78405
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- M. Václavek (213.29.160.5) --- 25. 7. 2008
Re: Spojeni oddelku s prod. vcelstvem (30659) (30677) (30681) (30687) (30690) (30693) (30695)
Pro upřesnění:
V první dekádě září vložím všechny matky do izolačních klícek, abych na podzim neměl ve včelstev plod, což je pro zdárné přeléčení na varroázu nutností a povinností!
V první dekádě října zužuji ( odeberu spodní neobsednuté nástavky se starším dílem na vytavení ) a podsadím oddělky pod produkční včelstva. Při tom z klícek vypouštím oddělkové matky ( letošní ) a odstraňuji matky loňské ( každý rok vyměním matky u všech produkčních včeltev ). Vše dělám do 10.10 ( kvůli léčení ). Není nutné používat novinový papír, klícky a jiné zlepšováky. V říjnu ( zvláště u bezplodových včelstev ) nenastávají komplikace při spojování. Oddělkové včely si vždy uchrání své matky před případným negativním projevem produkčního včelstva. Pokud z nějakého důvodu mám v úmyslu matku vyměnit bez připojení oddělku ( např. chci oddělkem posílit včelstvo nově vzniklé ), v říjnu přidávám matku očkem:
Dotyčné včelstvo, které by nemělo mít plod ( jistota ), ponechám zhruba 2 hodiny v klidu osiřet. Potom matku namočím ve vodě a přidám ji mezi osiřelé včely sedící u očka. Včely matku bez potíží přijmou. Matka se namáčí proto, aby se omezila její pohyblivost ( suchá by mohla zazmatkovat a odletět ) a pojistilo její přijetí ( včely se k namočeným jedincům nechovají agresivně ).
Oddělky podsazuji, protože včelařím s mednými komorami ( prostor nad mednými komorami je určen pro med konzumní ). Kdybych oddělky nasadil na produkční včelstva, včely by do tohoto prostoru ukládaly snůšku... míchal by se cukrový med s přírodním.
S pozdravem...M. Václavek...
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30718
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- sršeň (88.146.207.2) --- 25. 7. 2008
úhyny
Zdenku.Už jsem se tady zmínil,že tam kde je kukuřice mohou být i úhyny z postřiků a hlavně z pylu.Proč se někdo nezajímá o chemii která se používá u nás?Letos poprvé v Srbsku používají přípravek Gauchoa Regetn a včelaři mají velké obavy z úhynu.Ve Francii to zakázali používat už v r.2004.Něco podobného rostřikují v Americe z letadel proti zavlečeným molům z Austrálie,kteří jinak likvidují úrodu mandloní.Postřiky se provádí v noci a lidé nemají vycházet od 22 do 5.00hod.I tak si dost lidí stěžuje na nevolnosti.Někdy okolo r.1995 byl velký úhyn v létě na Slavonicku.Příčina byla : na jižní Moravě se letecky provedl postřik,snad proti komárům.Vzdušným prouděním se dostal nahoru tam v oblaku se přesunul přes Rakousko a následně spadl v dešti nad jedním lesem.V okolí lesa pak byly úhyny.
Bylo by dobré vědět ,kde byly úhyny a kde byly porosty kukuřice.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30716
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Josef Křapka (77.237.138.69) --- 25. 7. 2008
Re: Přidávání nástavků, spojování včelstev (30705)
Podsadit - nasadit je to jedno, ale hlavně velmi rychle, později je to možno upravit.....
------------------------------------------------------------
Nejsem toho názoru, že musím provést spojování včelstev v podletí nebo na podzim za každou cenu. Pokud nejsou včely bezmatečné nebo matka není evidentně vadná, nezabývám se tím. Odchované oddělky s mladými matkami uchovávám nad produkčními včelstvy do jara. Zde se nám teprve projeví kvalita vyzimovaných matek. U některých matek, které byly ještě v podzimu "dobré" se právě v tuto dobu projeví nedostatky jako trubcokladnost, mezerovitost plodu, nízká rozloha plodu i u relativně početného včelstva při porovnání s ostatními včelstvy. Zde tedy přijde vhod uchovaný oddělek s mladou matkou. Technologie je velmi jednoduchá. V podletí zakrmím všechna včelstva na potřebné množství zimních zásob. Zakrmím přiměřeně i oddělky. Po skončení letů včel, což bývá v podmínkách kde včelařím až v průběhu listopadu, položím na produkční včelstvo s nejstaršími matkami (předpokládaná jarní výměna) mateří mřížku a na to postavím nástavek s oddělkem. Nyní vypadá sestava následovně: (viz MV č.3/2008) úlové dno, vystrojený nástavek bez včel, zimující včelstvo (dva nástvky), nástavek s jarními zásobami, mateří mřížka a nástavek se zimujícím oddělkem, fólie, dřevěnná deska na zatížení fólie, prázdný nástavek a víko. Očko neotvírám, nechci zimujícímu včelstvu narušit zavedené vnitřní prostředí. Pro úplnost - včelařím na nízkých nástavcích r.m. 42 x 17 cm. Při jarních prohlídkách použiji oddělek tam, kde chci matku vyměnit. Zbylé oddělky spojím se včelstvy kde zimovaly. Prostě odeberu mateří mřížku a vše ostatní ponechám na včelách samých. Jak praví dříve narození včelaři, ať si včelky vyberou. Takto přezimuji na můj počet včelstev asi 30% oddělků.
Pepča
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30715
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Tomáš Heřman (e-mailem) --- 25. 7. 2008
Re:MK (30713)
> Zdravíčko neví tu někdo jak se dá jednoduše získat získat Mateří Kašička?
V tuto dobu uz to jednoduche nebude ....
Viz napr Odborne vcelarske preklady - jsou tam dva clanky na toto tema, nebo knizecku - nevim presne nazev - neco jako: Ziskavani vcelich produktu - materi kasicka, pyl, propolis, vceli jed - stoji do 50kouruny
MK se ziskava pri chovu matek, kdy se 4 den po prelarveni z narazenych misek odsaje a tak porad dokola. Jsou k tomu potreba mladusky, a snuska. Tolik teorie co zatim znam.
T.H.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30714
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Zdenek (79.127.160.5) --- 25. 7. 2008
Re: Monitoring u ministra zemedelstvi (30634) (30644) (30646) (30653) (30654) (30662) (30665)
>Takže nám nikdo z vědců nevysvětlí, že se tak práškuje vždycky jednou za 5 let.
A proč včely hynou i v lesnatých podhorských oblastech, kde se moc hospodářských plodin nepěstuje.
Priteli, to tema neni vubec nove. Manfred Hederer, prezident nemeckeho svazu profesionalnich a komercnich vcelaru prohlasil jiz v roce 2004:
"Ne roztoci a ne viry rozhoduji o osudu vcelaru a jejich budoucnosti, pouze a jen POLITIKA. A ta nebere nas vcelare vazne."
Ostatne mam ten dojem, ze panove jako Dalibor Titera nebo Frantisek Texl se s Manfredem Hedererem znaji.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30712
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Stonjek (90.183.70.9) --- 25. 7. 2008
Re: Spojeni oddelku s prod. vcelstvem (30659) (30677) (30703)
Já si myslím, že je to vše o pudech nebo genetice. Včelstva mají zakodováno v nich, jak silná půjdou přes zimu a tím se také řídí. Dodáme li odělek brzo, přebytky včely spolehlivě zlikvidují. V ŕíjnu už "sedí na zimu" a na podobné záležitosti kašlou a tudíž do jara jdou "převčelené"/Václavkův termín/. To se určitě projeví výborným výsledkem v řepce a proto se tento způsob hodně používá. Já si o něm myslím, že když včelař porušuje přírodní zákony dané velmi dlouhou vývojovou dobou, musí za to také na druhé straně nějak zaplatit. A tak vznikla odělková metoda, což v podstatě znamená spoustu práce, materiálu navíc a včelaření s 2x větším počtem včelstev. To je také důvod, proč ji nepoužívám a včelařím v Dadantech, kde díky Řeháčkovi se rojivost pohybuje na nízké a zcela snesitelné úrovni. Vždyť on už před 10 lety byl metodě LBV hodně blízko, stačilo jen stavební rámky vložit o patro výš a dodat patřičnou teorii. No přišli jiní. Zdraví R. Stonjek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30711
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Zdenek (79.127.160.5) --- 25. 7. 2008
Re: UHYNY VCEL (30708)
Za zminku stoji i fakt, ze podle te tabulky byl nalezen CLOTHIANIDIN v jedovatem mnozstvi take v pylu ze 3 kukuricnych vzorku odebranych v Madarsku. Madari se holt o sve vcelky boji a maji k tomu duvod :(
Jestli take nekdo spolupracuje v cesku na vysetrovani vzorku? Rekl bych, ze jestli jo, tak ve vsi tichosti, aby ho nekdo neukamenoval, ze znevazuje oficialni teorie uhynu vcel.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30710
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Stonjek (90.183.70.9) --- 25. 7. 2008
Re: Alternativa pro kompresor (4801) (30707)
Zvolili jste tu naprosto nejhorší variantu. Počet včelstev jde ošetřit podle velikosti nádoby. U běžných malých kompresorů ala OBI tak 6 včelstev a ještě mají s 10 atm. problémy. Jako dobrý zdroj tlakového vzduchu /neplést si s kyslíkem, který by byl jedovatý!!!/ slouží bomby do hasičských dýchacích přístrojů, mají 150 atm a vydrží asi tak 60 včelstev. To samé nebo podobné je u potápěčských bomb. Každé mají ale jiné připojovací závity a tudíž problémy. Potápěčská lahev stojí nafouknout něco kolem 100Kč, Takže ideální je domluvit se na stanici profesionálních hasičů, kde je většinou i kompresor a bomby si na den půjčit no a někdy stačí pár sklenic medu. U nás jsme to tak praktikovali, ale není nad vlastní přenosný kompresor, to je o něčem jiném. Zdraví R. Stonjek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30709
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Zdenek (79.127.160.5) --- 25. 7. 2008
UHYNY VCEL
Tak nove jsou hlaseny uz i uhyny vcel v Rakousku. Pricina, opet CLOTHIANIDIN.
A tady je mapka s uhyny v nemecku:
http://www.jki.bund.de/cln_044/nn_806762/DE/pressestelle/Presseinfos/2008/1006__AnalyseBienenschaeden.html
A zde tabulka s vysledky rozboru uhynulych vcel:
http://wetter-bw.de/ergebnisse/Bienensterben/Untersuchungergebnisse.php?printme=printme
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30708
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Jaroslav Kolek (81.19.35.170) --- 24. 7. 2008
Alternativa pro kompresor (4801)
Vážení přátelé, v naší organizaci jsme se rozhodli léčit aerosolem, ale není vůle zakoupit relativně nákladný kompresor.
Dostala se k nám jen nepřesná a neúplná informace o možnosti použít místo kompresoru tlakové nádoby s příslušenstvím, která by se natlakovala vzduchem z výkonného kompresoru (cca 10atm .?) a ta by se použila k vyvíjči místo mobilního kompresoru. Chybí nám však informace a hlavně zkušenosti. Jak musí být tlaková nádoba velká a na jak velký přetlak je nutno tlakovat- pro rozumné použití. Tzn. kolik včestev je možno ošetřit na jedno natlakování.Snažil jsem se nějaké relevantní informace - zkušenosti najít na webu, leč bezúspěšně.
Děkuji mnohokrát.
Za ZO včelařů ve Škvorci, Jaroslav Kolek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30707
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (81.19.35.170) --- 24. 7. 2008
Alternativa pro kompresor (4801)
Vážení přátelé, v naší organizaci jsme se rozhodli léčit aerosolem, ale není vůle zakoupit relativně nákladný kompresor.
Dostala se k nám jen nepřesná a neúplná informace o možnosti použít místo kompresoru tlakové nádoby s příslušenstvím, která by se natlakovala vzduchem z výkonného kompresoru (cca 10atm .?) a ta by se použila k vyvíjči místo mobilního kompresoru. Chybí nám však informace a hlavně zkušenosti. Jak musí být tlaková nádoba velká a na jak velký přetlak je nutno tlakovat- pro rozumné použití. Tzn. kolik včestev je možno ošetřit na jedno natlakování.Snažil jsem se nějaké relevantní informace - zkušenosti najít na webu, leč bezúspěšně.
Děkuji mnohokrát.
Za ZO včelařů ve Škvorci, Jaroslav Kolek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30706
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Tichý (80.188.56.170) --- 24. 7. 2008
Přidávání nástavků, spojování včelstev
Podsadit - nasadit je to jedno, ale hlavně velmi rychle, později je to možno upravit podle potřeby. Při vkládání Gabonu by bylo asi lépe pod., jinak jsem to dříve nechával nad, matku s plodem dole aby byla blízko KM a později to třebas přehodil, když matka zůstala dole. Spojování v současné době většinou není dobré. Je nutno dělat za rána nebo při zhoršeném počasí přes novinový papír nebo i síťovinu než se to zklidní. Stačilo dnes odpoledne jen nadzvedout víko, vložit krmení do oddělku - snad necelá minuta či jen vteřiny, ale to byla po chvilce mela! Proto se asi nepodařilo spojit včelstva a vzájemně se povraždila když v obou byly matky.Za měsíc nebo i déle vše půjde snadněji a bez rizika
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30705
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Kartouzek (213.191.111.1) --- 24. 7. 2008
Včelí stráž
Nebylo by na škodu pomoci těmto dobrovolníkům tím že bychom sami si své včely ochránili,dobře lečili,med dobře prodávali a psa k úlům na nock hlídání uvazovali.Jinak ministr to myslí pro stát jako státní úředník zajisté dobře,když stát vynakládá dle něj nemalé prostředky na včelařství,je zapotřebí pomocí pokut část těchto prostředků znovu vrátit do státní kasy,aby nebyl státní rozpočet příliš ztrátový a peníze z něj se mohly použít na jiné věci než je včelařství. Vždyť kdo dnes nemá nataženou ruku?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30704
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- A.Turčáni (62.168.124.210) --- 24. 7. 2008
Re: Spojeni oddelku s prod. vcelstvem (30659) (30677)
Je to spíš škodlivé, hlavně zbytečné...už vůbec ne v tom říjnu
Radek
Ak bolo vyslovené A, treba povedať aj B, t.j. vysvetliť prečo je to "zbytečné". Pôvodná otázka znela " chcem spojiť včelstvo v októbri - říjnu, ako to mám spraviť. Kolegovi som poslal odpoveď ako to robím ja, mikdy som s tým nemal problém a spájal som aj 50 včelstiev.
Kolega čítal môj článok o spojovaní včiel pred zimným obdobím. Spojovanie včelstiev je častou témou a ľudia sa pýtajú hlavne preto, že spojené včelstvo v tradičnom čase, t.j. v auguste - srpnu neprináša očakávaný výsledok, posilnené včelstvo je často v takej sile ako neposilňované.
Dlhoročnými pokusmi som si overil stratégiu spájania včelstiev, aby som odstránil negatívny kompromis a posilnené včelstvo bolo pravdu silnejšie o včely, ktoré som včlestvu pridal.
Dokázal som to spôsobom postupnosti, t.j. čas spojenia som posúval až na október, kedy to bolo 100%-né.
Svedčí to o tom, že dlhoveké včely vznikajú postupne (odlišne od doterajšej teórie) a tento proces definitívne končí až koncom septembra - září. Proces dlhovekých včiel je potom už nezvratný vo všetkých včelstvách a preto je aj hmotnosť posilneného včelstva vyššia.
Toľko v skratke (hľadanie cesty trvalo niekoľko rokov), aby ste sa dostali do "obrazu", prečo spájať tak pozde. K tejto mojej "pravde" sa ešte nik nevyjadroval ani v kladnej, či zápornej forme.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30703
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Stonjek (213.151.87.64) --- 24. 7. 2008
Re: Spojeni oddelku s prod. vcelstvem (30659) (30677) (30681) (30685) (30699)
Nevím, co z toho děláte za vědu, když se jedná v podstatě o jednoduchou a neskutečně spolehlivou záležitost.Jedná li se o matku, která je stará, nebo trochu klempíruje s výnosy, ale má normálně silná včelstva, tak v září ji vyhledám, zašlápnu a pod plodiště po chvíli přeložím odělek samozřejmě s přiměřenými zásobami a po alespoň 2x výměně generací. Žádné noviny, žádné krmení, žádná kontrola, klid. Kdo má pocit, že včelstvu by neškodilo zesílit, úplně stejně to samé provede v 1/2 října. Kdo nenajde matku i když v tuto dobu se hledají nejlépe, opět se nic neděje pravděpodobnost výměny je prý kolem 80 %. Já jí vždy vyhledávám. U Dadantů mám plemenáče na poloviční plásty, protože je to tak nejjednodušší. Od těch dob co to takhle provádím jsem se zbavil všech oplodňáčků sekcí, přidávacích klícek a jiných zcela zbytečných pomůcek. Zdraví R. Stonjek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30702
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- KaJi (194.138.39.53) --- 24. 7. 2008
Re: Včelí stráž (30684) (30686) (30697) (30698)
Asi nepřekvapí, že dle obchodniho rejstříku je vlastníkem reklamky Reklamax Jiří Cafourek, pravděpodobně tentýž co jednal 21.7. za Včelí stráž s vedením ČSV.
------
Tak je to jasné. Pefektní práce.
jeho web (velká chyba, že mu chybí doména - takhle to spíš vypadá jako velká sranda:-) )se tváří, jako kdyby jej ČSV snad přímo založila.
A je z Rakovníka.
Ještě by to chtělo, aby požádala o stejný status v ČSV jako má Cech profesionálních včelařů - myslím že je to status OV.
A do PUV s nimi. Někdo to tady chce rozvrátit:-) Na stráž!
Ale asi to bude pěkná sranda. Zbývá založit trubčí domobranu. :-)
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30701
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- p.k. (77.48.74.254) --- 24. 7. 2008
Re: Spojeni oddelku s prod. vcelstvem (30659) (30677) (30681) (30685)
zakladni pravidlo pro oddelky je pane Vaclavek :
KRMIT,KRMIT a KRMIT ,na konci srpna doplnit!!!
kranka muže met nabouchanej ul zasobama ,ale ploduje podle toho co najde "venku" a flaska s cukrem je pro ni taky "venku"a oddelky maj trochu jinou krivku vývoje coz mozna vite ,ale neakceptujete..
navic včely maj tendenci střidat pylovou a nektarovou snusku,aby meli vseho spravnej pomer
vam bych doporučil Lenina .....učit se,učit se a....
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30699
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Bronislav Gruna (89.235.19.203) --- 24. 7. 2008
Re: Včelí stráž (30684) (30686) (30697)
Nachci ublížit dobré věci, ale obávám se že budete mít pravdu. Na cestičku, kterou mohou odcházet získané peníze ukazuje článek "Příčiny úbytku včelařů a včel v České republice" na zmiňovaném webu Včelí stráže. Článek začíná větou: "VČELÉ STRÁŽ při ČSV o.s. získala aktuální studii O stavu Včelařství v ČR, kterou zpracovala společnost REKLAMAX, s.r.o."
Asi nepřekvapí, že dle obchodniho rejstříku je vlastníkem reklamky Reklamax Jiří Cafourek, pravděpodobně tentýž co jednal 21.7. za Včelí stráž s vedením ČSV.
>pekny,ale velice anonymni web bez konkretniho cile....spis si nekdo dela prostor ,protoze citi ve vzduchu peníze EU na propagaci oboru....
a dotace musi nekdo vycerpat!!!ale ony by se mohly rozkutalet i k jinym(PSNV treba),kteri už odvedli kus prace v tomto,ale psnv spis zajma propagace než ztracet cas lobovanim , a chystanim si mista na podil z dotace....NEKDO SE NAM CPE KE KORYTU,spis vykuk,nez vcelar.....ze byl i oblbovat ve vedeni CSV!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!KDO? a jakej ma ZAMER?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30698
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- p.k. (77.48.74.254) --- 24. 7. 2008
Re: Včelí stráž (30684) (30686)
pekny,ale velice anonymni web bez konkretniho cile....spis si nekdo dela prostor ,protoze citi ve vzduchu peníze EU na propagaci oboru....
a dotace musi nekdo vycerpat!!!ale ony by se mohly rozkutalet i k jinym(PSNV treba),kteri už odvedli kus prace v tomto,ale psnv spis zajma propagace než ztracet cas lobovanim , a chystanim si mista na podil z dotace....NEKDO SE NAM CPE KE KORYTU,spis vykuk,nez vcelar.....ze byl i oblbovat ve vedeni CSV!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!KDO? a jakej ma ZAMER?
bude hlidat u stanoviste,s informacni ceduli a zlodeje co mi ukradl oddelky s ní placne pres prdel?,a kam ze se ty vcely pak ztracej???
ale jak tam nekoho chytnu-ZABIJU,ZAKOPU ! ! !
uz toho mam fakt dost,nejdrív nemohouci starici s lajdaky nas drti varoazou,ted vcelari-zlodeji,uz na ne natahuju zeleza jak na medveda,a nakonec nejakej koumak bude vykradat obor pres nejakej nefukcni projekt na ktery chce shrabnout penize, NA KAZDOU SVINI SE VODA VARI....
VCELARI BDEME!!
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30697
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Tomáš Heřman (e-mailem) --- 24. 7. 2008
Re: Spojeni oddelku s prod. vcelstvem (30659) (30677) (30681) (30687) (30690) (30693)
> Pokud-li rozšíříte oddělek v podletí kvůli zakrmení, při spojovaní v říjnu > ho dejte pod produkční včelstvo. Já tak postupuji u všech oddělků. > Nenaruším tak kontinuu zásob produkčních včelstev.
Nevim, ze me to nenapadlo podstavit, nak sem myslel, ze by mel oddelek jit nahoru. Ale to asi kdyz se nechaji obe matky tak, aby mela nova vetsi sanci. A spojujete to pres noviny? To straci smysl ne? Bavim se o spojeni v rijnu.
Kazdopadne diky, variant je vic, neco si vyberu a nejak to dopadne :-)
T.H.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30695
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- M. Václavek (213.29.160.5) --- 24. 7. 2008
Re: Spojeni oddelku s prod. vcelstvem (30659) (30677) (30681) (30687) (30690)
No spis sem to myslel tak, ze kdyz budu chtit oddelek v rijnu pripojit (nasadit) na produkcni vcelstvo tak bych musel pridat dva nastavky protoze hnizdo bude v tom dolnim.
______________________________________________________________
Já jsem zas myslel, že ho zazimovat chcete.
Pokud-li rozšíříte oddělek v podletí kvůli zakrmení, při spojovaní v říjnu ho dejte pod produkční včelstvo. Já tak postupuji u všech oddělků. Nenaruším tak kontinuu zásob produkčních včelstev. Zásoby z takto umístěných oddělkových nástavků budou včelami v průběhu předjaří přenášeny nahoru, čímž se podpoří plodování.
Není třeba se obávat skutečnosti, že oddělkové zásoby nebudou v zimně využity, neboť se včely za chladna stáhnou nahoru. Dávka zimního krmiva pro produkční včelstvo, je-li vhodně uložena ( nad chumáčem ), plně postačí k přezimování i více jak dvakrát silnějšího včelstva, než-li pro které bylo krmivo určeno. Spotřeba medu v zimně je velmi malá. Největší část zimního potravy včelstvo zkonzumuje v předjaří, kdy jsou včelám přístupny i zásoby v krajních plástech či ve spodních neobsazených patrech.
____________________________________________________________
A opravdu oddelku nepomuze podnecovani k vice plodu? Myslel jsem, ze maji jiny plodovy rytmus, ze se to snazi dohnat? Jinak pro me samozrejme lepe kdyz je nakrmim na dvakrat ci trikrat.
____________________________________________________________
Dobrá otázka, dobrý argument. Opravdu oddělky mají jiný plodový rytmus: jejich rozvoj může končit až začátkem podzimu, kdy se u nich teprve začínají tvořit dlouhověké včely. Nicméně proč by měl být rozdíl mezi včelstvem bohatě zásobeným a včelstvem, který má minimum zásob ale stálý přísun krmiva? Stálé krmení v malých dávkách stimuluje jakousi snůšku, čímž se podporuje kladení. Na druhou stranu včelstva ( hlavně kraňská ) od přírody reagují na aktuální stav zásob, což má velký význam pro regulaci velikosti plodové plochy. Včely vědí, že se nelze spoléhat na vytrvalost snůšky.
Myslím, že výsledek obou alternativ bude stejný i u oddělků. Proč by rozvoj měl být jiný? Včelstvo má vždy alespoň jeden argument k udržení kladení ( zásoby, přísun krmiva ). Pokud-li nastane snůška, včelstvo se zásobami má argumenty dva.
Co se týče produkčních včelstev, u nich je podletní podněcování k ničemu ( potvrzeno několika výzkumy ). Vznik dlouhověkých včel je založen na stejném principu jako tvorba anatomických trubčic ( rojových včel ): omezování plodování, což je projevem sestupné fáze. Každá dlouhověká včela byla ze začátku anatomickou trubčicí. O počtu zimních včel rozhoduje hlavně síla včelstva, nikoliv množství plodu v podletí. Podletním podněcováním se vrchol síly včelstva neovlivní. Zvýšené plodování nesvědčí tvorbě zimních včel. Podletní podněcování produkčních včeltev znamená ve výsledku jen větší množství krátkověkých včel v podletí a na podzim odchovaných, které se jara nedožijí, takže jde o zbytečné plýtvání časem a materiálem. Vřele nedoporučuji.
S pozdravem...M. Václavek...
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30693
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- fskalsky (195.113.155.3) --- 24. 7. 2008
Zrcadlo
7.7.E.M. Jsme narod kaciru,rebelu,oponentu kteri se nemohou smirit se zabehlym systemem,ktery akceptuje vetsina.Stale musi se zviditelnovat svymi nazory,ktere se velmi lisi od zabehnute praxe.Obcas se najdou taci,kteri na jejich mesmysly odpovi-vetsina mlci a mysli si sve,atse vypovidaji,ono je to stejne jednou prejde.kdyz nebudou mit posluchace,kteri jim budou odpovidat a v jejich nazorech podporovat.
11.7. Pepa: Gusto jednou si zajdete s tajemnikem na pivo a vyrikejte si vse.Stale utocis na svaz a na vse co ma hlavicku CSV.Je to pouze tvoje vec.Kdyby tam sedel na miste Peroutky nekdo jiny,soucasny stav ceskeho vcelarstvi by to nijak nezmenilo.Za 10let bude stacit jedina organisace na cely kraj i kdyby to VD nejak neovlivnil.Privatizace Vcely Predboj dopadla stejnym zpusobem jako stovky jinych.Myslenka byla dobra,ale podvodnici maji vzdy navrh.V CR se rozkladlo,znicilo co se dalo a nejaky Predboj je ta posledni malickost.Tak se mily Gusto nerozciluj a nech v klidu dozit funkcionare CSV.Stejne o tyto funkce nema nikdo zajem.Je to obdobne jako v ZO a OV.
franta
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30692
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- je?ek.obecný (e-mailem) --- 24. 7. 2008
Re: Včelí strá (30689)
pod pojmem "včelí stráž" si představuji malé skupinky bojovných včel, létajících v útočných formacích.......
Hlídacího psa jako módní doplněk, má dneska kde kdo, ale hlídací včely? Kdo je nebude mít, bude za pár let úplně "OUT", otevírá se zde další možná cesta, kudy by se mohlo včelařství a chov včel ubírat.
petr j.
M. Václavek napsal(a): > viz > http://www.vcela.webnode.cz/ > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30691
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Tomáš Heřman (e-mailem) --- 24. 7. 2008
Re: Spojeni oddelku s prod. vcelstvem (30659) (30677) (30681) (30687)
> I kdyz ted o vikendu budou takze mozna podstavim nastavek, ale tim si bych > si to asi zkomplikoval, co myslite?? > ______________________________________________________________ > > Máte pravdu, situaci byste zkomplikoval. Pokud chcete krmit naráz ( v jedné > etapě ) 15 kg cukru, raději dejte přednost nasazení nástavku se soušemi > před jeho podsazením. >
No spis sem to myslel tak, ze kdyz budu chtit oddelek v rijnu pripojit (nasadit) na produkcni vcelstvo tak bych musel pridat dva nastavky protoze hnizdo bude v tom dolnim.
Zimovani snad uz trochu zmakle mam, jen sem jeste nepripojoval oddelek v rijnu. Jedinou obavu, kterou v tom smeru mam je o ulozeni zasob a proto ty amaterske otazky.
A opravdu oddelku nepomuze podnecovani k vice plodu? Myslel jsem, ze maji jiny plodovy rytmus, ze se to snazi dohnat? Jinak pro me samozrejme lepe kdyz je nakrmim na dvakrat ci trikrat.
T.H.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30690
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- M. Václavek (213.29.160.5) --- 24. 7. 2008
Re: Spojeni oddelku s prod. vcelstvem (30659) (30677) (30681)
I kdyz ted o vikendu budou takze mozna podstavim nastavek, ale tim si bych si to asi zkomplikoval, co myslite??
______________________________________________________________
Máte pravdu, situaci byste zkomplikoval. Pokud chcete krmit naráz ( v jedné etapě ) 15 kg cukru, raději dejte přednost nasazení nástavku se soušemi před jeho podsazením.
Při podsazení rovněž není vhodné krmit v jedné etapě, jelikož hrozí, že zásoby budou špatně uloženy ( především v krajních plástech...mimo dosah centra chumáče ). Naproti tomu při nasazení nástavku včely zásoby umístí především nahoře v polohách nad plodem, tedy přímo do míst budoucího chumáče.
Vůbec se neobávejte, že horní nástevek zprvu nebude obsazen. Jsou-li v něm jen souše ( žádné mezistěny! ) a včelstvo zcela obsedá spodní patro, i za velmi nepříznivého počasí k podchlazení plodu nedojde. Každopádně nechte do začátku zimy očko v horním nástavku zavřené, jinak by hrozila loupež. Za chladných podletních dní budou včely staženy dole u plodu, na což je nutné myslet při krmení. Po dokrmení uteplete strop. V zimně se chumáč přesune do horního nástavku na zásoby, je třeba dbát na dostatečné větrání ( otevřená očka, drátěné dno ). V předjaří bude včelstvo plodovat v horním nástavku, spodní přechodně opustí. Pro zvýšení vlhkosti kvůli plodu je dobré během předjaří ponechat zadělané horní očko a omezené drátěné dno. Není nutné odebírat spodní nástavek, i když bude neobsazen. Chrání před nepříznivým klimatem u dna, využije se jako místo pro zvětšující se množství včel a plodu během růstu včelstva.
S pozdravem...M. Václavek...
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30687
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- M. Václavek (213.29.160.5) --- 24. 7. 2008
Re: Spojeni oddelku s prod. vcelstvem (30659) (30677) (30681)
Jeste dotaz na krmeni oddelku. Krmim (podnecuju) je uz temer mesic roztokem 1:1 v malych davkach (0.5-1kg) s tim, ze verim, ze jeste zesili. Ma smysl oddelky takto podnecovat nebo by byly lepsi vetsi davky 3:2? Je lepsi je krmit na tech 15kg treba i do puli zari nebo je to spise na skodu?
______________________________________________________________
Dle mého názoru podněcování nemá touto dobou význam.
V tak malém prostoru ( 1 nástevek 39x24 ) bych nedával 15 kg cukru naráz ale ve dvou etapách ( kvůli plodování ). Zkrmil bych po týdnu 2 dávky krmiva, celkem 7,5 kg cukru a za měsíc bych udělal to samé.
Kdybyste rozšířil nasazením nástavku se soušemi, není problém vše zkrmit během 3 týdnů.
S pozdravem...M. Václavek...
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30685
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- kramář (88.100.95.205) --- 24. 7. 2008
Včelí stráž
Již ten název STRÁŽ mi způsobuje kopřivku,protože mi připomíná doby nedávno minulé,kdy také existovala stráž PSVB neblahé paměti a také to nadšenci dělali dobrovolně a hlavně iniciativně ve svém volném čase.Za svou nezištnou službu byli odměňováni hodinkami Prim a
ti opravdu snaživí dostávali medaile " Za dobrovolnou práci ve prospěch socialistické společnosti",které byly bronzové,stříbrné a zlaté.
Slovensko má asi dodnes tento název v paměti,tam to bylo tehdy
ještě horší " Na stráž ". Opravdu se nenašel trochu lepší a minulostí zprofanovaný název pro ty,kteří budou sloužit našemu včelařství ?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30684
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- G.Pazderka (80.78.156.8) --- 24. 7. 2008
Re: Včelí stráž (30678)
? To je jako nějaká najivní včelařská sekta "svědků" co prý rozumí medu a včelařství?(ti mají také časopis Strážná věž, http://www.straznavez.cz/ )
Jak moc odborný bude tříčlenný tým do 18 let jakési stráže, který se bude pohybovat kolem cizích včelstev nějakého včelaře a bude jim "radit"?
