karel <karel.jirus/=/seznam.cz>
> Předmět: Re: dotace
> Datum: 03.6.2007 21:21:29
> ----------------------------------------
> A asi nebudeš věřit že ani ten zpracovatel není o nic lepší Kdybys viděl
> jaká vědra jsem dovezl na med od výkupce to bys koukal! Já to drhl jak vůl
> Plíseň jak čepice!
>
> Pepan
> ------------
> Jaká vědra. Kolik litrů? Myslel jsem, že se vykupuje do sudů.
> Karel
>
>

>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23103


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu