78290

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)Sršní táta (212.80.64.162) --- 8. 11. 2007
Konkurz na královnu.

Příspěvek Lucky,Bzzuka,Pepi a Karla mě starého kmeta plesnivého inspiroval na nové téma Včelařské konference.

Diskuze na téma Konkurz na královnu musí pomoc mladým a začínajícím včelařkám a včelařům!!
V této diskuzi nechci, aby někdo kritizoval Český svaz včelařů, ale aby se našlo východisko ze součastného stavu, kdy svaz spoustu let řídí staří lidé - včelaři. Chci podotknout, že stanovy ČSV o.s. nám umožňují situaci vyřešit. Prosím Vás o věcnost a konkrétnost, né kritiku svazu a jejich dočasných funkcionářů. Humor je povolen ale bez výpadů a urážek. Pokud máte nápady, ale nevíte jak je řešit, tak se zeptejte.
Určitě se bude na co ptát. Vás co něco napadne tak pište, ale nekritizujte.
"Např. Po kolika letech je nutné vyměnit tajemníka? Kdo zastupuje dlouhodobě nemocnou královnu? Na koho se obrátit na okrese s peticí mladých včelařů? Do kdy a jak musí odpovědět předseda na písemnou žádost člena, kroužku, ZO atd."

Ahoj a pěkný den přeje "všem mladým" Sršní táta ú.v. a spol

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25653


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Richard Šimko (195.22.38.201) --- 8. 11. 2007
Re: LUCKA - obměna úlů (25646) (25651)

Nenechte se odradit. Jestli jste, podle toho co píšete, učitelka a chcete děti vést k přírodě, tak takové svaz potřebuje jako sůl. Nenechte se odradit reptáním některých členů. Co se týká obnovy úlů, zasloužila by si podporu. Některé kraje ji dávají. Jihočeská kraj letos poskytl 1.5 milionu. Je pravda, že administrativa je trochu náročná, ale dá se to zvládnout.
Na druhou stranu. Když tři roky peníze které "včely vydělají" nepožijete pro sebe a vložíte je do nového vybavení, tak máte včelnici jak víno.

Richard

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25652


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sršní táta (212.80.64.162) --- 8. 11. 2007
Re: LUCKA (25646)

Vážená Lucko, bez Vás mladých lidí se nikdy a nikam nedostanem. Děkuji Ti za tvůj názor, který vychází z reality.
Vy všichni mladí včelaři potřebujete daleko větší pomoc než my staří dědci, my jsme zaopatření již z doby reálného socialismu. Svůj názor jsem již včera napsal a jenom ho doplním:
1)Zvolme si do čela svazu ženu - královnu, hezkou a vzdělanou.
2)Zvolme si do důležitých funkcí pokrokové a moderní včelařky a včelaře (odborníky, výzkumníky, zlepšovatele).

Svaz nemusíme bořit, využijme stanovy a poučme se z historie.

Sršní táta ú.v. a spol

PS: Potřebujeme do čela svazu ženy jako sůl. Když se přidáte, určitě to půjde. "Já si ještě vzpomínám a dobře si pamatuji na vládu Marušky TEREZIE, to bylo změn."

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25651


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Bzzuk (194.212.22.2) --- 8. 11. 2007

Pepa (90.176.2.8) --- 7. 11. 2007
Re: Kupředu levá... (25648)

Bzuku. Musím se Lucky zastat. Naprosto s tebou nesouhlasím. Myslíš si, že všechno víš a nechceš nic měnit a jseš přesvědčen jako mnozí další včelaří, že jseš ten nejlepší?
Mám s tím velké zkušenosti. Mnozí včelaři vystupují z pozice jak dlouho včelaří, kolik má včelstev a jak má "obrovské výsledky"
-----------
Trošku jsem se špataně vyjádřil, já taky patřím k mladším včelařům :-))) a Lucce fandím

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25650


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepa (90.176.2.8) --- 7. 11. 2007
Re: Kupředu levá... (25648)

Bzuku. Musím se Lucky zastat. Naprosto s tebou nesouhlasím. Myslíš si, že všechno víš a nechceš nic měnit a jseš přesvědčen jako mnozí další včelaří, že jseš ten nejlepší?
Mám s tím velké zkušenosti. Mnozí včelaři vystupují z pozice jak dlouho včelaří, kolik má včelstev a jak má "obrovské výsledky" Uvědom si, že dnes se chovají zcelá jiné linie včel, než tomu bylo v polovině minulého století. Tak tedy i toho starého psa je nutné naučit novým kouskům. Měl si tak kolem roku 1970 průměr 50 kg a více, asi ne. Jak je to dnes když se i ten starý pes naučí novým kouskům?
Dokážeš předávat moderní způsob včelaření ? Mohou to dnes jenom ti mladší, kteří mají vzdělání a jsou to především bez rozdílu učítelé včelařství a těch pár kantorů na školách.
Lucko nenechte se odradit. Přejí Vám hodně úspěchů.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25649


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Bzzuk (194.212.22.2) --- 7. 11. 2007
Kupředu levá...

Lucko,
Vaším největším problémem je to, že jste mladá. To jste totiž ještě nezkušená, nic neumíte a vlastně ani nesmíte do ničeho starým a "zkušenám" včelařům mluvit a vlastně o včelách nic nevíte.
Staré psy novám kouskům nenaučíte...Tím nechci nikoho urazit.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25648


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 7. 11. 2007
Re: (25646)

Lucka:
Snad tohle taky ví někdo z těch našich demokraticky zvolených bohů. Proč nejdou .....
-------------------
Proč? Protože jsi si sama odpověděla.

Přijde pár mladých, budou se vzdělávat, zajímat, na přednášky chodit, spolčovat, komunikovat po internetu, propagovat včely a včelařinu .... a začnou se pořád ptát PROČ? PROČ? Do všeho budou vrtat a nebude klid.

Není v zájmu rozhodující "většiny" něco měnit. Staří pasívní, co si rádi vezmou do šrajtofličky před Vánoci pár drobných co jim z dotace zbyde, zanadávají společně (a hlavně s funkcionáři) jak jsou na nás všichni zlí a jak doufají, že příště už jim to ti nahoře vyjednají lépe, a třeba pak by do včel i nějakou korunu dali - tak těch by ubylo. A noví aktivní chytrolíni. Kdo o ně stojí?

Neposlouchají, a vůbec jsou nějak moc mladý a moc chytrý, pořád čtou, .... , ještě by do toho chtěli vrtat a mluvit.

Že podporujeme kroužky pionýrů místo aby jsme se zaměřili na zajímavější cílovou skupinu - střední věk a věk kdy odrostou děti a usedlí lidé si hledají koníčky pro nově získaný volný čas. Pionýři nejsou nebezpeční, mladé zvládnem a kdo by je poslouchal. Ale absolventi VŠ, lidi s praxí (a třeba ty co se vyznají v zákonech a účetnictví) - hrůza pomyslet. Třeba si se začali ptát, za co vlastně platí a kam jdou prachy.
Hrůza, děs.

Existují samozřejmě světlé a osvícené vyjímky. Bohužel většinou na nejnižších stupních.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25647


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Lucka (85.70.14.15) --- 7. 11. 2007

Jsem z toho celá vedle. Někdo tu psal, že má 40 let staré úly, prohnilé dno atd. Snad tohle taky ví někdo z těch našich demokraticky zvolených bohů. Proč nejdou koupit nové úly asi takto. Na sběrných místech, alespoň jedno v kraji, se budou odevzdávat kompletní staré úly. Včelař předem nahlásí, jaký požaduje nový úl, hned si ho odveze, s 30% slevou. Dotace na pokrytí této slevy jsou rozděleny následovně : 5% sběrné místo na zajištění ekologické likvidace starých krámů s kdo ví jakou barvou, 25 % výrobce úlů( asi jako chovatelé matek ). To by byl šrumec mezi výrobci. Nejenom v cenách ale i kvalitě a ostatních službách, dovozu, termínech, atd. Aby se to ekonomicky zvládlo, mohl by si každý včelař takto obměnit jen 10 % úlů z počtu včelstev nahlášených k zazimování. Ověřené potvrzení o tom vydá příslušná ZO. Za 10 let by bylo po problému. Ta akce by stála pouze max 3 miliony ročně, pokud by se všichni zúčastnili. Odhaduji ale účast jen jedné třetiny včelařů, náklady tedy jen za milion. Je hodně starých, kterým "by to už nestálo za to", do deseti let stejně přestanou včelařit a nemají nástupce. Teď pomáhám u včel dědovi místo taťky a myslím, že do takto zmodernizovaného provozu bych asi šla. Prašule se ale kutálí asi úplně jinam a já na to po VŠ nemám. A to bych ještě mohla včelařinu učit třeba alespoň děcka ve své třídě.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25646


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sršní táta (212.80.64.162) --- 7. 11. 2007
Re: D1 (25603) (25621)

Blážo,
rád Ti odpovím na otázku ""To by mě zajímalo, jak kdo k té částce 153 kaček dospěl""
.. pokud jsem poslouchal v roce 2005 dobře slova předsedy svazu př.Sojky na velkém shromáždění včelařů.... tak slíbil, že jedná o "zvýšení" dotace na MZ a udělá všechno co bude v jeho silách... navíc hovořil o jednání a možném navýšení "v blízkém horizontu sjezdu" a padla částka až ke 400,-Kč, za co mu mnozí rádi u nás zatleskali a pamatují si to dodnes. Po sjezdu jsme dostali 152,-Kč a letos jak slíbil "zvýšení"...máme 153,-Kč.
Mě, ale taky dnes večer dochází síly, pane předsedo.

Ale upřímně Blážo, dotace z MZ bych dával jenom mladým do 25 let na zařízení, dále kočujícím na techniku a palety, výzkumnému ústavu a chovným stanicím (které budou chovat kvalitní matky a prodávat je za symbolickou cenu členům) a zejména pak včelařským kroužkům - kterých je minimum a hlavně zlepšovatelům na které se zapomíná (nebo se jim dá diplom jednou za 5 let).
Starci jako já si dotace za "zásluhy" nezaslouží! Nic se nám nezdá dost dobré, nebo je nám to "šumafuk" a vesele utratíme dotaci v první hospůdce.
Stávající systém rozdělování dotací je "možná" moc sociální dávkou pro ty z nás co si to nezaslouží - pro ty co nic nedělají a jenom se léta chovají jako .... a ještě se vezou.
Pardon to není sociální dávka pro nás, ale pro ty chudáčky včely, které letos splnily svojí opylovací činnost do 1.září a s naším přičiněním v celé republice hynou.

Blážo a ostatní mladší co chováte jen 10 včelstev, mám jednoduché řešení jak Vás zbavit trápení s dotací D1.
Místo dotace finanční je pro všechny lepší:
1) 5 matek z vyššího chovu zdarma
2) všechno potřebné léčivo zdarma
3) 2 přednášky od učitelů včelařství zdarma
4) 300 letáčků nebo vizitek propagující prodej ze dvora zdarma
5) žádné starosti, za co utratit tak malou dotaci taky zdarma

Výhody si spočítejte sami a navíc odpadne spoustu zbytečného papírování pokladníkům, předsedům a jednatelům.
Navíc peníze kazí charakter a dobré mravy... viz já.

Ahoj Sršní táta ú.v. a spol.

PS: Místo 2 přednášek raději tři.... pak bude o čem psát na Včelařské konferenci, "né jako před měsícem"!!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25645


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sršní táta (212.80.64.162) --- 7. 11. 2007
Re: Někteří si pletou příjmy se ziskem! (25619)

STÁLE NEMÁTE JASNO KOLEM DANÍ?
"Cituji jen pro ty, co skutečně ještě neví ...."
Máte více než čtyřicet včelstev či vedlejší příjmy nebo jste dokonce včelařem-zemědělským podnikatelem a vnitřně si říkáte, že stále nemáte jasno kolem zdaňování své činnosti, i když časopis Včelařství věnoval této problematice hodně prostoru? (Včelařství č. 12/2004, str. 332, vnitřní příloha str. VI - VII; Včelařství č. 2/2005, vnitřní příloha str. I - IV). Pokud vaše odpověď zní ano a přiznáváte si tak, že úplné jasno opravdu nemáte, pak možná přivítáte tuto informaci: o příjmech z chovu včel pojednává kapitola v publikaci Poradce č. 6/2005....... "převzato z pramenů ČSV o.s

Ahoj a hodně úspěchů přeji Těm, co se nebojí vyjít z anonymity. Čeká na Vás finanční úřad. Blážo, Blaženko co Ty na to, budu mít společnost. Pomeranče mi už na Pankrác neposílej, chtějí mi ho zprivatizovat za pár miliard. Je na super místě v Praze, nekecám fakt.
Sršní Táta ú.v. a spol

PS: Jo abych nezapomněl na vzdělance: Místo Národní knihovny na LETNÉ, zde budou těžní věže na ropu ... PRAHA již slíbila pozemek s největším ložiskem ropy ve střední Evropě americké ropné společnosti za "lob ing" na pořádání olympijských her a obrovskou půjčku pro vedení ..., návrh skeletu z knihovny se jim líbí a chtějí ho použít na sklady ropy

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25644


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš Jaša (80.79.28.155) --- 7. 11. 2007
Re: parafin (25633)

Začnu otázkou na pana Turčániho. Viděl jste někdy nástavek který byl naparafinovaný? Pokud ne, tak se prosím zdržte komentářů. Děkuji.
Já používám naparafínované úly tři roky a mám jen dobré zkušenosti.
Pokud je na to člověk zařízený a vlastní trochu víc včelstev, tak je to bezkonkurenčně nejlevnější impregnace. Nejenom kuli spotřebě (50-80 g na nástavek – 1kg cca 33 Kč), ale hlavně díky rychlosti (2 nástavky za 3 – 4 min., 200 nástavků za dopoledne – zkuste si to štětkou nebo válečkem ve třech vrstvách).
Parafín se vpijí do dřeva a zůstává na povrchu povlak, který se chová obdobně jako svíčka. Takže se nemá šanci vsáknout již jakákoliv voda do dřeva. Rozhodně houby nemají šanci vrůst do struktury dřeva. A ty které v něm byly, byly bezpečně zničeny 180 st. C při namáčení. Dovolím si tvrdit, že v 50 kg-mové lázni parafinu se 3 kg těžký nástavek prohřeje na 170 st. A to je snad dost ne všechny houby.
Co se týká v tomto ohledu P.l.l., tak byly provedeny seriózní pokusy VÚVč. Výsledky rozhodně nejsou tajné, ale sem je psát nebudu.
Další výhoda je ta, že dřevo takto napuštěné již nepracuje – nekroutí se.
Dřevo nevlhne a tím pádem se nesnižují jeho tepelně izolační vlastnost – především v předjaří.
Včely s tím nemají problém, stejně si to po svém potáhnou propolisem.
Možná nevýhoda, nebo spíše z nouze ctnost. Parafín se časem odpařuje, takže je máčení potřeba obnovovat. Ale co jiného vás donutí nástavky pravidelně dezinfikovat. Nevěřím tomu, že by někdo nové úly po čtyřech letech opaloval letlampou.

Kontakt např: http://www.inerad.wz.cz/ - v ceníku je cena za parafinování, nebo se mě můžete doptat na další podrobnosti – fotky postup, zmiňované výsledky, i levnější výrobce na tomas.jasa/=/email.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25643


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 7. 11. 2007
Re: D1 (25603) (25621) (25637) (25639)

Karle nedělej předem paniku.
----
Panika musí být, udržuje bdělost. :-)

Na webu CSV se nemluví o dotaci na zazimování.

A paniku mi tam vyvolává zmínka o dotaci na obnovu včel.

Místo aby byla dotace, když někdo slíbí, že už nikdy nebude mít včely. Něco jako je v americe výkup zbraní. Snižuje to prý kriminalitu. Tohle by možná zlepšilo nákazovou situaci. Plus dotace na spálený starý úl. :-)))

A na tom webu MFCR si proťukněte třeba včelaře. Podle mě vypukne boj o zrno (tedy medvěda) a příjemci dotací si třeba půjdou po krku. Až tam někdo najde tu půlmiliardy, co jsme zatím dostali:-)) Kam jsme to jenom dali .-))


Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25642


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sršní táta (212.80.64.162) --- 7. 11. 2007
Re: NEJLEPŠÍ HRA S VČELAŘSKOU TEMATIKOU (25371) (25375) (25376) (25635)

""Prosím o radu jak vyrobit propolisovou tinkturu""
1)zakoupíš v lékarně líh a přidáš stejný díl propolisu zabalený v plátně nebo punčošce. Čekáš a mícháš a čekáš několik dnů.
2)zakoupíš v drogerii konzumní líh .....
3)vypálíš svoje švestky ...
Tato 1,2,3 propolisová tinkturu je vhodná k léčebným účelům.

4)zakoupíš v drogerii líh na pálení a přidáš...
5)seženeš ocas z černé pálenice a ....
Tato 4,5 propolisová tinktura je vhodná k nátěrům úlů a starožitností.
Ahoj Sršní táta ú.v.a spol

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25641


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

kozlik (194.212.232.6) --- 7. 11. 2007
Re: parafin (25633)

No určitě líp hoří.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25640


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepa (90.176.2.8) --- 7. 11. 2007
Re: D1 (25603) (25621) (25637)

Karle nedělej předem paniku. Podívej se na www. vcelarství a tam je tisková zpráva Ministerstva zemědělství.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25639


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sršní táta (212.80.64.162) --- 7. 11. 2007
Re: soudní znalci (25623) (25628) (25629) (25630)

Všem soudním znalcům a právníkům uveřejněných na stránkách ČSV o.s. přeji klid a pohodu.
Pokud se neurazí, ... chci jenom jejich pomoc a odborné znalosti k výkladu práva, které si mnozí z nás prostých včelařů "třeba špatně v posledních 10-15.letech vykládají"!
Jsem rád, "pokud jste čtenářem konference", že jste se zapojil do diskuze s jedním ""hlasem"" prostého včelařského lidu. Vás znalce "My hloupý a starší" voliči potřebujeme, jako své zástupce v orgánech svazu. Jste jeden z prvních vzdělaných znalců, který reagoval na kritiku prostého včelaře.
Nyní Vás prosím o nekritické posouzení kauzy "Akcie Předboje". Uděláte radost těm, co je mají doma. Nebo těm ZO které je ještě vlastní.
Já jsem si akcie nekupoval, radši jsem koupil pytel semínek slunečnic na zimu pro sýkorky.
Děkuji předem Sršní táta ú.v.a spol.

PS: Tunel je tunelem a zloděj je zlodějem.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25638


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 7. 11. 2007
Re: D1 (25603) (25621)

Vláda: Agrární dotace budou příští rok o čtvrtinu nižší

http://www.financninoviny.cz/index_view.php?id=280647

A pokud si chce někdo kouknout na na některé dotace, které už jsou v registru, tak se může podívat zde:

http://cedr.mfcr.cz/cedr3i_internet_407/default.aspx

A jestli se tam budou moci koukat sousedi na včelařské dotace pár let nazpátek :-)

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25637


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.210) --- 7. 11. 2007
Re: parafin (25633)

Vletosnim roce jsem musel vse spalit, meli jsme v okoli mor.Pristi rok bych chtel zacit znova a nevim jestli si mam koupit normalni drevene nebo si je nechat napustit parafinen-udajne jsou lepsi proti nakazam.

Ja som si vždy myslel, že včelí mor napáda larvy včelieho plodu a nie včelí úľ.
Nechcem vtipkovať-srandovať, ak si zakúpite alebo si vyrobíte nové úle, bude to OK aj bez parafínovania, môžete do nich nasadiť zdravé včelstvá a bude sa im v nich dariť výborne. Čo včely urobia ako prvé vo svojom novom príbytku, napustia steny úľa propolisovou emulziou, ktorá je už v podstate antibakteriálna.

Istotne nič parafínom nepokazíte (zvýšite si len náklady), parafínové úle nepodľahnú drevokazným hubám, ktorým sa vo vlhkom priestore dobre darí. Ešte aj teraz včelárim v niekoľkých tradičných (s pevným dnom) styridsať ročných úľoch, doteraz som vyradil len jeden úľ, ktorý mal čiastočne vyhnité dno, ktoré mali prirodzenú propolisovú impregnáciu.

Niektorí včelári práve nové úle impregnujú propolisovým roztokom (propolis rozpustia v drevnom liehu, lieh sa odparí po natretí stien úľa) a propolis poslúži včelám možno lepšie ako parafín.

Diletant Antony

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25636


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Mlýnek (213.29.4.137) --- 7. 11. 2007
Re: NEJLEPŠÍ HRA S VČELAŘSKOU TEMATIKOU (25371) (25375) (25376)

Prosím o radu jak vyrobit propolisovou tinkturu. Děkuji

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25635


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Bláža (85.70.14.15) --- 7. 11. 2007
Re: soudní znalci (25623) (25628) (25629) (25630)

Dotaz na soudního znalce : zajímalo by mě, jak často se provádí doklad o způsobilosti soudního znalce, když už jsi takovej znalec a jestli je funkce soudního znalce nějak věkově omezena. Hele jestli ty zkoušky někdo skládal ve vosumačtyřicátým a ještě teď se do toho hrabe, tak tě pic. Jednoho takovýho jsem znala, ten se ale jen furt klepe a moudrýho slova z něj nedostaneš.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25634


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Marek (80.45.69.18) --- 7. 11. 2007
parafin

Ahoj vcelari

Chtelbych se zeptat na zkusenosti z uly parafinovanymi.Vletosnim roce jsem musel vse spalit, meli jsme v okoli mor.Pristi rok bych chtel zacit znova a nevim jestli si mam koupit normalni drevene nebo si je nechat napustit parafinen-udajne jsou lepsi proti nakazam...Pokud nekdo mate zkusenosti s tim ,rad uvitam radu- pripadne kontakt na vyrobce.Dekuji za pomoc . Marek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25633


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Richard Šimko (195.22.38.201) --- 7. 11. 2007
Re: med (25624) (25627)

Zdravím
Je vidět, že už někteří myslí na příští rok. S ohledem na předpokládané ztráty včelstev bude medu málo. Kdo nakoupí neprohloupí.

Zatím

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25632


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Bláža (85.70.14.15) --- 7. 11. 2007
Re: Cinnost svazu UKRK a tajemnika -po 8 sjezdu (25623) (25628) (25629)

Hele táto, nešlo by mě protlačit taky do toho natáčení? Nejsem zas tak škaredá, dlouhý nohy mám dost a k tomu ještě dost obstojný trojky. Všechno zahrát¨neumím, ale bachařku bych zvládla. Já bych jim dala kartáč, že by z místa činu odkulhali. Kam se hrabe toluen. Hele a ten Zimáč už nechci, jsou tam úzký vrata, kamion tam nezajede a tak to přece nebudu jak kr..a vynášet všechno v rukách.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25631


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

soudní znalec (90.176.2.8) --- 7. 11. 2007
Re: soudní znalci (25623) (25628) (25629)

Sršní táto. Trochu to přehániš. Každý soudní znalec a nejen v oboru včelařství musí být odborníkem a mít velíce dobré znalostí. Než se soudní znalec stane znalcem, musí ještě prokázat před jmenováním své odborné znalostí. Sodní znalce jmenuje ministr spravedlivosti a nebo předseda krajského soudu.Rovněž tomu je tak v oboru včelařství. S tím nemá nic společného ČSV.
Soudní znalec nesoudí ani nerozhoduje, ale podává své odborné stanovisko a je v posuzované záležitostí osobou nezávislou.
Soudy berou soudní znalce usnesením když nejsou schopny věc objektívně posoudit.
Pro lepší orientaci podívej se do zákona o soudních znalcích.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25630


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sršní táta (212.80.64.162) --- 7. 11. 2007
Re: Cinnost svazu UKRK a tajemnika -po 8 sjezdu (25623) (25628)

Je to pravda přátelé, ... že to takhle funguje i u "Vás na okrese nebo ZO", ... taky všechny průsery zatloukáte jak děti v mateřské školce....
.. a to víte, že na svazových stránkách je uveřejněný dlouhý seznam soudních znalců pro každý kraj a dalších odborníků .. a doufám, že i s patřičným vzděláním a praxí.

...To, že nevíte co vlastně "Váš vrchní pokladník" proplácí ... jachty, bazény, cesty od nikam do někam, ale i věci schované pod položkou propagace ..koho a čeho, stavbu dalšího paláce,
..sakra tak nečekejte ... je potřeba začít řešit tyto věci od spoda od Vás členů, od Vás co přispíváte, od Vás co jste si zakoupili akcie, od Vás co delegují své zástupce Výš a Výše až Nejvýše. Koukněte se "kam Vaše - Naše peníze tečou", než budou příspěvky vyšší než dotace od státu.

Přátelé, probuďte se ze zimního spánku a nenechte si .... na hlavu. Máte své zvolené zástupce na OV a někdo Vás zastupuje v Praze!!! Nikdo to za Vás kruci neudělá!!
Jde o balík peněz.. o který se teď "někde jedná" snad dokonce o 170 milionů do roku 2010 a to by byla škoda, kdyby skončily v háji zeleném.

Tady to ale není černý humor!!

Ahoj Sršní táta ú.v. a spol

PS: Urážky a nadávky mi posílejte přímo na E-mail, nemusí to číst všichni.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25629


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sršní táta (212.80.64.162) --- 7. 11. 2007
Re: Cinnost svazu UKRK a tajemnika -po 8 sjezdu (25623)

Smíchy umírám a jsem rád, že se najdou tak pracovití lidé...

Ahoj Sršní táta ú.v. a spol

PS: Ještě, že jsem tak daleko od Prahy .. prý to strašně smrdí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25628


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sršní táta (212.80.64.162) --- 7. 11. 2007
Re: med (25624)

Přátelé ... ""kupim med v kanvach,kvetovy,55sk pravidelny odber.tel.0908121314.." tento uvedený tel. 0908121314...... je voláním na nebeskou bránu, "dejte si dobrý pozor na svatého PETRA" a pozor taky na ostatní výkupce medu !!

Ahoj .. duch svatořečeného

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25627


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sršní táta (212.80.64.162) --- 7. 11. 2007
Re: med (25624)

Já příští rok, taky velice rád koupím za 55...
Ahoj Sršní táta ú.v.a spol

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25626


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sršní táta (212.80.64.162) --- 7. 11. 2007
Re: Kdo poradí správně, jak zaplatit daně. (25516) (25517) (25528) (25529) (25558) (25563) (25609) (25618) (25620)

Tuto odpověď nedoporučuji číst lidem bez smyslu pro humor!

A ostatním se omlouvám pokud je tam podobnost k Vaší osobě čistě náhodná!!!

Doufám, že nám i Ministerstvo financí odpustí a "ústy pana Mgr.Marka Zemana" nezmění to co prohlašuje, ani po mojí odpovědi Bláže:

VEŘEJNÉ PODĚKOVÁNÍ BLÁŽE
""Milá Blážo, "velice mě těší" že mě chválíš na veřejnosti ... jako první člověk v mém životě ... ale do hrobu si to nevezmu. Zlatý metál od ČSV o.s. a spol, jako rebel zřejmě taky dostanu až "memoriam" na víko rakve, kde bude stuha s nápisem "spinkáš sladce a konečně držíš hubu". Už se těším, nemůžu se dočkat té srandy.
Jinak toho pana majora Zemana, "o kterém píšeš", znám přes 30 let taky, kupuje si ode mě smíšený med (modročervený s příchutí zelených). TV OKO se chystá dotočit do konce roku 2008 ještě dalších 30 případů očka Zemana, kde bude stále bojovat za své soudruhy, ale již jako včelař - soukromé očko ve výslužbě s nerozlučným poradcem Vilíkem. Scénáře případů jsou napsány údajně dle příběhů na Včelařské konferenci z období 1990 - 2007. Doufám, že se Ti bude řada z nově natáčených dílů líbit a bude zajímavá i pro nevčelaře a bývalé členy STB. Uvedu jenom odkazy na názvy několika dílů - (více si přečti a zhlédni upoutávky na www.majorzeman.ocko.tvoko.30pokrac.cz, a klikni si třeba na: Kdo zabil všechny trubce, Hon na posledního tajemníka, Titanic se potopil s Včelou Předboj, Temný soumrak kolem Prahy, Zlaté Brno bez perutě, Rudá záře nad Včelpem, Jak VOLOVÉ bijem do mříže, Došlo mu uhlí ale má akcie, Padla padlá Anna proletvčelařka, Tajné zasedání číslo 007, nebo na Ztracené sojčí pírko.)

Jinak Ti přeji Blážo hodně zdraví a spokojenosti k dnešnímu svátku, a s tou AUROROU si to už tak neber! Podle posledního výzkumu parlamentní vyšetřovací komise bylo zjištěno, že na tvůj zimní palác dopadlo údajně uplně něco jiného, protože v podpalubí nebyl údajně jediný náboj. Doufám , že Ti zimní palác po ukončení vyšetřování a sepsání zprávy konečně už vrátí. Já čekám taky, jak dopadne podobné vyšetřování u nás včelařů kolem ...... sakra ta paměť.
Omlouvám se, ale musím již končit ... potřebuji jít posbírat poslední živé včely, než mi zmizí z úlu. Chci je naposledy ukázat dětem v kroužku a pak je daruji s věnováním do našeho muzea ... aby lidi měli na co příští rok koukat ... (prý pozvou zdarma i včelaře nad 90 let).

"....Kdo je chválen, bývá i povýšen. Kdo je povýšen, nic nedělá...." tady nemáš pravdu Blážo - dnes mi bude na samotce opět smutno a zima.

Ahoj s humorem Sršní táta ú.v. a spol

PS: Sakra proč to čteš, když Ti vadí humor. Nebo né Vy "modří a dobří soudruzi"!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25625


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

tino (89.173.140.67) --- 7. 11. 2007
med

kupim med v kanvach,kvetovy,55sk pravidelny odber.tel.0908121314

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25624


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

fskalsky (195.113.155.3) --- 7. 11. 2007
Cinnost svazu UKRK a tajemnika -po 8 sjezdu

1.3.2006 UKRK Z,Dobisek a Ing.Pavlik s tajemnikem Peroutkou.Predmetem byla cíinnost Vcely Predboj,prevzeti dostupnych materialu(mimo jine se dostavil i p.Sara)

15.3.2007 ..Jsou zjistovany a shromazdovany skutecnosti,provadena analyza,studuje se asi 300stran predlozenych materialu.
Protoze je nutne reagovat na veskere pripominky tykajici se ktitiky,budou clenove UKRK p.Rousek a Konecny sledovat cas.M.Vcelar
Bylo rozhodnuto ze bude zverejnovana informace o (kazdem) jednani UKRK*.Na pristim zasedani bude projednana vec Frankove*

11.11.2006 Predlozeny material o V.Predboj je sice rozsahly,ale neni zcela vycerpavajici.Je nutne vzit v uvahu to,ze clenove UKRK nejsou profesionalni tym,ktery se dene zabyva obdobnou problematikou.Nema moznost vyslechnout druhou stranu a nema pristup k rozhodujicim dokumentum.Je schopen resit problematiku nasich nizsich org.slozek. Predseda Z.Dobisek

R.Sara : Je zde jasne pochybeni ze strany vedeni CSV konkretne tajemnika Peroutky s podpisovym pravem,i tehdejsi UV a UKRK. Jak je mozne,ze tak vysoka pohledavka byla promlcena. Proc UKRK nezasahla ?? Svaz ma ve svem pracovnim pomeru i pravniky !

Tajemnik Peroutka : S panem Sarou jsem mnohokrat hovoril tel.i osobne.Problematiku studuje nase UKRK,ktera je nova a byla zvolena ,bylo podano nekolik trestnich oznameni a probiha i nekolik soudnich sporu. Z techto duvodu si myslim,ze vedeni diskuse prostrednictvim medii by nebylo v tuto dobu stastne..

6.1.2007 UKRK Zapisy (schuzi)budou provadet clenove komise postupne v abecednim poradi.(tento zapis Konecny)
Zverejnovat zpravy z jednani komise na WWW strankach a cas.Vcelarstvi.*
Dobisek projedna na predsednictvu UV navrh UKRK na zrizeni komise financni.*

24.3.UKRK Stiznosti p.Budila upozorneno na nedostatky v organisaci prace sekretariatu UV.Ulozeno Pavlickovi a Dobiskovi provest setreni na miste a podat zpravu na pristim zasedani UKRK*
Zadost tajemnika Peroutky o ucast zastupce UKRK v komisi pro kontrolu hospodareni svazu.*
Vyzva OV Karlovy Vary aby predseda Dobisek odstoupil z funkce.Predseda vznesena obvineni odmitl,presto nabidl svou funkci.UKRK jeho demisi neprijala*
Predseda Dobisek poveren predlozenim navrhu,aby pri UV zrizena komise,ktera bude metodicky spolupracovat s ekonomickym oddelenim sekretariatu*pri tvorbe rozpoctu a cerpani(financi)dotacnich i vlastnich.*
Ulozeno predsedovi (Dobiskovi)aby na veskere akce byli vzdy delegovani dva clenove.*
Rousek podal informaci o deni v casopise-Moderni Vcelar-:Uroven se velmi zlepsila a neshledal nic,co by bylo v rozporu se ZAJMY a POTREBAMI vcelarstvi u nas-ulozeno i nadale sledovat obsah tohoto casopisu.*

Osobni zpusob cinosti funkce predsedy UKRK a tajemnika CSV je v rozporu se zajmy a potrebami vcelarstvi u nas.

franta clen CSV
Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25623


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdeněk Dukát (82.100.62.215) --- 7. 11. 2007
Re: D1 (25603) (25621)

Tleskám, jsem rád ,že se včelařská veřejnost probouzí.Ale vystupte z anonymity.Ukažte,že panX se nebojí pod prezentované názory podepsat. s pozdravem Zdeněk Dukát disident včelař

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25622


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Bláža (85.70.14.15) --- 6. 11. 2007
Re: D1 (25603)

To by mě zajímalo, jak kdo k té částce 153 kaček dospěl.Mnozí tady dosvědčují, jak stavy včelstev klesají a dotovaná částka stagnuje. Nebudujeme zase Včelpo, když se už Včela Předboj potopila ? Já jenom, že už mají naši hoši asi dost zkušeností, tak jdou dělat ekonomické pokusy zase jinam. A to ještě navíte, že se prej bude v příštím roce zahajovat stavba nového ústředí. Prej je ten původní barák už moc starej, sice na lukrativním místě, ale už se tam těžko všichni vejdou. A je to bez výtahu. Většina těch dědků je už moc dušnejch a strašně se při chůzi do schodů potí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25621


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Bláža (85.70.14.15) --- 6. 11. 2007
Re: Kdo poradí správně, jak zaplatit daně. (25516) (25517) (25528) (25529) (25558) (25563) (25609) (25618)

Tak se mi taťko zdá, žes na to kápnul. Ještě jestli nekecáš ty a nebo ten tvůj Zeman. To byl ten major ? Ale jsi první srozumitelný vykladač. Podle mě už dávno tento problém mohl někdo šikovný převést z textového tvaru do podoby blokového schématu, protože po čarách označených šipkami se dovede pohybovat každej blb, dokonce si myslím, že ani rozhodovací blok není problém. Do změti slov se každej zamotá a než se vzpamatuješ, tak jsi tajemníkem na svazu. Stále platí : Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Kdo nic nezkazí je pochválen. Kdo je chválen, bývá i povýšen. Kdo je povýšen, nic nedělá. Kdo nic nedělá, nic nezkazí atd.........

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25620


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sršní táta (212.80.64.162) --- 6. 11. 2007
Někteří si pletou příjmy se ziskem!

Pro ty co mají více než 40 včelstev a příjem více než 20000,-Kč :
1) Dotace nejsou osvobozeny od daně z příjmů!!
2) Od roku 2005, si můžeme uplatnit výdaje ve výši 80% z příjmů!!! (Tento včelař poplatník - jenž si takto uplatní paušální výdaje, je povinen si vést vždy záznamy o svých příjmech).

PS: Tímto jsem zestručnil a doufám i ukončil celou dlouhou debatu o daních, které jsou po výpočtu většinou velice malé.

Ahoj Sršní táta ú.v. a spol ( "dnes zmrzlý a unavený stařec" )

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25619


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sršní táta (212.80.64.162) --- 6. 11. 2007
Re: Kdo poradí správně, jak zaplatit daně. (25516) (25517) (25528) (25529) (25558) (25563) (25609)

Ministerstvo financí vyslovilo tento názor ústy Mgr.Marka Zemana:

1) U "jen zájmového včelaře" jsou od daně osvobozeny příjmy jejichž úhrn nepřesáhne 20000,-Kč a včelař má do 40 včelstev!!
2)V případě, že máte více než 40 včelstev a máte příjmy do 20000,-Kč, pak je i tento příjem od daně osvobozen!!
3)V případě, že máte do 40 včelstev a příjmy nad 20000,-Kč, jsou tyto příjmy od daně rovněž osvobozeny!!
4)V případě, že někteří "jen zájmový včelaři" (a moc nás není) máme 41 včelstev a příjem nad 20000,-Kč daně poctivě platíme.
5)Nezapomeňte na dotace, které nejsou osvobozený od daně z příjmů!!
((Snažil jsem se to co nejvíce zestručnit, plné znění najdete s příklady na stránkách svazu.))
Podrobné informace Vám může podat taky právnička ČSV, nebo si je vyhledejte jinde.

Ahoj Sršní táta ú.v. a spol

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25618


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 6. 11. 2007
Re: D1 (25603) (25616)

protože toto zazimované včelstvo splnilo účel dotace
.....
mouřenín svoji práci udělal a může jít .....
------
PS
pan redaktor nemá včely a tak mu jsou vaše problémy ukradený. Máte se o včely pořádně starat a chovat víc trubců.
Zítra se probudíte a půjdete platit příspěvky. A docela by mě zajímalo, jestli z počtu přeživších včelstev a nebo z počtu dotovaných včelstev. Teprve druhá možnost někoho probudí (ke změně stanov) :-)))

Docela by mě zajímalo, co se na tom těm včelám nelíbí, že utíkají z úlů? Nevděčnice!

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25617


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sršní táta (212.80.64.162) --- 6. 11. 2007
Re: D1 (25603)

Pro všechny včelaře chci jenom doplnit to, co lze najít na stránkách svazu: Myslím si, že to stojí za pozornost.

Český svaz včelařů požádal MZ o stanovisko ohledně vyplácení dotací ...
"Vážený pane předsedo, .......

2)Výplata dotace v případě, kdy po provedeném zazimování včelstvo uhynulo: .. v případě, že včelstvo uhyne po provedeném zazimování, " lze dotaci vyplatit " , protože toto zazimované včelstvo splnilo účel dotace , tj. zabezpečilo opylování ... v daném roce, tj. v roce 2007. ....

Ahoj Sršní táta ú.v. a spol

PS: Včelaři, pane redaktore časopisu Včelařství a všichni zodpovědní funkcionáři "není důvod k zatajování skutečností o úhynech a součastném velice špatném stavu včelstev". Nebo se nám to jenom zdá, a zítra vstanu a včely budou v pořádku...!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25616


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sršní táta (212.80.64.162) --- 6. 11. 2007
Re: Ztrata matky pres zimu (25611) (25614)

Oprava : 7)Chovej raději včely s "mladou" matkou, dají víc medu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25615


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sršní táta (212.80.64.162) --- 6. 11. 2007
Re: Ztrata matky pres zimu (25611)

Jenom doplním odpovědi přátel na tvojí otázku někdy otázkou:
1)Pokud mám mladou a výkonnou matku v nakrmeném silném včelstvu, kolikrát o ní skutečně přijdu v zimě?
2)Bezmatečné včelstvo v říjnu a listopadu lze dobře poznát většinou pouhým poslechem a chováním včel při fumigaci - hučí a jsou více rozbíhavé, mají více mrtvolek v podmetu.
3)Pak pokud počasí dovolí, lze spojit bezmatečné včelstvo se záložním nebo slabším včelstvem i za teplot blížící se bodu mrazu, například u nás i dnes.
4)V ČR v zimních měsících včely téměř nekonzumují pyl, a s trubčicemi jsem se já zatím v zimě zatím nesetkal.
5)Matku v ČR brzo na jaře nelze samostatně sehnat, jedině záložní oddělek - včelstvo. Tak je lepší spojovat slabé včelstva ihned po zjištění, né až v dubnu.
6)Matky umírají zpravidla až v jarních měsících ve včelstvech s nosemou. Takové ale nikdy nespojujte, zejména pokud jsou zde viditelné příznaky... pokálené dno, plásty, rámky, stěny.
7)Chovej raději včely s matkou, dají víc medu.