Připadají mi cíle a poslání jako najivní, zcestné a spíše fanatické. Včelařství v ČR aby zůstalo v podobě s tolika malými včelaři udrží výkup s dobrou cenou a k tomu jsou potřeba výkupci a baliči. Nějací strážníčci určitě nejsou potřeba.
Možná se ale ty cíle časem vybrousí a změním názor.
............
Kdosi z 88.100.95.205
Včelí stráž
>Všem včelařům – ale především nevčelařům – doporučujeme navštívit webové stránky Včelí stráže, poučit se na nich a zejména se k nim vracet.<
Z webu:
Poslání a cíle VČELÍ STRÁŽE:
* hlavním posláním VS je účinná propagace Včelařství v České republice
* k naplnění tohoto poslání bude VS využívat moderní marketingové, mediální a komunikační formy, postupy a technologie
* základní a metodické vedení Hlídek VS (HVS) a Jednotek VS (JVS)
* aktivní zapojení laické i odborné veřejnosti, státního aparátu, členů ČSV, společenských organizací a podnikatelského sektoru do péče o osud včel a českého Včelařství
* hlavním cílem VS je zvýšit počet aktivních včelařů v ČR
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30683
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- M. Václavek (213.29.160.5) --- 24. 7. 2008
Re: Spojeni oddelku s prod. vcelstvem (30659) (30677)
(stalo se mi, že bez krmení se pomlátili spojená včelstva a přišli o obě matky.
______________________________________________________________
Použil jste novinový papír? Touto dobou ( na rozdíl od podzimu, zimy a předjaří ) je novinový papír pro zdárné spojení nutností.
Osobně preferuji připojování oddělků až v říjnu, neboť přitom zužuji, včelstva mám bez plodu ( v září izoluji matky ), tedy nemám žádné problémy se spojováním včeltev a příjímáním matek. Kromě toho je při tomto způsobu jisté, že dojde ke zvětšení zimní síly produkčních včelstev. Při spojení v podletí nemusí být zimní síla ovlivněna ( viz články A. Turčániho ). Souviset to může s ledasčím ( vysoký nástavek, krmení, nezměněný vrchol síly ).
S pozdravem...M. Václavek...
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30682
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Tomáš Heřman (e-mailem) --- 24. 7. 2008
Re: Spojeni oddelku s prod. vcelstvem (30659) (30677)
> Já to dělám dvěma způsoby, buď v říjnu s tím, že mladé včelstvo dostane cca 15kg > a staré, které po spojení zůstane dole podle toh kolik mu nechám medu cca 10kg, > ale šetřit se nevyplatí, pokud se včelaří dvou prostorově a nad mřížkou se vše > vybere, klidně 15 a 15kg. > Druhý způsob přijde na řadu po posledním točení v těchto dnech. Abych nekrmil to > co se mi nelíbilo v sezone, nebo co je slabé, dám většinou 1. dávku cukru všem, > abych nevyvolal agresivitu (stalo se mi, že bez krmení se pomlátili spojená > včelstva a přišli o obě matky. Pak je ideálně s další dávkou ¨cukru spojím. > Žádné přerovnávání! Je to spíš škodlivé, hlavně zbytečné...už vůbec ne v tom > říjnu > Radek
Diky moc.
Jeste dotaz na krmeni oddelku. Krmim (podnecuju) je uz temer mesic roztokem 1:1 v malych davkach (0.5-1kg) s tim, ze verim, ze jeste zesili. Ma smysl oddelky takto podnecovat nebo by byly lepsi vetsi davky 3:2? Je lepsi je krmit na tech 15kg treba i do puli zari nebo je to spise na skodu?
Mam je v v 1 nastavku 39x24 moc mista na kladeni po zakrmeni na 15kg uz asi nezbyde i kdyz mam 11 ramku, takze kdyby slo krmit dele z tohoto pohledu by to bylo asi lepsi... Bednicky totiz dosly, zas sem se asi pres zimu moc flakal :-))
I kdyz ted o vikendu budou takze mozna podstavim nastavek, ale tim si bych si to asi zkomplikoval, co myslite??
A jeste posledni - da se ocekavat, ze si pripadne zasoby prenosi od stareho vcelstva, tj. z nastavku dole?? Zatim co jsem pozoroval tak zavickovane zasoby spis asi ne...
Diky, a omlouvam se za tu spoustu dotazu :-)
T.H.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30681
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Radim Polá?ek (e-mailem) --- 24. 7. 2008
Re: Síovina na propolis (30672) (30676)
Přesně tak. Síťovina do okna, co se dá párat neboli upletená z silonových vláken stejně jako je drátěná upletená z drátků. Asi před 10 lety se změnila kvalita, ta vlákna byla předtím více "silonová" byla pružnější a více vydržela, mechanicky i tepelně, nyní jsou taková více plastová aušusová, ale pořád stačí. Nevhodná síťovina, kterou včely dokáží vykousat, jsou nějaká pevná vlákna, uvádějí, že skelná, která jsou nějak zatavena či zalisována umělou hmotou do matrice síťky do oken. Myši dokáží bez problémů vykousat oboje dvoje.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "KaJi" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Thursday, July 24, 2008 7:23 AM Subject: Re: Síovina na propolis
> Tichý: > Tato síťovina je tvrdá a dá se párat, v obchodě je v rolích asi 1 m > širokých. Ještě prodávají síťovinu zelenou i bílou, je z umělé hmoty, nedá > se párat. > ------------- > Prosím o upřesnění. Už se k tomu chystám dlouho, tak abych nekoupil něco > blbě. > Rozumím tomu tak, že ta co mám v úmyslu koupit je ta co se páře. Bílá > tkanina, co se musí zatavit pájkou atd. aby se to nerozpadlo. Průměr vlákna > asi tak 0,3 - 0,5mm. Tento typ je k mání už po desítky let. Tamto druhé je > asi nějaký nový typ tkanin, co ještě neznám. > > ------------ > Ještě malá drobnost, kdysi jsem tyto síta do oken koupil i v hliníkovém > provedení. U Plemenáčů (4den) mám dna z hliníkové tiskařské folie. Dělal > jsem z ní k tomu dolní větrání Tak jsem myslel, že to bude nerezavějící a > na věky. Bylo, než jsem na tom nechal včely přes zimu. Myši z toho udělaly > průchoďák. > > Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30680
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Josef Křapka (77.237.138.60) --- 24. 7. 2008
Re: Ošetrenie plástov (30627) (30631) (30633)
Pán Krapka, pokiaľ viem sírou sa ničia včely pokiaľ tam bol mor...
Tie nástavky a plásty sa dajú na rok použiť?
Dakujem veľmi pekne za radu
-----------------------------------------------------------
Ano dají. Takové ošetření plástů (sirnými knoty) se běžně provádí již nmoho desetiletí a takto ošetřené plásty (i nástavky nebo medníky) se po vyvětrání bez problémů používají. Moji odpověď si můžete ověřit ve včelařské literatuře. Např. autor Pavol Silný "abebceda včelára" případně jiné tituly.
S přáním mnoha včelařských úspěchů Pepča
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30679
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Vilímek (88.100.95.205) --- 24. 7. 2008
Včelí stráž
Dne 21. července 2008 proběhlo jednání představitele Včelí stráže přítele Jiřího Cafourka s předsedou ČSV Mgr. Luďkem Sojkou a tajemníkem MVDr. Miloslavem Peroutkou, CSc. za přítomnosti pracovníka sekretariátu ÚV ČSV RNDr. Roberta Šmieda. V obsáhlé diskuzi si vzájemně vyjasnili řadu otázek spojených s nově vzniklou aktivitou v českém včelařství. I přes několik ne stoprocentně souhlasných a jednotných názorů zazněla jednomyslná shoda ČSV a Včelí stráže o spolupráci na úseku propagace oboru včelařství a práce s mládeží. Všem včelařům – ale především nevčelařům – doporučujeme navštívit webové stránky Včelí stráže, poučit se na nich a zejména se k nim vracet. Včelí stráž nechce nahrazovat organizační jednotky ČSV, ani jejich poradní orgány. Chce však nezištně pomoci svými členy, kteří jsou odborníky v různých oblastech oboru včelařství, především v jeho propagaci a práci s mládeží. Cíle obou občanských sdružení jsou shodné, pouze cesty k jejich dosažení můžou být leckdy odlišné.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30678
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Radek Hubač (e-mailem) --- 24. 7. 2008
Re: Spojeni oddelku s prod. vcelstvem (30659)
Já to dělám dvěma způsoby, buď v říjnu s tím, že mladé včelstvo dostane cca 15kg a staré, které po spojení zůstane dole podle toh kolik mu nechám medu cca 10kg, ale šetřit se nevyplatí, pokud se včelaří dvou prostorově a nad mřížkou se vše vybere, klidně 15 a 15kg. Druhý způsob přijde na řadu po posledním točení v těchto dnech. Abych nekrmil to co se mi nelíbilo v sezone, nebo co je slabé, dám většinou 1. dávku cukru všem, abych nevyvolal agresivitu (stalo se mi, že bez krmení se pomlátili spojená včelstva a přišli o obě matky. Pak je ideálně s další dávkou ¨cukru spojím. Žádné přerovnávání! Je to spíš škodlivé, hlavně zbytečné...už vůbec ne v tom říjnu Radek > ------------ Původní zpráva ------------ > Od: tomas <herman.t/=/seznam.cz> > Předmět: Spojeni oddelku s prod. vcelstvem > Datum: 23.7.2008 13:36:36 > ---------------------------------------- > Mel bych dotaz na ohledne spojeni oddelku s produkcnim vcelstvem. Zajima > me kdy spojujete (stale mam v hlave clanek p. Turcianyho o spojeni v rijnu) > a hlavne jak. Pise se o posazeni oddelku na vcelstvo a tim se vymeni matka > - s tim nemam problem. > Zajima me jak se to dela s krmenim, jestlize se spojuje pozdeji az po > krmeni. Pokrmi se kazdy napul, nebo jen produkcni vcelstvo ci oddelek? A > pak se jim porovnaji nastavky ci ramky po spojeni, nebo si to sami > prenesou??? > > Diky za praxi jak ve VN tak v NN, teorie je tu dost :-) > > > Diky > > T.H. > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30677
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- KaJi (194.138.39.53) --- 24. 7. 2008
Re: Síťovina na propolis (30672)
Tichý:
Tato síťovina je tvrdá a dá se párat, v obchodě je v rolích asi 1 m širokých. Ještě prodávají síťovinu zelenou i bílou, je z umělé hmoty, nedá se párat.
-------------
Prosím o upřesnění. Už se k tomu chystám dlouho, tak abych nekoupil něco blbě.
Rozumím tomu tak, že ta co mám v úmyslu koupit je ta co se páře. Bílá tkanina, co se musí zatavit pájkou atd. aby se to nerozpadlo. Průměr vlákna asi tak 0,3 - 0,5mm. Tento typ je k mání už po desítky let. Tamto druhé je asi nějaký nový typ tkanin, co ještě neznám.
------------
Ještě malá drobnost, kdysi jsem tyto síta do oken koupil i v hliníkovém provedení. U Plemenáčů (4den) mám dna z hliníkové tiskařské folie. Dělal jsem z ní k tomu dolní větrání Tak jsem myslel, že to bude nerezavějící a na věky. Bylo, než jsem na tom nechal včely přes zimu. Myši z toho udělaly průchoďák.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30676
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 24. 7. 2008
Re: Re[2]: Velk? ?hyn v?elstev a kyselina mraven?? (2484) (2509) (2551) (2571) (30671)
Je to stejné .Na jeden zaplodovaný nástavek dva. Umístění do nezaplodovaných nemá žádný smysl.
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: anna.kavalkova <ankavalkova/=/email.cz> > Předmět: Re: Re[2]: Velk? ?hyn v?elstev a kyselina mraven?? > Datum: 23.7.2008 22:57:47 > ---------------------------------------- > naposledy kdyz jsem lecila gabonem,tak jsem pracovala s uly univerzaly > atudiz vedela jsem kolik gabonu mam a kam povesit.Nyni vcelarim v > nastavcich a zimovat budu ve dvou nastavcich a proto prosim o odpoved kam a > kolik gabonu umistit > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30674
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- A.Turčáni (62.168.124.210) --- 24. 7. 2008
Re: Spojeni oddelku s prod. vcelstvem (30659)
Zajima me jak se to dela s krmenim, jestlize se spojuje pozdeji az po krmeni. Pokrmi se kazdy napul, nebo jen produkcni vcelstvo ci oddelek? A pak se jim porovnaji nastavky ci ramky po spojeni, nebo si to sami prenesou???