Ahoj Sršní táta ú.v. a spol.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25614


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

tomeška (88.100.95.205) --- 6. 11. 2007
Re: Ztrata matky pres zimu (25611) (25612)

Když dojde během zimy k úhynu matky ve včelstvu,to se pozná při první jarní prohlídce,kterou dobrý včelař vykoná do konce března.Poté když ve včelstvu při této prohlídce není žádný plod,je to jasné,včelstvo je bezmatečné.
Obava z toho,že okamžitě po ztrátě matky začnou klást trubčice je bezpředmětná.Ty včely klidně bez matky vydrží do poloviny dubna a teprve poté nastane tento fenomém.
Takže z jara při první prohlídce když včelař přijde na bezmatečné včelstvo,musí si rozmyslet co s ním.Jsou pouze 2 možnosti , dodání záložní matky buď samotné naostro či
s celým vyzimovaným oddělkem,pokud to včelstvo za to stojí
protože nelze opomenout,že za měsíc začíná snůška z řepky
a druhá možnost /asi nejlepší / je ta,že se toto bezmatečné včelstvo spojí také naostro s včelstvem,které je slabší.O nic včelař nepřijde,naopak pomůže sobě i včelám

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25613


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

J.Šefčík (90.176.2.8) --- 6. 11. 2007
Re: Ztrata matky pres zimu (25611)

Je několik důvodů proč dojde k úhynu matky přes zimu a je také otázkou zdá takové včelstvo dokáže vyzimovat bez matky. Pokud dojde ke ztrátě matky po nakrmení, pravděpodobnost je minimální. Pokud by k této ztrátě došlo na jaře, je možné ještě takové včelstvo zachránit. Musíme posoudit zdá je vhodné takovému včelstvu přidat jinou matku z nějakého velíce slabého včelstva a nebo je lépe tyto včely spojit v jeden celek. Osobně se domnívám, že rozhodně je lépe spojit. Budeme - li mít nějakou jinou rezervní matku, matku lze přidat přímo i bez klícky.
Trubčice a jaro : Jestli včely přišly o matku někdy po nakrmení, je dost pravděpodobné, že ve včelstvu mohou být trubčice. Trubčice jsou včely a ne jak mnozí včelaří se snaží najít tzv. "trubcokladní matku", ale nemohu jí najít.
Pokud nemají včely co krmit, tj. otevřený plod, začnou se u dělnic vyvíjet vaječníky, ale nemohou se pářit, nemají semenný váček. Tyto dělnice kladou vajíčka a z těchto vajíček se vylíhnou partenogeneticky trubci, kteří z chovatelkého hlediska nemají význam.
Když tuto skutečnost zjišťíme na jaře při jarních kontrolách. Je položená otázka zdá se takové včelstvo necha nějakým způsobem uchránit. Je to možné, ale za předpokladu, že včely donutíme krmit nějaký otevřený plod a pak takovému včelstvu můžeme přidat matku. Budeme-li chtít takové včelstvo spojit, nemusíme provádět nějaké opatření. U nástavkového včelaření lze přímo nástavky položit na sebě a maximálně tyto nástavky oddělit novinovým papírem. Takovým způsobem můžeme spojovat i jiná slabá včelstva.
Všeobecně platí, že nená nějaký smysl zachraňovat včely a to zejména po vyrojení, pokud jsou už tam trubčice.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25612


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tom (141.113.85.22) --- 6. 11. 2007
Ztrata matky pres zimu

Dovolil bych si nadhodit nove tema. Mozna je to tak banalni ze to nestoji za rec, ale uz jsem nad tim nedavno premyslel, ale na odpoved jsem zatim nenarazil a v praxi jsem to neresil.

Zajima me jak je to se ztratou matky pres zimu. Duvod ponechame stranou. Stanou se z delnic trubcice pres zimu a nebo to tak v zime nefunguje? Slysel jsem, ze na jare jde matku bez problemu do osireleho ulu pridat aniz by bylo nutne ul vysypat tak jako se to doporucuje v sezone.

Diky

T.H.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25611


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sedli (193.165.74.69) --- 6. 11. 2007
Re: Úhyny včelstev - vyvarujme se chyb (25582) (25590) (25592) (25604)

Sleduji tuto debatu už dlouho. V loňském roce jsme u nás na Třeboňsku měli situaci takovou jak ji dnes zažívají někteří dnes. Bohužel. Musím říct že přístup mnohých (ne všech) se dost změnil) i oněch slavných skleničkářů. Meziročně jsme se dostali o 25% níže se stavem včelstev.
Zásadně jsem proti lidové tvořivosti v oblasti léčení! Snažili jsme se vyhlásit roztoči stanné právo. tzn. Nátěr + fumigace co nejdříve - do 20.6. Formidol - do 25.7. Gabon - 2 fumigace proběhly na 2x aerosol čekáme. Myslím že se mnozí z nás drží s vypětím všech sil. Přestože jsme léčili více než dostatečně (nad vet. předpisy) vím už že sem tam některé včelstvo kolegů je pryč. Některá zvláště silná jsou citelně oslabena na několik rámků. Co bude dál nevím.
Dle některých zpráv má být na jaře v ČR až o polovinu včelstev méně. Nevím. Jen vím že jsme udělali co jsme mohli a přesto to nestačí. Přesto závěr zní. Žádná lidová tvořivost, ale důsledně dodržovat návody!
Vím že to to je špatné co řeknu, ale někteří u nás už znova nezačali včelařit, ale pro nás ostatní je to výhoda.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25610


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdeněk Dukát (82.100.62.215) --- 6. 11. 2007
Re: Kdo poradí správně, jak zaplatit daně. (25516) (25517) (25528) (25529) (25558) (25563)

Disident zdraví daňaře,já žasnu jak včelaři nečtou.Otázka daní pořád dokola.Není podstatný počet včelstev !!!!!!!!!! Můžete jich mít nad čtyřicet!!!!!!!!Důležité je nepřekročit zisk 20 000.Až pojedu dělat aerosol. Přivezu si od včelí mateřský časopis Včelařství,a zde ocituji přesné znění vyhlášky.Mezitím čtěte!!Vzdělávejte se.Možná to zatím někdo najde .Je to tak 2 roky zpět.Kdo to najde. Dostane odměnu.Zdraví Vás navrátivší se včelař disident

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25609


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

kozlík (194.212.232.6) --- 6. 11. 2007
Re: Roztavení vosku z plástů. (25607)

ale jistě.Ať již v pařáku na vosk - speciální hrnec.Nebo jiným vyvíječem páry. Až budeš ale porovnávat získaný vosk, zjistíš, že ze slunečního tavidla teče krásně žluťoučký a zadarmo- musí ale svítit slunce :-). V jiných metodách pálíš elektriku , nebo jiná paliva.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25608


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

flakatos (84.16.120.34) --- 6. 11. 2007
Roztavení vosku z plástů.