Predpokladám, že záložné včelstvo chováte mimo produkčného, potom sa musíte rozhodnúť, ktoré z týchto dvoch spojených včelstiev bude dominantné a ktoré bude na posilnenie, rozhodujúca je aj matka, mladšia alebo kvalitnejšia ostane. Potom do 10.9 dokŕmte dominantné včelstvo na približne 15 kg a a včelstvo určené na posilnenie, kŕmte tak aby zásoby neklesli pod 5 kg. Záložné včelstvo podsuňte pod produkčné, matku z neho odstráňte. Včely sa spoja s produkčným včelstvom a takto vytvoria spoločný zimný chumáč. včelstvo v tejto zostave ponechajte na zimu bez zužovania.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30673
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Tichý (80.188.56.170) --- 23. 7. 2008
Síťovina na propolis
Koupil jsem několik metrů síťoviny do oken bílé asi před více než 15 léty Ponechám celý rok pod folií - lépe je však folii nedávat, včely se snaží ji rychleti zatmeli. Před fumigací ji odejmu , vložím na dva dny do mražáku v igelitovém sáčku a potom vydrolím , je možno i v zimě. Je z toho v\nikající čistý propolis.Tato síťovina je tvrdá a dá se párat, v obchodě je v rolích asi 1 m širokých. Ještě prodávají síťovinu zelenou i bílou, je z umělé hmoty, nedá se párat. Ta je špatná. Včely ji po delší době rozkoušou a po zmrznutí se láme a znečisťuje propolis.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30672
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- KaJi (88.103.157.154) --- 23. 7. 2008
Podpora
http://aktualne.centrum.cz/priroda/clanek.phtml?id=611693
Novela zákona také nově řeší evidenci takzvaných krajinných prvků, jako jsou stromořadí nebo potůčky.
Proto jsou kilometry současných i nových alejí, vodních a lesních ploch, mezí a remízků zaneseny do evidence zemědělské půdy a stanou se součástí péče o krajinu. Zemědělci budou mít podle Gandaloviče možnost čerpat prostředky na odpovídající údržbu těchto biotopů.
------------------------------
Mě připadá lepší pastva atd, pro včely jako nejlepší možná forma podpory.
K čemu je mi podpora na pořízení, či chov včel, když mi nebudou mít odkud co nosit?
Možná by cesta nakonec mohla vést spíše tudy.
To jen tak k minulému vláknu o ministerstvu.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30669
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- KaJi (194.138.39.53) --- 23. 7. 2008
Re: Monitoring u ministra zemedelstvi (30634) (30644) (30646) (30653) (30654) (30662)
Zdenek:
....Mezinarodni firmy cinne v zemedelstvi jako treba Bayer maji obrat miliardy a podle toho se vsechno toci. Ministri v cesku, instituce, univerzity, vsichni jsou radi kdyz dostanou penize kterych se jim tady nedostava. ....
--------
Takže nám nikdo z vědců nevysvětlí, že se tak práškuje vždycky jednou za 5 let.
A proč včely hynou i v lesnatých podhorských oblastech, kde se moc hospodářských plodin nepěstuje.
Obávám se, že příčin může být celá řada a možná to bude souhrn různých banalit.
Stav včelstev, výživa, vlhko, viry, nosema, VD, včelaři, metodika včelaření - napadá mě třeba pozdní zakrmování v souvislosti s rychlým průběhem včelařského roku, atd.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30665
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Radim Polášek (e-mailem) --- 23. 7. 2008
Re: spad klet?ka v?el?ho po Formidolu (30506) (30656) (30660) (30661)
Za mrazu je propolis křehký doslova jako sklo. Spíše je třeba dávat pozor na síťku a pomocný materiál, aby za nízkých teplot při mnutí nepraskal a kousky nešly do propolisu. Látkový materiál typu záclona nemusí být vhodný, běžnou látku, bavlnu, len atd včely dokáží vykousat. Taky jsem se setkal s tím, že v sítech s propolisem položených v létě na sebe, abych je v zimě vymnul, se ojediněle objevily larvy zavíječe.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Tomáš Heřman" <Herman.T/=/seznam.cz> To: <vcely/=/v.or.cz> Sent: Wednesday, July 23, 2008 2:09 PM Subject: Re: spad klet?ka v?el?ho po Formidolu
Na propolis zkuste protihmyzovou silonovou síťovinu (proti mouchám do > oken). Vydrolte to až budou mrazy. >
Verim ze tu prave mam, mozna jemnejsi - prijde mi to jako klasicka zaclona... Ale zatim nevim zda to pujde drolit, zalepene jsou ale pekne, tak uvidim :-)
Diky za odezvu
T.H.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30664
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Zdenek (79.127.160.5) --- 23. 7. 2008
Re: Monitoring u ministra zemedelstvi (30634) (30644) (30646) (30653) (30654)
>Přesně to také pan ministr zdůraznil. Že je třeba zkoumat příčiny
Si nedelejte iluze, ze ministr zemedelstvi ma nejaky vazny zajem zasazovat se o vcelare a jejich problemy.
Jeho zajem je co nejvetsi zemedelsky kseft a tam vcelarstvi nespada. Mezinarodni firmy cinne v zemedelstvi jako treba Bayer maji obrat miliardy a podle toho se vsechno toci. Ministri v cesku, instituce, univerzity, vsichni jsou radi kdyz dostanou penize kterych se jim tady nedostava. Proto ten zasadni problem dneska - svadet uhyny na nemoci - sami cesti vcelari nikdy nevyresi: agroprumysl samozrejme vzdy bude ve vlastnim zajmu tvrdit, ze za uhyny vcel muze varoaza a nemoci a je take naramne ochotny do podobnych "vyzkumu" financne investovat, zatimco vcelari ve vcelarsky vyznamnych statech naopak obvinuji pusobeni agroprumyslu (insekticidy, genetika).
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30662
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Tomáš Heřman (e-mailem) --- 23. 7. 2008
Re: spad klet?ka v?el?ho po Formidolu (30506) (30656) (30660)
Na propolis zkuste protihmyzovou silonovou síťovinu (proti mouchám do > oken). Vydrolte to až budou mrazy. >
Verim ze tu prave mam, mozna jemnejsi - prijde mi to jako klasicka zaclona... Ale zatim nevim zda to pujde drolit, zalepene jsou ale pekne, tak uvidim :-)
Diky za odezvu
T.H.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30661
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- tomas (141.113.85.22) --- 23. 7. 2008
Spojeni oddelku s prod. vcelstvem
Mel bych dotaz na ohledne spojeni oddelku s produkcnim vcelstvem. Zajima me kdy spojujete (stale mam v hlave clanek p. Turcianyho o spojeni v rijnu) a hlavne jak. Pise se o posazeni oddelku na vcelstvo a tim se vymeni matka - s tim nemam problem.
Zajima me jak se to dela s krmenim, jestlize se spojuje pozdeji az po krmeni. Pokrmi se kazdy napul, nebo jen produkcni vcelstvo ci oddelek? A pak se jim porovnaji nastavky ci ramky po spojeni, nebo si to sami prenesou???
Diky za praxi jak ve VN tak v NN, teorie je tu dost :-)
Diky
T.H.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30659
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Celkem je ve Včelařské konferenci již 78405 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 30659 do č. 30719)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference.
Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno,
které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší
jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely
(pro začátek kliknětě na
"nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější",
čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na
tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).
Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší
Klikněte sem pro nápovědu