Dá se nějakým jiným způsobem, než ve slunečňím tavidle vytěžit vosk z plástů?.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25607


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

kozlik (194.212.232.6) --- 6. 11. 2007
Re: konec daním - nastolte jiné téma (25602)

To není žádná závist. Možná , že se případná sankce většímu včelaři vyplatí , ale malému včelaříkovi určitě ne .A proto chci mít jasno. I s osmi včelstvy je totiž možno se limitu příjem přiblížit a pak je !nutno! vědět co a jak. Zisk totiž můžete mít třeba mínus , ale "příjem" = "tržba" mít budete. Sakra chlapi když neznáte odpověď , nebo ji úmyslně ignorujete , tak neobviňujte ty co se ptají ze závisti, ignorance, bordelu atd.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25606


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sršní táta (212.80.64.162) --- 6. 11. 2007
Re: Úhyny včelstev - vyvarujme se chyb (25582) (25590) (25592) (25604)

Stejně jako Vy doporučuji: ""Kompenzaci pouze u těch, kteří si uvedená léčiva objednali a koupili. Ostatním ani halíř!!!"" A za tím si budu stát "alespoň v naší ZO"!!!!!

Naše ZO na výroční schůzi odhlasovala již v roce 2003 povinné léčení kyselinou mravenčí v podletí, nejlépe 2x. Desek jsme přivezli s jednatelem raději ještě navíc pro oddělky a záložní včelstva a vydali včelařům. Léčivo nám museli zaplatit všichni včelaři, až při vyplácení dotace v listopadu. A tady se ozvali Ti, co na schůze zásadně nechodí, že léčivo za peníze nechtěli!!! Já s předsedou, jednatelem a zdravoťákem jsme zažívali od pár "jedinců - pitomců" peklo, protože jsme je připravili o 6,-Kč za jednu odparnou desku. V roce 2004, přesto že všichni desky měli doma, někteří chytrolíni neléčili a poručili usnesení, které bylo pro naší ZO závazné!! "Blbci". Na další výroční schůzi tito "včelaři" přišli a prosadili, že odběr desek nebude povinný, pokud jim zbydou z předchozího roku. Je zarážející, kolik výmyslů a argumentů proč neléčit zaznělo ( např. "přišel jsem o polovinu matek" - chudinky ale spíš zemřely stářím, "včely začaly hrozně bodat" - když jim sebrali všechen med a v srpnu nekrmili, "všechno jim rezne a nedá se to dýchat" a další hlouposti). Přestože usnesení ZO stále platí pro všech 82 včelařů, v letošním roce si odebralo kyselinu mravenčí necelých 50 členů. Bohužel takto jednají Naši a zřejmě i Vaši členové, kteří natahují ruku jen pro dotace ... přes všechna doporučení, krásné školení (ing. Titěra), přemlouvání, výzvy v časopise.

""Příroda nám sama "letos" ukazuje, jak se alespoň zčásti těchto lemplů a mizerných včelařů zbavit. Na druhé straně je to však velmi hájená skupina "včelařských dobrodruhů".
.....a "kromě vyplácení dotací" je jim všechno jedno.

A pokud dostanou zase dotace a náhrady ......."" dá se předpokládat, že v dalších sezonách bude ještě hůř.""

Omlouvám se za opakování, ale jinak to nešlo.
Ahoj Sršní táta ú.v. a spol

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25605


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Stonjek (213.151.87.64) --- 6. 11. 2007
Re: Úhyny včelstev - vyvarujme se chyb (25582) (25590) (25592)

Souhlasím s př. Ševčíkem. Letní léčení v ZO je naprosto nedostatečné, jen výmluvy a výmluvy proč to nejde. Již několik let v naší ZO to cpu členům do hlavy včetně přednášejících a výsledek??? Léčí asi 1/5 členů a kdoví jak.Za této situace je život našich včel v podstatě náhoda, protože co zmůže formidol nebo Gabon proti denímu přínosu tisíců roztočů ze zamořeného okolí?? Budou li se finančně kompenzovat ztráty jako to bylo v r. 2002 a já měl možnost způsob plateb ovlivnit, určitě bych prosazoval plnou kompenzaci pouze u těch, kteří si uvedená léčiva objednali a koupili. Ostatním ani halíř!!! Příroda nám sama ukazuje, jak se alespoň zčásti těchto lemplů a mizerných včelařů zbavit. Na druhé straně je to však velmi hájená skupina. Nedělají potíže, se vším souhlasí, nekritizují a kromě vyplácení dotací je jim všechno jedno. Je jich hodně a u voleb ..../vždyť víte/ Takže je potřeba se připravit, protože se dá předpokládat, že v dalších sezonách bude ještě hůř.
Co se týká placení daní i já mám názor, že nejintenzivněji o něm žvaní ti, kterých se to netýká. Kdo má nějaké zaměstnání nebo důchod a s počtem včelstev to nepřehání a u piva neprovokuje blbými kecy, ale spíš trochu naříká, určitě se umí placení daní vyhnout. A kdo platit daně chce, jsem ten poslední, kdo by mu to rozmlouval. Znám se se spoustou včelařů z celé ČR ale ještě jsem neslyšel o nikom, koho by kvůli včelaření jako vedlejší činnosti berňák přidusil Takže kdo se bojí .... v síni. Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25604


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

vlasta (193.165.73.36) --- 6. 11. 2007
D1

Nechte daně daněma, ČSV zveřějnil dotační částku D1 - na jedno včelstvo pro rok 2007. Částak byla stanovena na 153,-kč
A už nerejte do daní.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25603


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

tomeška (88.100.95.205) --- 6. 11. 2007
konec daním - nastolte jiné téma

Je zajisté pravda,že velkovčelaři o daních mlčí,neb je jim vše jasné.Je také pravda,že do daní rýpají ti,kterých se to naprosto netýká a ani v budoucnu týkat nebude,je to prostá česká závist,nic jiného a na to jsme již zvyklí.
Myslím si,že v blízké budoucnosti budou osvobozeni od placení daní ze včelařského podnikání i ti,kteří budou v budoucnosti chovat více než 40 včelstev.Také doufám,že si to státní orgány uvědomí,že včela není tady jen proto aby vydělávala na svého chovatele,ale její činnost je nezastupitelná v udržení rovnováhy v přírodě.Navíc tomu
napomůže nezadržitelný pokles počtu včelstev v Českých zemích,který nás v budoucích létech čeká...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25602


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

kozlík (194.212.232.6) --- 6. 11. 2007
Re: Kdo poradí správně, jak zaplatit daně. (25516) (25517) (25528) (25529) (25558) (25563) (25576) (25580) (25581) (25593) (25598) (25600)

Takže musí splňovat jak limit 20000Kč a limit do 40 včelstev.pokud překročí jednu z hranic musí podat daňové přiznání.Tak tomu i rozumím já.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25601


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

vsusicky (82.117.130.2) --- 6. 11. 2007
Re: Kdo poradí správně, jak zaplatit daně. (25516) (25517) (25528) (25529) (25558) (25563) (25576) (25580) (25581) (25593) (25598)

Výklad byl takový, že se pro účely posuzování osvobození od daně z příjmu používá částka příjmu 500,-Kč na včelstvo což při limitu 20 000-Kč uvedených dává oněch 40 včelstev. Pokud by to takto neplatilo, tak to v zákoně ani nemusí být a stačí prostě hranice 20 000,- Kč.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25600


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

G. Pazderka (80.78.146.242) --- 6. 11. 2007
Re: (25575) (25596)

Rád bych k tomuto dodal. Existuje zde nato jeden aspekt a může být brán možná i jako důkaz. Jestli je aplikována nějaká látka, na kterou je VD citlivý a byl zasažen natolik že OPOUŠTÍ svého hostitele, vyhledává 1) světlo 2)úkryt. Jestli je zima a slabý sluneční svit, zůstává VD v úlu kdekoli, kde je možné být mimo chumáč. (v období klidu i pod chumáčem v buňce)


......
Antony:>Melivové testy v podstate nie zlé, ale môžu byť smerodatné len vo včelstvách, ktoré sú umiestnené v jednej debničke a to hneď nad nad podmetovou podložkou. Ak je včelstvo nad debničkou VN alebo dvomi NN, klieštiky po fumigácii sa zachytávajú v spodných plástoch a postupne ako mŕtve vypadávajú na podložku. <

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25599


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

G. Pazderka (80.78.146.242) --- 6. 11. 2007
Re: Kdo poradí správně, jak zaplatit daně. (25516) (25517) (25528) (25529) (25558) (25563) (25576) (25580) (25581) (25593)

VzP:>P.S.: je zajímavé, že tady do daní rýpají nejvíc ti, kterých se tohle ustanovení netýká. Neboli české úsloví: "Pane Bože, dej, když nemám kozu, ať sousedovi chcípne taky". <
.....

Včelaři z Prahy. Přesně takový postoj k problému, který tady ukazuješ, měl v minulosti za následek vždy újmu v ČSV. (Předboj, poslední sjezd,...)

Neslorumitelnost ve výkladech v části zákona o osvobození od daně (NE DAŇOVÉ POVINNOSTI) , které se obáváš je zjevná a Sám ji přiznáváš.

Nech to na právníkovi, jestli můžeš a jestli podle tebe je matematicky shoda v příjmu, kde 25 000 = 20 000, tak je to viditelně problém pro Ústavní soud.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25598


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

kozlik (194.212.232.6) --- 6. 11. 2007
Re: Kdo poradí správně, jak zaplatit daně. (25516) (25517) (25528) (25529) (25558) (25563) (25576) (25580) (25581) (25593)

Těmi uvedenými čísly jsi mne opravdu zmátl. Takže když překročím jen jeden z parametrů - celkovou výši skutečného příjmu, nebo celkový počet včelstev tak jsem od daně osvobozený? To se mi zdá jako blbost.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25597


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.210) --- 6. 11. 2007
Re: (25575)

Mohl bych vidět ty výsledky vašeho pokusu? To co Vy tady navrhujete je proti metodice léčení!! Myslím, že by bylo lepší držet se stávající metodiky a nevymýšlet novou! Bzuuk

Odpovedám trochu neskoro, ale lepšie pozdejšie ako nikdy!
Môžete (pošlite svoj mejl), výsledkom pokusu je aj tohoročné ošetrovanie včelstiev. Výsledky sú dobré, priemer 232 VD/včelstvo (52 včelstiev).
I keď som po zime nachádzal na podložkách roztoče, plod som nenatieral, nefumigoval, bolo by zbytočné pri zaviečkovanom plode, formidol a Gabon som taktiež nedával. Skutočnosť bola takáto: 25.8 a 30.9 odhľahčujúca (bol ešte zaviečkovaný plod) fumigácia 2 kvapky amitrazu (Taktic), 31.10 (včelstvá bez plodu), 3 kvapky na dve debničky.

Melivové testy v podstate nie zlé, ale môžu byť smerodatné len vo včelstvách, ktoré sú umiestnené v jednej debničke a to hneď nad nad podmetovou podložkou. Ak je včelstvo nad debničkou VN alebo dvomi NN, klieštiky po fumigácii sa zachytávajú v spodných plástoch a postupne ako mŕtve vypadávajú na podložku. Preto tieto najdené klieštiky po zime nemôžu byť smerodatné pre npr. jarný náter plodu.
V tomto ohľade je táto metóda zlá, lebo podáva nesprávne výsledky pri hodnotení zimného odpadu VD.
Tak vidíte, aj múdry schybí, myslím tým tých, čo toto nariadenie doporučili. Preto sa môže uplatniť i obyčajný sedliacky-selský rozum.

Prečo ja nepoužívam KM na odľahčenie včelstva, nuž preto, že mňa neprevedčila ako dobré riešenie, je drahá, náročná na ošetrovanie a účinná tak na 70-80%. Kto na ňu vsadí v presvedční, že včelstvo ochráni, môže byť trpko sklamaný, aspoň tak to dedukujem z ohlasov včelárov, ktorí prišli až o 50% včelstiev a to nie ešte jar.

Diletant Anton


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25596


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

kozlik (194.212.232.6) --- 6. 11. 2007
Re: Úhyny včelstev - vyvarujme se chyb (25582) (25590) (25592)

Úhyny byly i když jsem použil Formidol, nebo jaké jiné tlumení VD v průběhu roku jste měl na mysli?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25595


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonín Podhájecký (82.99.163.242) --- 6. 11. 2007
Re: Kdo poradí správně, jak zaplatit daně. (25516) (25517) (25528) (25529) (25558) (25563) (25576) (25580) (25581) (25585)

Na jaře jsem plod natíral i když jsem nemusel. Měl jsem dva roztoče na včelstvo. Procházel jsem vždy jeden nástavek. Předpokládal jsem, že plod je jenom v jednom nástavku. Někde mohlo být i trochu plodu v druhém. Formidol jsem ale nedával. Gabony jsem dával pouze dva na včelstvo. Až ke konci léčení jsem přidal další dva z loňského roku. Zimuju na 3-4 nástavcích. Přesto mám úhyny asi 50 %.
Tonda

>Jen by mě zajímalo, jestli existuje někdo, kdo na jaře plod natíral, léčil formidolem i gabonem, a přesto má úhyny?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25594


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Včelař z Prahy (88.103.68.159) --- 6. 11. 2007
Re: Kdo poradí správně, jak zaplatit daně. (25516) (25517) (25528) (25529) (25558) (25563) (25576) (25580) (25581)

Na DS, v některých ZO ČSV, na OV ČSV a ověřeně i na sekretariátu ÚV
ČSV se v posledních dnech objevují znovu a opětovně dotazy, jak je to s daní z příjmu podle ust. § 10 odst.3 písm. a) zákona č. 586/1992 Sb. Tazatelé se vesměs odvolávají na ústní či písemné výklady včelařů - vykladačů, lidí renesančních, kteří všechno umí, všechno znají, ale včelařskou veřejnost uvádějí v omyl nebo jí možná úmyslně lžou.
Z tohoto důvodu a pro osvěžení paměti připomínám velmi srozumitelný a dobře pochopitelný právní názor Ministerstva financí ČR spolu s příklady z praxe. Tento právní názor, publikovaný na www.vcelarstvi.cz, poslední zpráva v záložce "Právní předpisy" ("Jak je to s daněmi") je jistě použitelný, když ust. § 10 odst.3 písm. a) zákona č. 586/1992 Sb. nedoznalo žádné změny.
Zvláště pak upozorňuji na jednu větu z výkladu, aniž bych ji vytrhával ze všech dalších souvislostí: "Částka 500 Kč na jedno včelstvo tak slouží jako parametr pro posouzení výše příjmů, které jsou od daně osvobozeny". Zde zdůrazňuji slovo "parametr".
Chci věřit, že jakékoli diskuse a zejména scestné výklady nebudou mít důsledek v tom, že při další novelizaci zákona o daních z příjmů dojde k vypuštění pro včelaře a přírodu příznivého ustanovení. Je známo, že představitelé ČSV museli v souvislosti s přípravou zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů č. 261/2007 Sb. vyvinout značné úsilí v přesvědčování některých zákonodárců a žurnalistů, kteří měli snahu toto osvobození od daně chápat a prezentovat jako výjimku pro včelaře. Tyto se jim podařilo skutečně věcně přesvědčit a proto stále platí (citováno z výkladu): "...situace, kdy chovatel včel se 35 včelstvy dosáhl skutečných příjmů, např. 25 000 Kč. V takovém případě by chovatel včel měl tyto příjmy od daně osvobozeny, a to i přesto, že jejich skutečná výše přesahuje částku 20 000 Kč".
Tento právní výklad a otázky a odpovědi k němu by si měli velmi podrobně prostudovat zejména vykladači zákona před tím, než začnou diletantským způsobem mást hlavu včelařské veřejnosti. Výklad MF ČR je však natolik srozumitelný, že ho jistě a snadno pochopí i včelaři, kteří se běžně právní problematikou nezabývají, popř. se v ní neorientují. Doporučuji všem, aby mu věnovali pozornost a aby si ho v klidu přečetli. V něm najdou seriózní odpovědi na své otázky.

P.S.: je zajímavé, že tady do daní rýpají nejvíc ti, kterých se tohle ustanovení netýká. Neboli české úsloví: "Pane Bože, dej, když nemám kozu, ať sousedovi chcípne taky".

VzP

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25593


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 78290 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 25593 do č. 25653)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší


Klikněte sem pro nápovědu